کاخ توپکاپی, از قصرهای معروف دوره عثمانی در استانبول


کاخ توپکاپی یکی از زیباترین و پرطرفدارترین مکانهای دیدنی استانبول می باشد که در سالهای بین 1466 تا 1478 توسط سلطان محمد فاتح ساخته شده است. این بنای باشکوه بر روی شبه جزیره ای کوچک ساخته شده و دارای زیبایی خاصی می باشد، که در سمت شمالی آن دماغه طلایی و در سمت جنوب آن دریایی مرمر و در سمت شمال شرقی آن نیز تنگه بسفر قرار گرفته و سبب گردیده تا نمایی زیبا و وصف نشدنی را به این کاخ ببخشد. کاخ توپکانی در بازه زمانی قرن های 15 تا 19 میلادی، مرکز سیاسی امپراتوری عثمانی بوده است. این کاخ باشکوه در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. 

کاخ توپکاپی , دیدنی های استانبول , تورگشت

امروزه این کاخ به عنوان موزه ای دیدنی مورد استفاده همگان قرار می گیرد و طرفداران بیشماری را از اقصی نقاط کشور به سوی خود می کشاند. بیشتر آثاری که در این موزه به نمایش گذاشته شده متعلق به اسلام و مسلمانان می باشد و بازدید از آن حس و حال خاصی را برای گردشگران تور استانبول فراهم می کند. از جمله اشیاء ارزشمندی که در این موزه برای بازدیدکنندگان به نمایش گذاشته شامل اشیائی ارزشمند از پیامبر اسلام حضرت محمد(ص) هم چون شمشیر، لباس، عبا، مو، دندان و ... می باشد. این کاخ از با اهمیت ترین و مقدس ترین موزه های جهان اسلام به شمار می رود. 

کاخ توپکاپی , دیدنی های استانبول , ترکیه , تورگشت

کاخ توپکاپی , دیدنی های استانبول , ترکیه , تورگشت

توپکاپی در زبان ترکی به معنی ((دروازه توپ ها)) می باشد و این نام از توپ های بزرگ که در خارج از دروازه قصر قرار دارد گرفته شده است. کاخ توپکاپی از 4 حیاط اصلی و ساختمان های بزرگ و کوچک تشکیل شده و در زمان خود محل زندگی حدود 4000 نفر بوده است. جالب است بدانید کاخ توپکاپی علاوه بر آنکه موزه ای برای بازدید عموم می باشد محل وقوع داستان های پر رمز و راز در زمانهای گذشته بوده است. بین قرن های 15 تا 19 زمانیکه کاخ توپکاپی دربار امپراتوری عثمانی بود، در آن سلاطین خوشگذران، بزرگان و ثروتمندان و خواجه های حرم سرا زندگی و کار می کردند. این کاخ مجلل از بخش های مختلفی تشکیل شده که از اصلی ترین آنها می توان به بخش قصر مجیدیه، کتابخانه کاخ توپکاپی و موزه توپکاپی اشاره کرد. به گردشگران عزیز توصیه می شود در سفر به استانبول بازدید از این کاخ باشکوه را از دست ندهند. گردشگران عزیز لازم است بدانید اگر چه در تور آنتالیا و تور کوش آداسی هدف از سفر لذت بردن از سواحل زیبا  و آب و هوای مدیترانه ای آن ها می باشد اما در تور استانبول بیشتر بازدید از آثار تاریخی و خریدهای مسافرتی مورد توجه گردشگران عزیز قرار می گیرد. 

کاخ توپکاپی , دیدنی های استانبول , ترکیه , تورگشت

کاخ توپکاپی , دیدنی های استانبول , ترکیه , تورگشت

کاخ توپکاپی , دیدنی های استانبول , ترکیه , تورگشت

منبع: tourgasht.com

دیدگاه:


captcha
در خبرنامه عضو شوید
به تورگشت در تلگرام بپیوندید