معرفی مسجد سلطان احمد + تصاویر و ویدیو


مسجد سلطان احمد یکی از باشکوه ترین بناهای کشور ترکیه می باشد که در شهر استانبول واقع شده و به دستور سلطان احمد احداث گردیده است. این مسجد در نزدیکی مسجد ایاصوفیه واقع شده و هم چنین بر روی محوطه یک میدان اسب دوانی باستانی کاخ امپراطوری بیزانس ساخته شده است. مسجد سلطان احمد در سال 1609 شروع به ساخت شد و تقریبا 7 سال طول کشید تا کاملا احداث گردد. این مکان مقدس نه تنها یک مسجد می باشد بلکه مرکز اجتماعی شهر قسطنطنیه نیز به شمار می رود. در زمان های گذشته در این مکان مقدس علاوه بر مسجد، ساختمان ها و بخش های دیگری هم چون مدرسه و مکتب، غرفه پادشاهی، حمام ترکی، آبنما و وضو خانه، بیمارستان و اتاق های اجاره ای وجود داشت. 

یکی از ویژگی های بارز مسجد سلطان احمد که از دور دست ها به خوبی نمایان می شود و زبان زد عام و خاص گردیده وجود 6 منار آن می باشد که منظره ای زیبا و دیدنی را برای گردشگران تور استانبول به نمایش گذاشته است. همین امر سبب شهرت آن شده است و هر ساله گردشگران بیشماری را به سوی خود می کشاند. این مسجد با شکوه و با ابهت به مسجد آبی نیز شهرت دارد و دلیل نامگذاری آن وجود کاشی های آبی رنگی می باشد که در ساخت آن به کار رفته است. جالب است بدانید زنجیره هایی از دروازه ورودی این مسجد آویزان شده است که سبب گردیده همه (مسلمانان و غیر مسلمان) حتی سلطان نیز هنگام  ورود با اسب مجبور شود سر خود را به احترام خم کند. 

به جرات می توان گفت: مسجد سلطان احمد یکی از محبوب ترین و خارق العاده ترین مساجد ترکیه محسوب می شود و از طرفداران بیشماری برخوردار است. این مسجد به دست معمار معروفی به نام محمد صدفکار ساخته شده است. وی با همت و تلاش خود سعی دارد مکانی زیبا با منظره ای وصف نشدنی را پیش روی علاقه مندان قرار دهد. از دیگر مشخصه مهم نمای خارجی مسجد سلطان احمد، گنبدهای آبشاری آن می باشد که گویی به صورت پلکانی از گنبد مرکزی به پایین سرازیر می شود. بهترین زمان بازدید از این مجموعه زیبا اواسط صبح می باشد و علاقه مندان هنگام ورود بایستی کفش خود را در آورند و خانم ها نیز باید حجاب خود را رعایت کنند و لباس مناسب به تن داشته باشند. 

منبع: tourgasht.com

دیدگاه:


captcha
در خبرنامه عضو شوید
به تورگشت در تلگرام بپیوندید