شهر باستانی حریره در کیش


شهر حریره یکی از مناطق دیدنی کیش می باشد که قدمتی 800 ساله دارد و در شمال این جزیره زیبا واقع شده است. امروزه از این شهر فقط معماری شهری برجای مانده است. شهر حریره 120 هکتار وسعت دارد و این بدان معناست که در گذشته این شهر بزرگ و آباد بوده و جمعیت زیادی در آن زندگی می کردند. این شهر تاریخی دارای آثار باستانی مانند مجموعه ساحلی و خانه اعیانی، حمام، مسجد تاریخی، کارگاه های شیشه ای و قنات هایی قدیمی می باشد. شهر تاریخی حریره مربوط به سده ی 5 تا 10 هجری قمری می باشد و در تاریخ 1 شهریور 1376 با شماره ی ثبت 1886 به عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. در شمال جزیره کیش در کنار مجموعه ورزشی المپیک آثار و ویرانه هایی به چشم می خورد که یادگاری از شهر تاریخی حریره می باشد و بازدید کنندگان بیشماری با استفاده از تور کیش از آن دیدن می کنند. لازم است بدانید از سال 367 تا 912 هجری قمری را دوران طلایی شهر حریره می نامند. 

شهر حریره با چشم اندازی زیبا در کنار دریا ساخته شده است و دارای معماری و فضایی ناشناخته می باشد. مجموعه کانال های افقی و زیرزمینی و چاه های متعدد، مجموعه ی جالبی را تشکیل می دهد که هنوز عملکرد آنها مشخص نیست. اما به نظر می رسد که ارتباط مستقیم با فعالیتهایی از جمله (صید ماهی، مروارید و مرجان) داشته و برای دسترسی آسان تر به دریا احداث گردیده است. یکی از فضاهای بسیار جالبی که در شهر حریره جلب توجه می کند اتاق با کف شیاردار می باشد. این اتاق، کف کاملا عجیبی دارد به این معنا که با شیب ملایم از شمال به جنوب امتداد یافته است و کف آن به صورت اصطلاح در گرده ماهی (اصطلاح بومی) و یا بالشتک با ملاتی از نوع ترکیب پودر سنگ های مرجانی و آهک و نوعی ساروج شکل گرفته بود. بیشتر مصالح به کار رفته در شهر حریره از سنگ بوده و همین امر سبب گردیده که آسیب کمتری به آن وارد شود.

بخش های اصلی شهر حریره

خانه اعیانی شهر حریره: خانه اعیانی نشاندهنده خانه های چند خانوار قدیمی در داخل فلات ایران و در شهرهایی هم چون یزد، اصفهان و کاشان می باشد. علاوه بر وسعت خانه و فضای مختلف آن کاشی های ستاره ای شکلی که در این مجموعه گردشگری یافت شده همانند کاشی هایی است که زینت بخش بنای مهم ایلخانه ایران هم چون تخت سلیمان و سلطانی می باشد. این مقدار کاشی بیانگر واردات به جزیره کیش می باشد و نشاندهنده این موضوع است که این خانه متعلق به یکی از ثروتمندان کیش بوده است. 

بخش کارگاهی و صنعتی: این بخش در شمال شهر حریره در مجاورت دریا (خلیج فارس) احداث گردیده است و هنوز بخش هایی از آن نیز ناشناخته مانده است. اما بیانگر این موضوع بوده که صنعت شهر حریره بر پایه ماهیگیری و کشف مروارید استوار بوده است. بنابراین به منظور دسترسی سریع و راحت به دریا این مجموعه در کنار دریا احداث شده است. البته نظریه دیگری نیز وجود دارد که  به علت وجود چاه های فراوان در این بخش از آن به عنوان مخفیگاه در هنگام هجوم دشمنان استفاده می گردیده است. 

حمام شهر حریره: شهر حریره دارای حمامی می باشد با صحن های مختلف و حصار که 500 متر مربع مساحت داشته و جلوه ای تاریخی و دیدنی را برای گردشگران، علاقه مند به آثار باستانی به نمایش گذاشته است. سربینه و گرمخانه و تون حمام در جنوب این مجموعه گردشگری قرار دارد و توسط راهرویی سرپوشیده از آن مجزا گردیده است. دو خزینه بزرگ و کوچک در جنوب گرمخانه آخرین بخش ساختمانی را تشکیل می دهند. طبق گفته باستان شناسان این حمام شاید در نوع خود از قدیمی ترین حمام های ایرانی باشد که طی بررسی های کشف شده باستان شناسان دو دوره ی متمایز و جدا از هم دارند. ( دوره ایلخانی - دوره تیموری )

با توجه به ظرفیت محدود حمام و با در نظر گرفتن دیوار بیرونی سراسری که تا عمارت اعیانی که در جنوب شرقی حمام و بر فراز تپه ای بلند واقع شده، امتداد یافته است. لازم است بدانید که این حمام خصوصی بوده و به صاحب مجموعه اعیانی تعلق دارد. 

منبع: tourgasht.com

دیدگاه:


captcha
در خبرنامه عضو شوید
به تورگشت در تلگرام بپیوندید