معرفی قشم + تصاویر و ویدئو

  • 109
  • 0

معرفی اجمالی قشم

جزیره قشم یکی از بزرگترین جزایر ایران و خلیج فارس می باشد که در استان هرمزگان واقع شده است. این جزیره رویایی از نظر موقعیت جغرافیایی از شمال به بندر عباس، مرکز بخش خمیر و قسمتی از بندر لنگه، از شمال شرق با جزیره هرمز، از شرق با جزیره لارک، از جنوب با جزیره هنگام، از جنوب غربی با جزایر تنب کوچک و تنب بزرگ و ابوموسی همجوار می باشد. جزیره قشم  حدود 1491 کیلومتر مربع وسعت دارد که مساحت آن 2.5 برابر بزرگتر از بحرین دومین جزیره بزرگ در خلیج فارس است. بر اساس آخرین سرشماری که در سال 1395 انجام شد، این جزیره 148٬993 نفر جمعیت دارد که اکثر آنها اهل تسنن می باشند. زبان اصلی مردم این منطقه فارسی می باشد که با گویش بندری با یکدیگر صحبت می کنند. آب و هوای این جزیره گرم و مرطوب است که  میانگین دمای هوای سالیانه آن 26 درجه می باشد. از آنجا که جزیره قشم مرکز اصلی توسعه منطقه آزاد تجارت و صنعت می باشد، گردشگران بسیاری از تمام دنیا به این جزیره سفر می کنند. در ادامه مطلب به مهم ترین جاذبه های توریستی قشم اشاره خواهد شد.

1- گنبد نمکی و غار نمکدان

گنبد نمکی و غار نمکدان بزرگترین غار نمکی در دنیا می باشد که در فاصله 110 کیلومتری قشم واقع شده است. بلندی قله این غار 397 متر می باشد که مرتفع ترین بخش در قشم به شمار می رود. نمای ظاهری این غار شبیه به یک کمان خمیده است و دیوارهای ورودی غار از نوارهای رنگی نمک و لایه های متفاوت از جنس کانیهایی مانند هماتیت و اولیژیست پوشیده شده است. در داخل این غار همیشه آب در حال جریان است که بعد از ترکیب شدن با نمک های غار به شکل یک حوضچه از غار خارج می شود که به دلیل نمکی بودن غار رنگ این حوضچه سفید رنگ می باشد. نمک های غار قدمتی طولانی و بیش از 570 سال عمر دارند. درون غار نمکدان مخصوصا ژرفای آن تاریک می باشد و برای دیدن استالاکتیت های بلورین نمک باید از نور چراغ قوه استفاده نمود. به گردشگران تور قشم توصیه می شود در سفر به این جزیره رویایی بازدید از این جاذبه نمکی را از دست ندهند.

2-دره ستارگان

دره ستارگان یکی از عجایب هفت گانه جزیره قشم و تنها ژئو پارک در خاورمیانه می باشد که نام آن به عنوان بخشی از ژئو پارک جزیره قشم در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. نمونه مشابه این دره که بر اثر فرسایش خاک و پدیده های زمین شناسی به وجود آمده است، فقط در آمریکا وجود دارد. دره ستارگان یکی از دره های قدیمی قشم می باشد که نزدیک به دو میلیون سال قدمت دارد. در میان مردم قشم این دره به ستاره افتاده یا ستاره خفته شهرت دارد. دلیل این نامگذاری اینست که بومیان این منطقه بر این باورند که یک بار یک ستاره در این منطقه فرود آمده و در نتیجه این برخورد خاک ها و ماسه ها بالا آمده اند. همچنین بنا به اعتقادات محلی در شب در این دره جن ها و ارواح حضور دارند، به همین دلیل مردم در شب از رفتن به این دره امتناع می کنند. اما از نظر علمی دره ستارگان بر اثر فرسایش آب های سطحی، بارش های رگباری و طوفان بر اثر گذر زمان پدید آمده و سبب شده تا این اشکال گوناگون در کوه ها و سنگ های این منطقه شکل بگیرد.

3- جنگل دریایی حرا

جنگل دریایی حرا که طلای سبز خلیج فارس می باشد در تنگه خورا بین جزیره قشم و بخشی از استان هرمزگان واقع شده است. این جنگل حدود 200 کیلومتر مربع وسعت دارد. جنگل حرا در طول میلیون ها سال خود را با آب های شور دریا و و سواحل جزر و مدی وفق داده اند که این سازگاری باعث حیرت و شگفتی همگان شده است. درختان این جنگل آب دریا را که جذب خود می کنند، بخش شیرین آب را در خود جمع و نمک آن را دفع و وارد آب دریا می کند. به همین دلیل درختان حرا را تصفیه کننده و آب شیرین کن طبیعی می نامند.

4-قلعه پرتغالی ها

قلعه پرتغالی ها یکی از آخرین بقایای حکومت استعماری پرتغالی ها در خلیج فارس می باشد که در شمال شرقی قشم قرار دارد. این قلعه در سال 1030 هجری قمری به دستور پادشاه اسپانیا بنا شده است. قلعه پرتغالی ها با وسعتی بيش از 2 هزار متر مربع از سنگهاي آهكي و گچي با ملاط ساروج محلي ساخته شده  است. این قلعه  پس از اشغال ایران در بخش هایی از جزایر خلیج فارس قلعه هایی احداث کردند که مشهورترین آنها در هرمز، چابهار و قشم می باشد. بعد از بیرون آمدن این قلعه از زیر خاک که در سال 87 که به وسیله احسان یغمایی انجام شد، تعداد زیادی ظروف چینی، شیشه های ساخت ونیز وتوپ های جنگی پیدا شد. 

5-پارک کروکودیل قشم

پارک کروکودیل قشم اولین و وسیع ترین پارک کروکودیل ها در خاورمیانه محسوب می شود که در اتوبان قشم به درگهان واقع شده است. این پارک در سال 1390 راه اندازی شد. دراین پارک علاوه بر کروکودیل ها حیوانات دیگری مانند میمون ها، سوسمار، پرندگان و پستانداران بسیاری زندگی می کنند. کروکودیل های این پارک از نوزاد تا بزرگترین آنها که حدود 4 متر است می باشند. در ابتدا هدف از احداث این پارک به منظور استفاده از پوست کروکودیل ها و تبدیل آن ها به محصولات مختلف بوده است. اما بعدا برنامه مجموعه تغییر پیدا کرد و فعالیت خود را در حوزه گردشگری گسترش نمودند.

6- نیایشگاه ناهید

نیایشگاه ناهید یکی از مکان های توریستی و پر طرفدار در قشم می باشد که در مسیر جاده درگهان و بر روی تپه کولغان واقع شده است. نیایشگاه ناهید در گذشته محل عبادت زرتشتیان بوده است. در این نیایشگاه قبرهایی نیز وجود دارد که جز آثار باستانی هستند. گردشگران می توانند در سفر به این جزیره از این نیایشگاه دیدن و با قدم زدن در کوچه های نیایشگاه دریای زیبای پارس را نیز نظاره کنند.

7-انجیر معابد

انجیر معابد یا درخت همیشه سبز لور یکی از شگفتی های قشم می باشد. علاوه بر قشم در چند شهر جنوبی ایران نظیر بندرعباس، کیش و چابهار نیز این درخت وجود دارد. این درختان در مناطق گرمسیری و شرجی رشد و زندگی می کند که در قشم نیز انجیر معابد در منطقه تن سینتی یا توریان و در مجاورت مقبره پیر وجود دارد. درخت انجیر معابد تاجی بزرگ و ریشه هایی هوایی دارد و میوه این درخت نارنجی رنگ و بسیار خوشبو و خوشمزه می باشد. این درخت بومی مناطقی مانند هند و جنوب شرقی آسیا می باشد. کهن ترین درخت انجیر معابد حدود 6 قرن عمر دارد. تور قشم با اینکه مخاطبین کمتری نسبت به  تور کیش دارد اما طرفداران ویژه خود را داراست که همه ساله این جزیره را در اولویت برنامه های سفری خود قرار می دهند.

8-چاه های تل آب یا طلا

چاه های تل آب در فاصله 30 کیلومتری فرودگاه بین المللی قشم واقع شده است. چاه های حفاری شده در بندر لافت به چاه طلا نیز معروف هستند و مانند آرتزین عمل می کنند. دلیل نامگذاری این چاه ها به طلا اینست که به دلیل ارزش بالای آب شیرین و کمبود آب لقب طلا را به این چاه ها نسبت داده اند. عده ای معتقدند آب این چاه ها از باران، سرريز تل و صخره بالا دست تأمين شده است. آب درون چاه براي مدت طولاني نسبتا سالم و خنک باقي مي‌ماند. در گذشته تعداد چاه های تل آب 365 عدد بوده اما امروزه از این تعداد فقط 50 الی 70 حلقه باقی مانده است.

9-غار خربس

غار خربس در 10 کیلومتری غرب قشم قرار دارد. اطراف این غار صخره ای را کوه های بلند و مرجانی شکل فرا گرفته اند. قدمت غار خربس به دوران مادها مربوط می شود. این غار دریایی بر اثر گرداب و تخلیه ماسه ها، از حفره سنگ ها تشکیل شده اند. در دوران قبل از اسلام مردم از این غار به عنوان نیایشگاه استفاده می کرده اند. غارهاى خربس از نظر شکل و ساختار ظاهری با دخمه‌هاى آذربایجان، کردستان، لرستان، بوشهر، اهواز و شوشتر مورد مقایسه قرار می گیرند.

10-حیات وحش دریایی

حیات وحش دریایی یکی از جاذبه های طبیعی قشم می باشد. این حیات وحش دریایی دارای ي 50 گونه از نرمتنان دو کفه‌اى، گاستروپودها، سفالوپودها و خارپوستان، خرچنگ و مرجان و لاک پشت می باشد. دلفین های بینی بطری از عمده ترین پستانداران این منطقه به شمار می روند. آب های این جزیره مملو از ماهیان زیبا و رنگارنگ می باشد. بر خلاف تور مشهد که بیشتر برای مقاصد مذهبی ارائه می شود، تورهای قشم به منظور خرید مسافران و بازدید از مراکز تفریحی و گردشگری مورد استفاده قرار می گیرد.

 

دیدگاه:


captcha
در خبرنامه عضو شوید