معرفی تفلیس + تصاویر و ویدئو


تفلیس بزرگترین شهر گرجستان و شرق اروپا می باشد که در دو طرف رود کر واقع شده است. این شهر که یکی از مهم ترین شهرهای قفقاز محسوب می شود پایتخت کشور گرجستان می باشد. شهر زیبای تفلیس در قرن پنجم میلادی و بوسیله واختانگ یکم پادشاه گرجستان پایه گذاری شد و به دلیل داشتن چشمه های آب گرم نام آن را تبریز نهاد اما بعدها این شهر دگرگون شد و به شکل تفلیس امروزی تغییر نمود. طبق آمار بدست آمده این شهر حدود 1.5 میلیون نفر جمعیت دارد که 80 درصد آنها را قوم گرجی تشکیل داده اند. با توجه به موقعیت مکانی مناسب شهر تفلیس و قرار گیری آن در مسیر شرق و غرب، امروزه این شهر به عنوان یک مسیر مهم برای انرژی جهان و پروژه‌های بازرگانی و مسیر اتصال دو قاره اروپا با آسیا می باشد. تفلیس سکونتگاه یکی از خون گرم ترین و مهربان ترین مردمان کره زمین می باشد. این شهر جاذبه های گردشگری و کلیساهای بسیاری را در خود جای داده است که از این رو به آن لقب شهر کلیساها را نیز نسبت داده اند. در ادامه مطلب به مهم ترین جاذبه های گرشگری تفلیس اشاره خواهد شد. برای آشنایی بیشتر با این شهر با تورگشت همراه شوید. 

1- قلعه ناریکالا

قلعه ناریکالا یکی از معروف ترین و قدیمی ترین جاذبه های گردشگری تفلیس می باشد که از شکوه و عظمت خاصی برخوردار می باشد. این دژ مستحکم که در بالای یک تپه واقع شده است در قرن چهارم میلادی و در دوران امپراطوری ساسانی به عنوان یک ارگ ایرانی بنا شده است. بیشتر مردم تفلیس از این قلعه به عوان روح و قلب این شهر یاد می کنند. این قلعه که نماد تاریخی تفلیس محسوب می شود برای دفاع از شهر در مقابل حملات بیگانگان ساخته شده است. 

قلعه ناریکالا , دیدنی های تفلیس , تورگشت

2- کلیسای متخی

کلیسای متخی یکی از قدیمی ترین کلیساهای ارتدکس تفلیس می باشد که در ساحل سمت چپ رودخانه متکواری بر لبه صخره ای واقع شده است. این کلیسا در قرن 13 میلادی و در زمان حکومت متحد گرجستان بنا شده است. در محوطه این کلیسا مجسمه پادشاه گرجی در حال اسب سواری وجود دارد که قدمت آن به سال 1960 مربوط می شود. بسیاری از تله کابین های شهر تفلیس در نزدیکی کلیسای متخی قرار گرفته اند که به گردشگران تور تفلیس در زمان بازدید از کلیسا می توانند با سوار شدن بر تله کابین به سهولت از این کلیسا بازدید نمایند. 

کلیسای متخی , دیدنی های تفلیس , تورگشت

3- تندیس کارتلیس

تندیس کارتلیس یا مادر گرجستان یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری گرجستان می باشد که در بلند ترین ارتفاعات شهر تفلیس و بر فراز تپه های سولولاکی واقع شده است. این تندیس در سال 1958 و به مناسبت سالگرد هزار و پانصد سالگی شهر تفلیس بوسیله الگوجا آماشوکلی مجسمه ساز گرجی ساخته شده است. تندیس کارتلیس که 20 متر ارتفاع دارد و از جنس آلومینیوم می باشد، در دست راست خود یک شمشیر دارد که نشانه دفاع از شهر می باشد و در دست دیگر خود یک کاسه آب دارد که نشانه مهمان نوازی و استقبال از دوستان می باشد. مشابه این تندیس در ایروان پایتخت ارمنستان نیز وجود دارد که به مجسمه مادر ارمنستان شهرت دارد. 

تندیس کارتلیس , دیدنی های تفلیس , تورگشت

4-کلیسای سیونی

کلیسای سونی یکی از کلیساهای زیبا و منحصر به فرد تفلیس می باشد که در منطقه شهر قدیم تفلیس و سمت راست رودخانه کورا واقع شده است. دستور ساخت این کلیسا در نیمه دوم قرن پنجم و توسط شاه واختانگ اول صادر شد، اما بنای اصلی کلیسا در اواخر قرن ششم و اوایل قرن هفتم ساخته شده است. نام کلیسای سیونی برگرفته از نام کوه صهیون که در اورشیلم واقع شده، می باشد. با توجه به اینکه بیشتر مردم گرجستان ارتودوکس می باشند کلیساهای آن همیشه شلوغ و پر از زائر می باشند. در کلیسای سیونی صلیب نینوی مقدس که مقدس ترین نشان مسیحیت ارتودوکس در گرجستان می باشد، وجود دارد. 

کلیسای سیونی , دیدنی های تفلیس , تورگشت

5- میدان آزادی

میدان آزادی یکی از مکان های دیدنی و محبوب تفلیس می باشد که در خیابان معروف روستاولی این شهر واقع شده است. این میدان که به میدان لیبرتی نیز شهرت دارد، مجسمه جرجیس در آن قرار دارد. در سال 1918 همزمان با پيروزي جمهوري گرجستان پس از فروپاشي امپراطوري روسيه این میدان به نام میدان آزادی نامگذاري گرديد. این میدان در شب و با روشن شدن چراغ های آن صحنه چشم نوازی را پدید می آورد. میدان آزادی محل تجمع تظاهرات های مختلف از جمله کسانی که برای استقلال گرجستان (از اتحاد جماهیر شوروی)، انقلاب رز و دیگران بوده است.

میدان آزادی , دیدنی های تفلیس , تورگشت

6-مسجد جامع تفلیس

مسجد جامع تفلیس نماد وحدت شیعه و اهل تسنن در گرجستان می باشد که در قرن نوزدهم میلادی و با تلفیقی از معماری اسلامی و گوتیک ساخته شده است. این مسجد با کاشی های آبی رنگ که نماد معماری اسلامی می باشد، طراحی شده است. همچنین بر روی دیوارهای آن نام خداوند و احادیثی مانند حدیث مدینه العلم وثقلین نقش بسته است. مسجد جامع تفلیس از دو بخش تشکیل شده که این دو بخش بوسله دو ستون از یکدیگر جدا شده اند، یک بخش برای شیعیان و بخش دیگر برای اهل تسنن می باشد. 

مسجد جامع تفلیس , دیدنی های تفلیس , تورگشت

7-دریاچه لاک پشت

دریاچه لاک پشت یکی از تفریحگاه های تابستانه می باشد که در دامنه شمالی کوه متاتسمیندا و نزدیک سفارت ایران در تفلیس واقع شده است. این دریاچه که حدود 3 هکتار وسعت دارد در ارتفاع 700 متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد. هیچ لاک پشتی در دریاچه لاک پشت زندگی نمی کند و علت نامگذاری این دریاچه به این نام اینست که وقتی از بالا به دریاچه نگاه می کنید، شبیه لاک پشت می باشد. در پیرامون دریاچه لاک پشت پیست دوچرخه سواری، تله کابین و مسیرهای  پیاده روی وجود دارد که گردشگران تور گرجستان در زمان سفر به تفلیس می توانند از این پارک دیدن و از این امکانات بهره مند شوند. 

دریاچه لاک پشت , دیدنی های تفلیس , تورگشت

8- معبدمتاتسمیندا

معبد متاتسمیندا یکی از معابد قدیمی تفلیس می باشد که در اطراف کلیسای سنت دیوید و در شیب کوهستان متاتسمیندا واقع شده است. این معبد که در سال 1929 بنا شده است، محل دفن افراد معروف و بسیاری از بزرگان گرجستان می باشد. مکانی که در آن هنرمندان، دانشمندان و قهرمانان این کشور در آن مدفون شده اند. از نخستین افراد سرشناسی که در معبد متاتسمیندا خاکسپاری شده اند، می توان به نویسنده معروف روسی به نام الکساندر گریبایدوف (1795-1829) و همسر گرجستانی وی نینو چاوچاودازه (1812-1857) اشاره نمود. این معبد که توسط دولت تفلیس اداره می شود، شاید شبیه به یک مکان تارخی نباشد اما محیط آرامش بخش و زیبایی های بی نظیرش آن را به یکی از قطب های اصلی گردشگری تفلیس مبدل نموده است. 

معبد متاتسمیندا , دیدنی های تفلیس , تورگشت

9- پل پیس

پل پیس یا صلح یک پل عابر پیاده و به شکل کمان می باشد که بر روی رود کر در پایتخت گرجستان قرار گرفته است. این پل که 150 متر طول دارد باعث اتصال تفلیس جدید و قدیم به یکدیگر شده است. پل پیس که جنس آن از فولاد و شیشه می باشد، در تاریخ 6 می 2010 افتتاح شده است. یک طرف پل پیس بازار قدیمی تفلیس و در طرف دیگر پل فواره های آب و مجسمه پیانو وجود دارد. هر شب در ساعت معینی نمایش رقص آب همراه با موسیقی کلاسیک در این پل برگزار می شود و روی سقف 1208 بسته نورانی با طرح‌های مختلف از 6040 لامپ LED نصب گردیده که در شب منظره‌ای بی نظیری را پدید می آورد. 

پل پیس , دیدنی های تفلیس , تورگشت

10-حمام های سولفوری

حمام های سولفوری یکی از جاذبه های معروف تفلیس می باشد که در بخش قدیمی شهر تفلیس واقع شده اند. این حمام ها به شیوه شرقی با سقف گنبدی نیمکره ای شکل ساخته شده اند. هدف از ساخت حمام های گوگردی برای استفاده از آب گرم گوگردی بهاری تفلیس بوده است. در مرکز سقف دریچه هایی برای ورود نور به فضای داخلی حمام بنا شده اند، زیرا این حمام ها در زیر زمین قرار گرفته اند و این دریچه ها نور داخل حمام ها را تامین می کنند. فضای داخلی حمام با کاشی های سفید و سبز پوشیده شده است که فضای آرامش بخشی را به وجود آورده است. 

حمام های سولفوری , دیدنی های تفلیس , تورگشت

اطلاعات ضروری درباره تفلیس

جمعیت: حدود 1.5 میلیون نفر

پول رایج: لاری گرجی

زبان رسمی: گرجی

دین رسمی: بیش از 95 در صد مسیحی

اختلاف ساعت با تهران: نیم ساعت از تهران عقب تر است

مهم ترین مراکز خرید تفلیس

تفلیس مال: این مرکز خرید یکی از بزرگترین مراکز خرید تفلیس می باشد که در بخش غربی این شهر واقع شده است. مرکز خرید تفلیس دارای  ۱۰۸ مغازه از برندهای معروف، ۲۵ کیوسک، ۶ کافه، ۲۷۰۰ جاپارک، ۱۵,۰۰۰ متر مربع هایپرمارکت و ۱۰۰۰ متر مربع فضای تفریحی می باشد. همچنین در این مرکز خرید سینما، رستوران و هایپر مارکت نیز وجود دارد.

تفلیس مال , مراکز خرید تفلیس , تورگشت

تفلیس سنترال: این مرکز خرید یکی از مراکز خرید معروف تفلیس می باشد که در مرکز این شهر واقع شده است. به دلیل موقعیت مکانی تفلیس سنترال همیشه شلوغ و پر ازدحام می باشد. در مرکز خرید تفلیس سنترال انواع فروشگاه های لباس، کیف و کفش ، رستوران و هایپر مارکت وجود دارد. 

تفلیس سنترال ,مراکز خرید تفلیس , تورگشت

بازار واگزال تفلیس: این مرکز خرید یکی از بهترین مراکز خرید تفلیس می باشد که بیشتر مردم این مرکز خرید را به دیگر بازارهای شهر ترجیح می دهند. در زبان روسی واگزال به معنای راه آهن می باشد و چون این بازار در کنار راه آهن قرار گرفته به این نام شناخته شده است. در بازار واگزال پوشاک، مواد غذایی، بازار میوه و تره بار، بازار طلا و بدلیجات، بازار چوب، لازم منزل و.. وجود دارد. 

بازار واگزال تفلیس ,مراکز خرید تفلیس , تورگشت

مرکز خرید کارواسلا: این مرکز خرید یکی از محبوب ترین و پر طرفدارترین مراکز خرید تفلیس می باشد که یک مجتمع هشت طبقه می باشد. مرکز خرید کارواسلا دارای 400 فروشگاه و دو طبقه مختص پارکینگ می باشد. در طبقات بالای این مرکز خرید رستوران و کافی شاپ وجود دارد و طبقه همکف آن مخصوص بازی کودکان می باشد. 

مرکز خرید کارواسلا ,مراکز خرید تفلیس , تورگشت 

مرکز خرید لیلو: این مرکز خرید یکی از بزرگترین و قدیمی ترین مراکز خرید تفلیس می باشد که مانند بازار بزرگ تهران ظاهری قدیمی دارد. در مرکز خرید لیلو همه نوع اجناس و برندهای معروفی از دنیا وجود دارد که با قیمت مناسب عرضه می گردد. این مرکز خرید برای خرید سوغاتی مکان مناسبی می باشد.  

مرکز خرید لیلو ,مراکز خرید تفلیس , تورگشت

مهم ترین رستوران های تفلیس

رستوران شاوی لومی: این رستوران یکی از رستوران های فوق العاده تفلیس می باشد که در آن غذاهای لذیذی با مواد اولیه گرجستان و سبک آشپزی ماهرانه اروپایی تهیه می شوند. رستوران شاوی لومی منوی متنوع و طولانی دارد اما آبگوشت جنگلی، نان پنیری رولی با سفناج و خرگوش و سس مخصوص از غذاهای معروف آن می باشند.

رستوران شاوی لومی , رستوران های تفلیس , تورگشت

رستوران فیمس: این رستوران از بهترین رستوران های تفلیس می باشد که در آن غذاهای گرجی و اروپایی سرو می شود. فضای آرامش بخش رستوران فیمس همراه با غذاهای لذیذ آن می تواند لحظات فراموش نشدنی را برایتان رقم بزند. 

رستوران فیمس , رستوران های تفلیس , تورگشت

رستوران فیونیکولار: این رستوران یکی از بهترین رستوران های تفلیس می باشد که دقیقا در مرکز بافت سنتی و قدیمی شهر واقع شده است. در رستوران فیونیکولار غذاهای اروپایی، اروپای شرقی و گرجی طبخ می شود. همچنین در این رستوران از مواد اولیه تازه و سالم برای طبخ غذاها استفاده می شود. 

رستوران فیونیکولار , رستوران های تفلیس , تورگشت

رستوران شاکمن: این رستوران یکی از رستوران های معروف تفلیس می باشد که غذا را در جلوی چشم مشتریان طبخ می کند. منوی رستوران شاکمن متنوع و شامل غذاهای مدرن و گرجی می باشد. این رستوران با دکوراسیون خاص و فضای داخلی حجره ای شکل خود آماده پذیرایی از میهمانان می باشد که می توانید همرا با موسیقی سنتی گرجی غذا خود را نوش جان کنید. 

رستوران شاکمن , رستوران های تفلیس , تورگشت

مهم ترین هتل های تفلیس

 هتل پرفنس هالینگ تفلیس: این هتل یکی از هتل های 5 ستاره و معروف تفلیس می باشد که در سواحل دریای این شهر زیبا واقع شده است. هتل پرفنس هالینگ 247 اتاق دارد که همه اتاق ها رو به دریا می باشند. از امکانات این هتل می توان به استخر، سالن بدنسازی، شنا، ماساژ، خدمات اتاق و.. اشاره نمود. 

 هتل پرفنس هالینگ تفلیس , هتل های تفلیس , تورگشت

هتل کورتیارد بای مریوت تفلیس: این هتل یکی از هتل های معروف و 4 ستاره تفلیس می باشد که در نزدیکی میدان آزادی واقع شده است. با توجه به موقعیت مکانی که هتل کورتیارد بای مریوت دارد بیشتر مسافران برای اقامت این هتل را برمی گزینند. این هتل که دارای 118 اتاق می باشد، اتاق های آن  با وسایل چوبی زیبا طراحی شده اند. از امکانات این هتل می توان اینترنت بی‌سیم، استخر، جکوزی، ماساژ، پارکینگ، مرکز بدنسازی، رستوران، بار، منوی ویژه افراد رژیمی و.. را برشمرد. 

هتل کورتیارد بای مریوت تفلیس , هتل های تفلیس , تورگشت 

 هتل آمباسادوری: این هتل یکی از لوکس ترین هتل های تفلیس می باشد که در نزدیکی میدان آزادی و در بخش فرهنگی این شهر قرار گرفته است. هتل 5 ستاره آمباسادوری به سبک کلاسیک و با پارچه های قرمز رنگ طراحی شده است. همه اتاق های هتل با به روز ترین امکانات تجهیز شده اند. در این هتل هنرهای زیبا و سالن لابی همراه با شومینه نیز وجود دارد. از امکانات هتل آمباسادوری می توان به سونا، جکوزی، استخر سر پوشیده، سالن بدنسازی، ماساژ، اینترنت و... اشاره نمود. 

هتل هالیدی این تفلیس: این هتل یک هتل چهار ستاره و مجلل در شهر تفلیس می باشد که در مجاورت کاخ ورزشی این شهر واقع شده است. هتل هالیدی این امکانات رفاهی بسیاری دارد که عزیزان می توانند در زمان اقامت در هتل از این امکانات بهره مند شوند. اتاق های هتل و با وسایل شیک و مدرن مجهز شده اند. اتاق‌ها پنجره‌های بزرگی با نمای فوق‌العاده از شهر دارند. از امکانات هتل هالیدی این می توان به رستوران، پارکینگ، استخر، سونا، ماساژ، سالن بدنسازی، اینترنت بی سیم رایگان، آسانسور و... اشاره نمود. 

منبع:tourgasht.com

دیدگاه:


captcha

دیدگاه های کاربران


bahar

bahar

در 15 روز قبل

ممنون بابت مطالب خوبتون...

در خبرنامه عضو شوید
به تورگشت در تلگرام بپیوندید