بازدید از مسجد باشکوه سلیمانیه در استانبول + تصاویر و ویدئو


مسجد سلیمانیه یکی دیگر از مساجد معروف استانبول می باشد که در سال های 1550 تا 1557 به دستور معمار بزرگ عثمانی خواجه معمار سنان آغاز و به دستور پادشاه عثمانی سلطان سلیمان اول ساخته شده است. این مسجد مانند دیگر مساجد عثمانی دارای 4 گنبد بوده که ارتفاع هر گنبد 53 متر و قطر هر یک از گنبدها بیش از 27 متر می باشد. مسجد سلیمانیه علاوه بر زیبایی خاصی که دارد دارای نمایی خارق العاده به سمت تنگه بسفر بوده و یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری استانبول به شمار می رود.

مسجد سلیمانیه , دیدنی های استانبول , ترکیه , تورگشت

مسجد سلیمانیه , دیدنی های استانبول , ترکیه , تورگشت

سبک معماری این بنای باشکوه همانند دیگر کارهای سنان و معماران عثمانی ترکیبی از سبک معماری بیزانس و اسلامی می باشد و توجه هر بیننده ای را مجذوب خود کرده است. همچنین این مسجد دارای ساختمان های جانبی هم چون حوزه علمیه، حمام، کتابخانه، کاروانسرا، بیمارستان و آشپزخانه عمومی نیز می باشد. ناگفته نماند این مسجد اگر چه همانند مسجد ایاصوفیه تزئین نشده است ولی تشابهات بیشماری را می توان در آن مشاهده نمود، زیرا هر دوی این مقاصد گردشگری به دست یک معمار ساخته شده اند و دارای زیبایی خاصی می باشد. 

مسجد سلیمانیه , دیدنی های استانبول , ترکیه , تورگشت

مسجد سلیمانیه , ترکیه , دیدنی های استانبول , تورگشت

مسجد سلیمانیه، ستون هایی از جنس سنگ های سماق، گرانیت و مرمر دارد که زیبایی خاصی را برای گردشگران تور استانبول به نمایش گذاشته است. همچنین پشت این مسجد، باغی وجود دارد که آرامگاه های سلطان سلیمان اول، همسر و دخترش، سلطان سلیمان دوم و سلطان احمد دوم در آن دیده می شود. جالب است بدانید، این بنای باشکوه خاطرات تلخی را پشت سر گذاشته است که در سال 1660 در آتش سوخت و سلطان محمد چهارم آن را بازسازی کرد. همچنین در سال 1766 بخشی از گنبد آن بر اثر زلزله تخریب گردید. 

مسجد سلیمانیه , دیدنی های استانبول, ترکیه , تورگشت

مسجد سلیمانیه , دیدنی های استانبول , ترکیه , تورگشت

منبع: tourgasht.com

دیدگاه:


captcha
در خبرنامه عضو شوید
به تورگشت در تلگرام بپیوندید