اوپلیستسیخه بزرگترین شهر سنگی در گرجستان


اوپلیستسیخه یکی از بزرگترین شهرهای صخره ای و سنگی دنیا و تنها شهر غاری گرجستان می باشد که در 10 کیلومتری شرق شهر گوری در استان شیدا کارتلی و در ساحل غربی رودخانه متکواری واقع شده است. این شهر که نام آن در سال 2007 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است از تراشیده شدن صخره ها و سنگ ها پدید آمده است. این شهر که نخستین زیستگاه انسانی در گرجستان بوده در دوران برنز و حدود 10000 سال قبل از میلاد ساخته شده است و تا قرن سیزدهم منطقه ای مسکونی بوده است. اوپلیستسیخه در زبان گرجی به معنای معبد خدایان می باشد.

شهر سنگی اوپلیستسیخه , دیدنی های گرجستان , تورگشت

اوپلیستسیخه حدود 8 هکتار وسعت دارد و به سه بخش شمالی، جنوبی و مرکزی تقسیم بندی شده است که بخش مرکزی آن وسیع تر و بخش اعظمی از ساختارهای صخره تراشی این شهر را در خود جای داده است. این شهر تا قبل از به رسمیت شناختن دین مسیحیت در گرجستان از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده ولی در اوایل قرن چهارم میلادی و پس از ظهور دین مسیحیت در گرجستان این شهر به تدریج اهمیت خود را از دست داد. پس از تصرف تفلیس در قرن 8 و 9 میلادی توسط مسلمانان این شهر بار دیگر به عنوان پایگاه نظامی مورد استفاده قرار گرفت. عاقبت در قرن چهارم میلادی حمله مغولها سرنوشت این شهر را تحت تاثیر قرار دارد و این شهر متروکه گردید.

شهر سنگی اوپلیستسیخه , دیدنی های گرجستان , تورگشت

شهر سنگی اوپلیستسیخه , دیدنی های گرجستان , تورگشت

در اوپلیستسیخه ساختارهای گوناگونی از اوایل عصر آهن تا اواخر قرون وسطی به چشم می خورد. یکی از عواملی که سبب شده تا این شهر با دیگر شهرهای صخره ای جهان تمایز داشته باشد تلفیق غیر معمول سبک های مختلفی از صخره تراشی آناتولی و فلات ایران و همزیستی معماری مسیحی و غیر مسیحی می باشد. این شهر سنگی قدیمی ترین سد، داروخانه، بازار، آمفی تئاتر، کلیسای مشهور جورجی، معبدها، زندان و چندین آثار تاریخی دیگر را در خود جای داده است. گردشگران می توانند با استفاده از تور گرجستان در سفر به این کشور زیبا از این شهر که چشم اندازهای بی نظیری دارد، دیدن نمایند.

شهر سنگی اوپلیستسیخه , دیدنی های گرجستان , تورگشت

شهر سنگی اوپلیستسیخه , دیدنی های گرجستان , تورگشت

منبع: tourgasht.com

دیدگاه:


captcha
در خبرنامه عضو شوید
به تورگشت در تلگرام بپیوندید