معرفی صوفیه + تصاویر و ویدیو


صوفیه پایتخت شهر بلغارستان و یکی از کلان شهر های این کشور می باشد که در غرب بلغارستان و در کنار ناحیه ای کوهستانی واقع شده است. این شهر یکی از قدیمی ترین شهر های اروپا می باشد که قدمت آن به قرن 8 میلادی باز می گردد. بر اساس آخرین سرشماری که صورت گرفته، صوفیه 1.27 میلیون نفر جمعیت دارد که به عنوان دوازدهمین شهر پر جمعیت در اتحادیه اروپا شناخته شده است. این شهر برای اولین بار درقرن اول پیش از میلاد سردیکا نام گذاری شد که کراسوس سردار رومی آن را احداث نموده و این نام در زبان یونانی باستان و لاتین کاربرد داشته است. ریشه این نام برگرفته از سلت ها بوده که اقوامی هندواروپایی زبان بوده اند و در قدیم در این منطقه زندگی می کرده اند. چون کلیسای هاگیا سوفیا در این شهر واقع شده، در زبان ترکی عثمانی این شهر را با املای صوفیه نوشته و می خواندند. به دلیل حکمرانی طولانی مدت عثمانی ها در این شهر صوفیا در میان مردم بومی و منطقه رواج پیدا نمود و بدین نام شهرت یافت. صوفیه شهری ارزان است و هزینه های گردشگری در آن پایین می باشد که همین امر سبب شده تا صوفیه به عنوان مقصدی ارزان برای گردشگران محسوب شود. در ادامه متن به مهم ترین جاذبه های گردشگری صوفیه اشاره خواهد شد. برای آشنایی بیشتر با این شهر دیدنی با تورگشت همراه شوید. 

1- کلیسای جامع الکساندر نوسکی

کلیسای جامع الکساندر نوسکی یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری بلغارستان می باشد که نماد شهر صوفیه می باشد. این کلیسا در بین سالهای 1882 تا 1912 بنا شده است. کلیسای جامع الکساندر نوسکی که به شیوه معماری بیزانس طراحی شده، 54 متر ارتفاع دارد. این کلیسا دارای3170 متر مربع وسعت می باشد که برای ده هزار نفر ظرفیت دارد. نام کلیسای جامع الکساندر نوسکی که در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است پس از کلیسای جامع سنت ساوای بلگراد بزرگترین کلیسای شبخه جزیره بالکان محسوب می شود. در زیز زمین کلیسا برای بزرگداشت سربازانی که در جنگ ترکیه و روسیه جان خود را ازدست داده اند، یک موزه افتتاح شده است. 

کلیسای جامع الکساندر نوسکی , دیدنی های صوفیه , تورگشت

2- بولوار ویتوشا

بولوار ویتوشا یکی از شیک ترین مراکز خرید صوفیه می باشد که اطراف آن این بولوار را بوتیک های مجلل، خانه های اعیانی، رستوران و کافی شاپ های بسیاری احاطه نموده است. این بولوار در ابتدا از خانه های یک طبقه کوچک تشکیل شده بود که در بین دو جنگ جهانی به یکی از مراکز تجاری پایتخت بلغارستان مبدل گردید. در سال 2007 بولوار ویتوشا به عنوان بیست و دومین مرکز تجاری گران قیمت دنیا معرفی گردید. گردشگران تور بلغارستان می توانند در زمان سفر به صوفیه از این بولوار زیبا دیدن نمایند. 

بلوار ویتوشا , دیدنی های صوفیه , تورگشت

3- کلیسای سنت جورج

کلیسای سنت جورج قدیمی ترین بنا در شهر صوفیه می باشد که متعلق به قرن چهارم می باشد. این کلیسا در قرن ششم احداث شد و سپس در قرن شانزدهم به مسجد مبدل گردید. این ساختمان مدور دیوار نماهای بی نظیری دارد که متشکل از سه لایه نقاشی می باشد. کلیسای سنت جورج با آجر قرمز رنگ ساخته شده و تقارنی پیچیده دارد که جلوه و زیبایی خاصی به کلیسا بخشیده است. 

کلیسای سنت جورج , دیدنی های صوفیه , تورگشت

4- میدان شاهزاده الکساندر باتنبرگ

میدان شاهزاده الکساندر باتنبرگ بزرگترین میدان پایتخت بلغارستان می باشد که در قلب شهر واقع شده است. موقعیت مکانی این میدان سبب شده تا بسیاری از جاذبه های گردشگری صوفیه در پیرامون میدان قرار بگیرند. میدان شاهزاده گوتنبرگ میزبان رویدادهای محلی، اجرای کنسرت، راهپیمایی ها و دیگر تجمعات شهر صوفیه می باشد. نام این میدان الهام گرفته از نام الکساندر جوزف باتبرگ، نخستین شاهزاده مدرن بلغارستانی می باشد. در مرکز میدان یک مجسمه و فواره های بسیاری وجود دارد که جلوه خاصی به میدان بخشیده است.  گردشگران تور صوفیه می توانند در زمان سفر به این شهر از این میدان بازدید نمایند. 

میدان شاهزاده الکساندر باتنبرگ , دیدنی های صوفیه , تورگشت

5- پارک ملی ویتوشا

پارک ملی ویتوشا قدیمی ترین ذخیره گاه طبیعی بلغارستان و شبه جزیره بالکان می باشد که در حومه شهر صوفیه واقع شده است. این پارک ملی در اکتبر سال 1934 به ثبت رسید و در سال 2000 در فهرست آثار طبیعی بلغارستان به ثبت رسید. پارک ملی ویتوشا حدود 270.79  وسعت دارد و مکان ایده آلی برای پیاده روی، اسکی و کوهنوردی می باشد. 

پارک ملی ویتوشا , دیدنی های صوفیه , تورگشت

6- موزه ملی باستان شناسی

موزه ملی باستان شناسی یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری بلغارستان می باشد که در بزرگترین و قدیمی ترین مسجد عثمانی شهر صوفیه واقع شده است. این موزه که بیش از یکصد سال قدمت دارد در سال 1905 به طور رسمی بازگشایی شده است. موزه ملی باستان شناسی 5 سالن نمایشگاهی دارد که در آن اشیا و آثار ارزشمندی از دوران مختلف به نمایش گذاشته شده است. 

موزه ملی باستان شناسی , دیدنی های صوفیه , تورگشت

8-پارک بورسواگاردینا

پارک بورسوا گاردینا یکی از زیبا ترین و مشهور ترین پارک های صوفیه می باشد. این پارک که در سال 1884 بنا شده به نام تزار بوریس سوم نامگذاری شده است. پارک بورسوا گاردینا یا باغ سوری با توجه به امکانات رفاهی و تفریحی بسیاری که دارد مکانی مناسبی برای لذت بردن از طبیعت و سپری نمودن یک روز خاطره انگیز می باشد. وجود برج برج تلویزیونی، دریاچه بی نظیر، مسیرهای پیاده روی، زمین بازی کودکان، برپایی کنسرت ها در باغ و فضای آزاد، جنگل های انبوه نقش موثری در جذب گردشگر به این پارک را ایفا نموده اند. 

پارک بورسوا گاردینا , دیدنی های صوفیه , تورگشت

9- صومعه ریلا

صومعه ریلا که مانند نگینی در بلغارستان می درخشد و یکی از نمادهای اصلی این کشور محسوب می شود، در جنوب غربی کوهستان ریلا و در 117 کیلومتری شهر صوفیه واقع شده است. این صومعه در قرن دهم و به وسیله شاگردان سنت ایواس بنا شده است. صومعه ریلا که نماد فرهنگ و تاریخ معماری بلغارستان می باشد یکی از پر تردد ترین مکان های گردشگری می باشد که در سال 2008 بیش از 900000 هزار گردشگر از این صومعه بازدید نمودند.

صومعه ریلا , دیدنی های صوفیه , تورگشت

10-مسجد بنیا باشی

مسجد بنیا باشی یا مسجد جامع صوفیه یکی از مساجد معروف شهر صوفیه می باشد که متعلق به ترک های بلغارستان می باشد. این مسجد به وسیله خواجه معمار سنان آغا در سال 1576 میلادی به سبک معماری عثمانی و به صورت تک مناره که 15 متر بلندی دارد، بنا شد. مسجد بنیا باشی که با آجرهای قرمز رنگ ساخته شده، جلوه خاصی به این مکان مذهبی بخشیده است. جالب است بدانید که این مسجد بر روی یک چشمه آب گرم ساخته شده  و می توان بخار آب را که از هواکش مسجد بالا می رود، مشاهده نمود. 

مسجد بنیا باشی , دیدنی های صوفیه , تورگشت

اطلاعات ضروری درباره صوفیه

جمعیت:1.27 میلیون نفر

زبان رایج: بلغاری

واحد پول: لف

مهم ترین مراکز خرید صوفیه

مرکز خرید پارادایز سنتر: این مرکز خرید بزرگترین مرکز خرید در بلغارستان می باشد که بیش از 208 هزار متر مربع وسعت دارد. مرکز خرید پارادایز سنتر بیش از 300 فروشگاه با برندهای داخلی و بین المللی وجود دارد. علاوه بر این در این مجتمع تجاری مجموعه سینمایی، یک پارک تفریحی بزرگ بر روی بام مجتمع، باشگاه پینگ پنگ، سالن بدنسازی، سالن تناسب اندام ، فست فودها و رستوران های بسیاری وجود دارد. 

مرکز خرید پارادایز سنتر , مراکز خرید صوفیه , تورگشت

مرکز خرید سردیکا سنتر: این مرکز خرید یکی از مهم ترین مراکز خرید صوفیا می باشد که در نزدیکی مرکز این شهر واقع شده است. مرکز خرید سردیکا سنتر بیش از 50 هزار متر مربع وسعت و 200 فروشگاه دارد. این مرکز خرید که در سال 2010 تاسیس شده انواع برندهای داخلی و خارجی در آن عرضه می شود. در مرکز خرید سردیکا انواع پوشاک سنتر انواع پوشاک رسمی و غیر رسمی برای آقایان ، بانوان و کودکان ، لوازم بهداشتی و آرایشی، لوازم خانگی، کیف و کفش، لوازم ورزشی و ... به فروش می رسد. 

مرکز خرید سردیکا سنتر , مراکز خرید صوفیه , تورگشت

مرکز خرید صوفیه رینگ مال: این مرکز خرید یکی از مراکز خرید تازه تاسیس صوفیه می باشد که در نزدیکی یکی از نمایندگی های ایکیا واقع شده است. مرکز خرید صوفیه رینگ مال دارای 200 فروشگاه با بیش از 400 برند متنوع دارد. از دیگر امکانات رفاهی این مرکز خرید می توان به رستوران های روباز، سالن سینما، استیج فضای بازو یک پارک کوچک نام برد.

مرکز خرید صوفیه رینگ مال , مراکز خرید صوفیه , تورگشت

مرکز خرید سیتی سنتر صوفیا: این مرکز خرید یکی از مراکز خرید زیبا و محبوب صوفیه می باشد که در پشت ساختمان معروف هتل هیلتون و کاخ ملی فرهنگی قرار دارد. مرکز خرید سیتی سنتر صوفیه 200 فروشگاه وجود دارد که عرضه کننده انواع پوشاک، لوازم تزیینی، لوازم کودک، لوازم موسیقی، جواهرات، لوازم تحریر، مواد خوراکی، کتاب و... می باشد. از دیگر امکانات رفاهی این مجتمع تجاری می توان به کافه ها، هایپر مارکت و شش سالن سینمای آن اشاره نمود. 

مرکز خرید سیتی سنتر  صوفیه , مراکز خرید صوفیه , تورگشت

مهم ترین رستوران های صوفیه

رستوران Pri Yafata: این رستوران یکی از رستوران های معروف صوفیه می باشد که مدت هاست که به عنوان یکی از رستوران های قدرتمند این شهر شناخته شده است. در رستوران Pri Yafata بهترین غذاها سرو می شود که از معروف ترین غذاهای این رستوران می توان شیشلیک و Kavarma را نام برد. اگر در سفر به صوفیه به دنبال غذاهای با کیفیت و قیمت مناسب هستید، بدون شک این رستوران گزینه مناسبی خواهد بود. 

رستوران Pri Yafata , رستوران های صوفیه , تورگشت

رستوران Sage Bistro: این رستوران یکی از رستورانهای شیک و مجلل صوفیه می باشد که در 15 کیلومتری این شهر واقع شده است. آنچه که باعث شهرت رستوران Sage Bistro شده، کیفیت بالای غذای آن می باشد. منوی این رستوران  تماما از غذاهای ایتالیایی تشکیل شده است. فضای داخلی این رستوران با موزاییک و سنگ های ایتالیایی طراحی شده است. 

رستوران Shtastliveca: این رستوران یکی از بهترین رستورانهای صوفیه می باشد که انواع غذاهای بلغاری، اروپایی و مدیترانه‌ای در آنجا سرو می شود. رستوران Shtastliveca علاوه بر مقرون به صرفه بودن فضای دلنشین و بزرگی دارد و چون در بیشتر اوقات شلوغ می باشد باید قبل از رفتن میز رزرو کنید. علاوه بر غذاهای سنتی بلغاری و بین المللی معروف رستوران Shtastliveca  منوی مخصوص ناهار نیز دارد. 

رستوران Shtastliveca , رستوران های صوفیه , تورگشت

رستوران Mr. Pizza: این رستوران یک پیتزا فروشی و غذاهای ایتالیایی، بلغاری و اروپایی در آنجا سرو می شود. اکثر پیتزا فروشی های بلغارستان جز رستوران های ارزان می باشند که انواع غذاهای مدیترانه ای و بین المللی را سرو می کنند. رستوران Mr. Pizza چندین شعبه در نزدیکی جاذبه های مهم شهر صوفیه دارد. این رستوران نیز جز پیتزا فروشی های زنجیره ای می باشد که بیشتر افراد به خاطر قیمت مناسب و محیط ساده این رستوران را انتخاب می کنند. 

رستوران Mr. Pizza , رستوران های صوفیه , تورگشت

مهم ترین هتل های صوفیه

هتل هیلتون صوفیه: این هتل یکی از هتل های 5 ستاره و شیک صوفیه می باشد که در بولوار بلغارستان این شهر قرار گرفته است. هتل هیلتون 245 اتاق بزرگ و مناسبی دارد که از امکانات رفاهی بسیاری برخوردار می باشند. از امکانات رفاهی هتل می توان به استخر روباز، ماساژ، اسپا، سولاریوم، حمام ترکی و بخار، صرافی و... اشاره نمود.

هتل هیلتون صوفیه , هتل های صوفیه , تورگشت

هتل متروپلیتن: این هتل یکی از هتل های 4 ستاره و معروف صوفیه می باشد که در دروازه شرقی شهر و نزدیک به فرودگاه صوفیه و مرکز شهر واقع شده است. از امکانات رفاهی هتل متروپلیتن می توان به اسپا، مرکز تناسب اندام با سالن بدنسازی، سرویس اتوبوسرانی شاتل، حمل و نقل فرودگاه، رستوران و... اشاره نمود. 

هتل متروپلیتن, هتل های صوفیه , تورگشت

هتل مارینلا: این هتل یکی از هتل های 5 ستاره صوفیه می باشد که در بلند ترین نقطه این شهر قرار گرفته است. هتل مارینلا 442 اتاق استاندارد، اتاق دلوکس، سوئیت پزیدنت و جونیور سوئیت دارد که برای دسترسی به طبقات این مجموعه می توان از آسانسور استفاده نمود. این هتل بیش از 30 هزار متر مربع وسعت دارد. از امکانات رفاهی هتل می توان به استخر، ماساژ، باشگاه سلامت، یوگا، سونا، سولاریوم، رستوران، کافی شاپ و... اشاره نمود.

هتل مارینلا , هتل های صوفیه , تورگشت

هتل رامادا: این هتل یکی از هتل های 4 ستاره صوفیه می باشد که در نزدیکی مناظر توریستی و مناطق تجاری این شهر واقع شده است. هتل رامادا در سال 2009 برنده بهترین هتل کنوانسیون بلغارستان شده است. این هتل 601 اتاق مجهز و زیبا دارد. از امکانات رفاهی این هتل می توان به استخر سرپوشیده، مرکز تناسب اندام، آب درمانی، ماساژ، سونا، رستوران ، سولاریوم و... اشاره نمود. 

هتل رامادا , هتل های صوفیه , تورگشت

منبع:tourgasht.com

دیدگاه:


captcha
در خبرنامه عضو شوید
به تورگشت در تلگرام بپیوندید