حرم مطهر امام رضا, قلب تپنده شیعیان در مشهد + تصاویر


حرم مطهر امام رضا(ع) یکی از بهترین و پرطرفدارترین مکانها برای مسلمانان به ویژه ایرانیان می باشد که در خراسان رضوی و در قلب شهر مقدس مشهد واقع شده است. بارگاه ملکوتی امام رضا مقدس ترین مکان مذهبی در میان شیعیان می باشد که هر ساله حدود 12 میلیون نفر با تور مشهد از سراسر ایران و جهان برای زیارت به این مکان مقدس سفر می کنند. امام رضا در سال 148 قمری و در شهر مدینه چشم به جهان گشود و در سن 55 سالگی به دست مامون عباسی به شهادت رسید و در شهر مشهد به خاک سپرده شد.

حرم امام رضا (ع) , دیدنی های مشهد , ایران , تورگشت

حرم امام رضا (ع) , دیدنی های مشهد , ایران , تورگشت

مکانی که پیکر امام رضا در آن دفن شده است روضه منوره نام دارد. این مکان مربعی شکل حدود 189.03 متر مربع مساحت دارد که 17.15 متر از آن مساحت ضریح می باشد. روضه منوره از چهار طرف به داخل و بیرون حرم ارتباط دارد. حرم مطهر امام رضا یکی از مهم ترین مراکز گردشگری ایران می باشد که به عنوان قلب شیعیان از آن یاد می شود. حرم مطهر توسط بنیاد آستان قدس رضوی تحت مدیرین روحانی برجسته ایرانی سید ابراهیم رئیسی اداره می شود.

حرم امام رضا (ع) , دیدنی های مشهد , ایران , تورگشت

در داخل حرم امام رضا دو مسجد معروف وجود دارد 1- مسجد بالاسر که امام رضا در آن دفن شده است و دیگری مسجد گوهر شاد می باشد. با توجه به برآوردهای انجام شده در سال 1392 حرم مطهر 70 هکتار وسعت داشته که دارای 26 رواق (بنای سرپوشیده)، 9 صحن و 6 مدخل ورودی به نام بست می باشد. بسیاری از بناهای حرم از دوران صفویان مخصوصا از دوره شاه تهماسی صفوی برجای مانده است. حرم مطهر بزگترین مسجد در جهان می باشد و از محبوبیت خاصی در نزد گردشگران و اهالی این شهر برخوردار است. در مجتمع مسجد گوهرشاد موزه ها، کتابخانه، دانشگاه علوم پزشکی رضوی، سالن غذا خوری و ساختمان های دیگری وجود دارد که بازدیدکنندگان بسیاری از آن دیدن می کنند. ناگفته نماند موزه آستان قدس رضوی غنی ترین و با نفوذ ترین موزه در ایران می باشد و طرفداران بیشماری را از اقصی نقاط جهان به سوی خود می کشاند. گنبد طلایی امام رضا که 31.20 متر ارتفاع دارد و توسط صحن های زیادی احاطه شده نماد بر جسته شهر مشهد می باشد و جلوه ای منحصر به فرد را به نمایش گذاشته است. مسافران عزیز می توانند پس از پابوس آقا امام رضا (ع)، از سایر مکانهای گردشگری این شهر مقدس هم چون پارک ملت که تفریحات و سرگرمی های بیشماری را در خود جای داده است بهره مند شوند و از سفر خود و همچنین در کنار بارگاه ملکوتی آقا امام رضا نهایت لذت را ببرند.  

حرم امام رضا (ع) , دیدنی های مشهد , ایران , تورگشت

حرم امام رضا (ع) , دیدنی های مشهد , ایران , تورگشت

منبع: tourgasht.com

دیدگاه:


captcha
در خبرنامه عضو شوید
به تورگشت در تلگرام بپیوندید