معرفی سوئیس + تصاویر و ویدئو

  • 106
  • 0

معرفی اجمالی سوئیس

سوئیس یکی از کشورهای اروپای غربی می باشد و پایتخت این کشور شهر زیبای برن است. سوئیس از شمال به آلمان، از شرق به اتریش و لیختنشتاین، از جنوب به ایتالیا و از غرب به فرانسه محصور شده است. این کشور با 41٫285 کیلومتر مربع وسعت حدود 7.5 میلیون نفر  جمعیت را در خود جای داده است. مذهب رسمی این کشور مسیحی است و دین مقدس اسلام دین دوم مردم سوئیس محسوب می شود. این کشور ثروتمند جهان عضو انجمن آزاد اروپا می باشد. مردم سوئیس به زبان های آلمانی، فرانسوی و رومانش با یکدیگر صحبت می کنند. از نظر شرایط جوی این کشور دارای آب و هوای معتدل کوهستانی و پر باران می باشد و در بیشتر مواقع هوا بارانی ابری است. اکثر گردشگران سوئیس را بخاطر کوهها، ساعتها، شکلات، پنیر و بی طرف بودن سیاسی آن می شناسند. کشور سوئیس به دلیل داشتن طبیعت بکر و چشم اندازهای فوق العاده و بی نظیر خود هر ساله گردشگران بسیاری به سمت خود جذب می کند. در سال های اخیر نیز تور سوئیس در بین گردشگران به یکی از مقاصد مهم توریستی مبدل شده است. در ادامه متن به ده مورد از برترین جاذبه های گردشگری سوئیس اشاره خواهد شد.

1- ماترهون 

ماترهون نماد کوه های آلپ می باشد که در مرز بین سوئیس و ایتالیا قرار دارد. این کوه یکی از کوههای مرتفع آلپ می باشد و حدود 4.478 متر ارتفاع دارد. ماترهون از سمت شمال به شهر زرمات، از سمت جنوب به سروینیا می رسد. این کوه یکی از منحصر به  فرد ترین کوه های اروپا می باشد که جلوه خاصی به کوه های آلپ بخشیده است. در سال 1865 اولین صعود کوهنوردان که راهنمای آنها ادوارد ویمپر بود از سمت شهر زرمات به کوه ماترهون انجام شد صعود این کوه یک تراژدی بود زیرا در هنگام بازگشت همه اعضای تیم کوهنوردی کشته شدند و این کوه آرامگاه اعضای کوهنوردی شد به همین دلیل تاکنون فیلم های بسیاری برای این صعود مرگبار ساخته شده است. نام این کوه در سال 1983 در فهرست آثار طبیعی کشور سوئیس ثبت شده است.

2-قلعه چیلون

قلعه چیلون در پیرامون دریاچه ژنو و در مجاورت مرز سوئیس با فرانسه واقع شده است. این قلعه از قنات‌، 25 ساختمان مجزا با سه حیاط و دو دیوار مدور تشکیل شده است. قلعه چیلون از اهمیت استراتژیک بالایی برای کنترل تجارت در منطقه دریاچه ژنو برخوردار بوده است. کسانی که آرزو و رویای یک عروسی خاص را دارند، می توانند این قلعه عاشقانه را برای مراسم خود به صورت شخصی اجاره نمایند. همچنین یکی از جاذبه های خاص این قلعه تاکستان لاوکس می باشد که با 30 کیلومتر طول سواحل ژنو تا اطراف لوزان را فرا گرفته است.

3- پارک ملی سوئیس

پارک ملی سوئیس تنها پارک ملی این کشور می باشد که در منطقه انگادین واقع شده است. این پارک حدود 172 کیلومتر مربع وسعت دارد و انواع گونه های گیاهی و جانوری را در خود جای داده است. پارک ملی سوئیس یکی از قدیمی ترین و اولین پارک های ملی اروپا می باشد که در آگوست 1914 احداث شده است. این پارک از سوی اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت در درجه اول حفاظت (بالاترین سطح حفاظت) و به عنوان یک منبع ذخیره انسانی طبقه بندی شده است. پارک ملی سوئیس دارای طبیعتی بکر همراه با رودخانه ها، دره های عمیق و رشته کوه های پوشیده از برف آلپ می باشد. در نزدیک پارک روستای زیبای zernez وجود دارد که در این روستا گردشگران می توانند اسکی، اسنوبورد سواری، سورتمه سواری و اسکیت انجام دهند.

4- پل چپل

پل چپل یکی از پل های قدیمی و چوبی سر پوشیده اروپا می باشد که در شهر لوسرن سوئیس قرار دارد. این پل 204 متری در سال 1333 بر روی رودخانه رئوس واقع شده است. هدف از ساخت این پل طولانی برای حفاظت از شهر لوسرن در مقابل حملات بوده است. پل چپل که به شکل یک هشت ضلعی طراحی شده شامل یک برج آب نیز می باشد. قدمت این برج 31 متری به هشتصد سال پیش باز می گردد. فضای داخل پل با نقاشی های زیبایی تزیین شده که هر یک از این نقاشی ها بیان کننده حوادثی می باشد که در داخل پل به وقوع پیوسته است. اما امروزه فقط تعداد اندکی از این نقاشی ها در داخل پل به جای مانده اند زیرا بسیاری از آنها در سانحه آتش سوزی در سال 1993 از بین رفته اند.

5- زایتگلوگه

زایتگلوگه یکی از شناخته شده ترین نمادهای شهر برن می باشد که در سال 1100 احداث شده است. ساعت این دروازه که یکی از زیباترین و قدیمی ترین ساعت ها می باشد، در سال 1530 ساخته شد و برای مدت های طولانی ساعت اصلی و شاخص شهر برن بود. زایتگلوگه قدیمی ترین دروازه قدیمی شهر برن می باشد که از یک ساعت نجومی، تندیس ها، ناقوس ساعت و دو برج ساعت تشکیل شده است. همین امر سبب شده تا این کشور به عنوان یکی از معتبرترین کشورهای ساعت سازی در جهان مشهور باشد.

6- آبشار راین

آبشار راین بزرگترین آبشار اروپا می باشد که در بین شهرهای زوریخ و شافهاوزن واقع شده است. این آبشار حدود 150 متر عرض و 23 متر ارتفاع دارد. حجم آب این آبشار در تابستان، 600 متر مکعب است. آبشار راین در آخرین عصر یخبندان و حدود 14000 الی 17000 سال قبل با سنگ های مقاوم در برابر فرسایش پدید آمده است. در اطراف این آبشار دو قلعه معروف وجود دارد که جلوه خاصی به این آبشار بخشیده است.

7-گریندلوالد

گریندلوالد بخشی از منطقه اینترلیکن استان برن می باشد که به عنوان زیباترین روستای کوهستانی جهان شناخته شده است. این دهکده ی زیبا و خوش آب و هوا در ارتفاع 1034 متر بالاتر بر روی آب های آزاد واقع شده است. با شروع فصل زمستان و بارش برف بسیاری از ثروتمندان جهان به این روستای رویایی سفر می کنند. گرینلوالد که همانند بهشتی زیبا در قلب کوههای آلپ قرار دارد، دارای پیست اسکی، خانه های چوبی مدرن، طبیعت منحصر به فرد، آبشارهای خروشان و تله کابین های مهیج می باشد. گردشگران می توانند در سفر به سوئیس حتما از این دهکده بهشتی دیدن نمایند.

8-فواره ژنو

فواره ژنو یکی از معروف ترین و زیبا ترین فواره های جهان می باشد که در سال 1886 ساخته شده است. هدف از ساخت این فواره بزرگ به منظور کنترل و آزاد سازی فشار زیاد آب خروجی کارخانه و تاسیسات آبی کولوورنیز بوده است. این فواره تا ارتفاع 140 متر آب در هوا پرتاب می کند و کسانی که در پایین اسکله هستند بر روی آنها می پاشد. در هر ثانیه حدود 500 لیتر آب با سرعت 200 کیلومتر بر ساعت آب از دهانه 10 سانتی متری این فواره خارج می شود که در نوع خود بی نظیر می باشد. آب این فواره در طول سال به مناسبت های مختلف به رنگ های آبی و صورتی تغییر می کند. در اطراف دریاچه ژنو همراه با قدم زدن می توان از تماشای فواره لذت برد.

9-جانگفر اوجاچ

جانگفر اوجاچ نام یک گردنه است که در کوههای آلپ قرار دارد. رفتن به این گردنه با قطار امکان پذیر می باشد. رصدخانه اسفینکس که بلند ترین ایستگاه نجومی جهان می باشد در این گردنه قرار دارد. با رفتن به این گردنه که به زرافه یخچالی نیز معروف است، می توان از دیدنی قله‌های کوه مانند ایگر، مانچ و جانگفراو و مناظر یخچال دیدنی ایگر و همچنین از چشم اندازهای بی نظیر این گردنه دیدن کرد. 

10-کلیسای جامع برن

کلیسای جامع برن عظیم ترین کلیسا در سوئیس می باشد که در سال 1421 بوسیله معماران مختلفی ساخته شده است. این کلیسای مخروطی که به شیوه گوتیک طراحی شده است، بلند ترین منار مخروطی سوئیس می باشد. کلیسای جامع برن به عنوان میراث جهانی در یونسکو به ثبت رسیده است. شاخص ترین ویژگی کلیسای جامع برن تصویر بی همتای روز قضاوت بالای دروازه اصلی به شمار می‌رود که شامل بیش از 200 پیکره چوبی و سنگی حکاکی شده می باشد. به گردشگران تور سوئیس توصیه می شود در سفر به این کشور حتما از این کلیسای غول آسا دیدن نمایند.

 

دیدگاه:


captcha
در خبرنامه عضو شوید