معرفی قشم + تصاویر و ویدئو


معرفی اجمالی قشم

جزیره قشم یکی از بزرگترین جزایر ایران و خلیج فارس می باشد که در استان هرمزگان واقع شده است. این جزیره رویایی از نظر موقعیت جغرافیایی از شمال به بندر عباس، مرکز بخش خمیر و قسمتی از بندر لنگه، از شمال شرق با جزیره هرمز، از شرق با جزیره لارک، از جنوب با جزیره هنگام، از جنوب غربی با جزایر تنب کوچک و تنب بزرگ و ابوموسی همجوار می باشد. جزیره قشم  حدود ۱۴۹۱ کیلومتر مربع وسعت دارد که مساحت آن 2.5 برابر بزرگتر از بحرین دومین جزیره بزرگ در خلیج فارس است. بر اساس آخرین سرشماری که در سال 1395 انجام شد، این جزیره ۱۴۸٬۹۹۳ نفر جمعیت دارد که اکثر آنها اهل تسنن می باشند. زبان اصلی مردم این منطقه فارسی می باشد که با گویش بندری با یکدیگر صحبت می کنند. آب و هوای این جزیره گرم و مرطوب است که  میانگین دمای هوای سالیانه آن 26 درجه می باشد. از آنجا که جزیره قشم مرکز اصلی توسعه منطقه آزاد تجارت و صنعت می باشد، گردشگران بسیاری از تمام دنیا به این جزیره سفر می کنند. در ادامه مطلب به مهم ترین جاذبه های توریستی قشم اشاره خواهد شد. برای آشنایی بیشتر با این جزیره رویایی با تورگشت همراه شوید. 

1- گنبد نمکی و غار نمکدان

گنبد نمکی و غار نمکدان بزرگترین غار نمکی در دنیا می باشد که در فاصله 110 کیلومتری قشم واقع شده است. بلندی قله این غار 397 متر می باشد که مرتفع ترین بخش در قشم به شمار می رود. نمای ظاهری این غار شبیه به یک کمان خمیده است و دیوارهای ورودی غار از نوارهای رنگی نمک و لایه های متفاوت از جنس کانیهایی مانند هماتیت و اولیژیست پوشیده شده است. در داخل این غار همیشه آب در حال جریان است که بعد از ترکیب شدن با نمک های غار به شکل یک حوضچه از غار خارج می شود که به دلیل نمکی بودن غار رنگ این حوضچه سفید رنگ می باشد. نمک های غار قدمتی طولانی و بیش از 570 سال عمر دارند. درون غار نمکدان مخصوصا ژرفای آن تاریک می باشد و برای دیدن استالاکتیت های بلورین نمک باید از نور چراغ قوه استفاده نمود. به گردشگران تور قشم توصیه می شود در سفر به این جزیره رویایی بازدید از این جاذبه نمکی را از دست ندهند.

گنبد نمکی و غار نمکدان , دیدنی های قشم , تورگشت

2-دره ستارگان

دره ستارگان یکی از عجایب هفت گانه جزیره قشم و تنها ژئو پارک در خاورمیانه می باشد که نام آن به عنوان بخشی از ژئو پارک جزیره قشم در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. نمونه مشابه این دره که بر اثر فرسایش خاک و پدیده های زمین شناسی به وجود آمده است، فقط در آمریکا وجود دارد. دره ستارگان یکی از دره های قدیمی قشم می باشد که نزدیک به دو میلیون سال قدمت دارد. در میان مردم قشم این دره به ستاره افتاده یا ستاره خفته شهرت دارد. دلیل این نامگذاری اینست که بومیان این منطقه بر این باورند که یک بار یک ستاره در این منطقه فرود آمده و در نتیجه این برخورد خاک ها و ماسه ها بالا آمده اند. همچنین بنا به اعتقادات محلی در شب در این دره جن ها و ارواح حضور دارند، به همین دلیل مردم در شب از رفتن به این دره امتناع می کنند. اما از نظر علمی دره ستارگان بر اثر فرسایش آب های سطحی، بارش های رگباری و طوفان بر اثر گذر زمان پدید آمده و سبب شده تا این اشکال گوناگون در کوه ها و سنگ های این منطقه شکل بگیرد. 

دره ستارگان , دیدنی های قشم , تورگشت

3- جنگل دریایی حرا

جنگل دریایی حرا که طلای سبز خلیج فارس می باشد در تنگه خورا بین جزیره قشم و بخشی از استان هرمزگان واقع شده است. این جنگل حدود 200 کیلومتر مربع وسعت دارد. جنگل حرا در طول میلیون ها سال خود را با آب های شور دریا و و سواحل جزر و مدی وفق داده اند که این سازگاری باعث حیرت و شگفتی همگان شده است. درختان این جنگل آب دریا را که جذب خود می کنند، بخش شیرین آب را در خود جمع و نمک آن را دفع و وارد آب دریا می کند. به همین دلیل درختان حرا را تصفیه کننده و آب شیرین کن طبیعی می نامند.

جنگل دریایی حرا , دیدنی های قشم , تورگشت

4-قلعه پرتغالی ها

قلعه پرتغالی ها یکی از آخرین بقایای حکومت استعماری پرتغالی ها در خلیج فارس می باشد که در شمال شرقی قشم قرار دارد. این قلعه در سال ۱۰۳۰ هجری قمری به دستور پادشاه اسپانیا بنا شده است. قلعه پرتغالی ها با وسعتی بيش از 2 هزار متر مربع از سنگهاي آهكي و گچي با ملاط ساروج محلي ساخته شده  است. این قلعه  پس از اشغال ایران در بخش هایی از جزایر خلیج فارس قلعه هایی احداث کردند که مشهورترین آنها در هرمز، چابهار و قشم می باشد. بعد از بیرون آمدن این قلعه از زیر خاک که در سال 87 که به وسیله احسان یغمایی انجام شد، تعداد زیادی ظروف چینی، شیشه های ساخت ونیز و توپ های جنگی پیدا شد. 

قلعه پرتغالی ها , دیدنی های قشم , تورگشت

5-پارک کروکودیل قشم

پارک کروکودیل قشم اولین و وسیع ترین پارک کروکودیل ها در خاورمیانه محسوب می شود که در اتوبان قشم به درگهان واقع شده است. این پارک در سال 1390 راه اندازی شد. دراین پارک علاوه بر کروکودیل ها حیوانات دیگری مانند میمون ها، سوسمار، پرندگان و پستانداران بسیاری زندگی می کنند. کروکودیل های این پارک از نوزاد تا بزرگترین آنها که حدود 4 متر است می باشند. در ابتدا هدف از احداث این پارک به منظور استفاده از پوست کروکودیل ها و تبدیل آن ها به محصولات مختلف بوده است. اما بعدا برنامه مجموعه تغییر پیدا کرد و فعالیت خود را در حوزه گردشگری گسترش نمودند. 

پارک کروکودیل قشم , دیدنی های قشم , تورگشت

6- تنگه چاهکوه

تنگه چاهکوه یکی از جاذبه های جذاب و منحصر به فرد قشم می باشد که در 70 کیلومتری جزیره و در کنار روستای چاهوی شرقی واقع شده است. این تنگه که پدیده ای شگفت انگیز می باشد بر اثر فرسایش سنگ های رسوبی تشکیل شده است. تنگه چاهکوه به دلیل دارا بودن دیواره هاى عمودى نسبتاً مرتفع، وجود شیارها و خطوط فرسایش موازى و عمیق و همچنین انواع حفره هاى نیمه کروى و بیضوى از زیبایى خاصی برخوردار است. همان طور که از نام این نگه پیداست، این تنگه دارای چاه های بسیاری با عمق کم می باشد که اهالی روستای چاهو برای ذخیره و هدایت آب باران از آنها استفاده می کنند. 

تنگه چاهکوه , دیدنی های قشم , تورگشت

7-انجیر معابد

انجیر معابد یا درخت همیشه سبز لور یکی از شگفتی های قشم می باشد. علاوه بر قشم در چند شهر جنوبی ایران نظیر بندرعباس، کیش و چابهار نیز این درخت وجود دارد. این درختان در مناطق گرمسیری و شرجی رشد و زندگی می کند که در قشم نیز انجیر معابد در منطقه تن سینتی یا توریان و در مجاورت مقبره پیر وجود دارد. درخت انجیر معابد تاجی بزرگ و ریشه هایی هوایی دارد و میوه این درخت نارنجی رنگ و بسیار خوشبو و خوشمزه می باشد. این درخت بومی مناطقی مانند هند و جنوب شرقی آسیا می باشد. کهن ترین درخت انجیر معابد حدود 6 قرن عمر دارد. تور قشم با اینکه مخاطبین کمتری نسبت به  تور کیش دارد اما طرفداران ویژه خود را داراست که همه ساله این جزیره را در اولویت برنامه های سفری خود قرار می دهند. 

انجیر معابد , دیدنی های قشم , تورگشت

8-چاه های تل آب یا طلا

چاه های تل آب در فاصله 30 کیلومتری فرودگاه بین المللی قشم واقع شده است. چاه های حفاری شده در بندر لافت به چاه طلا نیز معروف هستند و مانند آرتزین عمل می کنند. دلیل نامگذاری این چاه ها به طلا اینست که به دلیل ارزش بالای آب شیرین و کمبود آب لقب طلا را به این چاه ها نسبت داده اند. عده ای معتقدند آب این چاه ها از باران، سرريز تل و صخره بالا دست تأمين شده است. آب درون چاه براي مدت طولاني نسبتا سالم و خنک باقي مي‌ماند. در گذشته تعداد چاه های تل آب 365 عدد بوده اما امروزه از این تعداد فقط 50 الی 70 حلقه باقی مانده است. 

چاه های تل آب , دیدنی های قشم , تورگشت

9-غار خربس

غار خربس در 10 کیلومتری غرب قشم قرار دارد. اطراف این غار صخره ای را کوه های بلند و مرجانی شکل فرا گرفته اند. قدمت غار خربس به دوران مادها مربوط می شود. این غار دریایی بر اثر گرداب و تخلیه ماسه ها، از حفره سنگ ها تشکیل شده اند. در دوران قبل از اسلام مردم از این غار به عنوان نیایشگاه استفاده می کرده اند. غارهاى خربس از نظر شکل و ساختار ظاهری با دخمه‌هاى آذربایجان، کردستان، لرستان، بوشهر، اهواز و شوشتر مورد مقایسه قرار می گیرند. 

غار خربس , دیدنی های قشم , تورگشت

10-حیات وحش دریایی

حیات وحش دریایی یکی از جاذبه های طبیعی قشم می باشد. این حیات وحش دریایی دارای ي 50 گونه از نرمتنان دو کفه‌اى، گاستروپودها، سفالوپودها و خارپوستان، خرچنگ و مرجان و لاک پشت می باشد. دلفین های بینی بطری از عمده ترین پستانداران این منطقه به شمار می روند. آب های این جزیره مملو از ماهیان زیبا و رنگارنگ می باشد. بر خلاف تور مشهد که بیشتر برای مقاصد مذهبی ارائه می شود، تورهای قشم به منظور خرید مسافران و بازدید از مراکز تفریحی و گردشگری مورد استفاده قرار می گیرد. 

حیات وحش دریایی , دیدنی های قشم , تورگشت

اطلاعات ضروری درباره قشم

جمعیت: ۱۴۸٬۹۹۳

زبان رسمی: فارسی با گویش بندری

دین: اکثرا اهل تسنن می باشند

مهم ترین مراکز خرید قشم

سیتی سنتر: در این مرکز خرید برندهای معروفی وجود دارد، پس کسانی که به دنبال برندها هستند این مرکز خرید گزینه مناسبی خواهد بود. در مرکز خرید سیتی سنتر فروشگاه های لباس، لوازم آرایشی، لوازم خانگی و... وجود دارد. این مرکز خرید دارای دو فاز یک و دو می باشد و از محبوب ترین مراکز خرید جزیره قشم به شمار می رود. 

سیتی سنتر , مراکز خرید قشم , تورگشت

مرکز خرید ستاره قشم: این مرکز خرید بین المللی  دارای 3 طبقه و 641 واحد تجاری می باشد. مرکز خرید ستاره قشم یک مرکز خرید بزرگ می باشد که در آن نمایندگی های بسیاری از لوازم خانگی معتبر مانند سامسونگ، ال جی، سونی، تفال و فیلیپس تا لوازم آرایشی و بهداشتی مانند آرکانسیل، نیوا، کلیون در آن وجود دارد. کسانی که قصد خرید عطر و ادکلن با قیمت مناسب دارند مرکز خرید ستاره مکان ایده آلی می باشد. 

مرکز خرید ستاره قشم , مراکز خرید قشم , تورگشت

مرکز خرید دلفین درگهان:  این مرکز خرید یکی از مراکز خرید جذاب و محبوب جزیره قشم می باشد. در مرکز خرید دلفین درگهان برندها مختلفی وجود دارد. از محصولات آرایشی و عینک گرفته تا  لوازم خانگی، اسباب بازی، سیمونی، عینک گرفته تا  لوازم خانگی، اسباب بازی، سیمونی، ساعت، برندهای معتبر پوشاک و وسایل ورزشی. همچنین در این مرکز خرید انواع گل و گیاهان بومی، رستوران و چندین کافی شاپ نیز وجود دارد. 

مرکز خرید دلفین درگهان , مراکز خرید قشم , تورگشت

بازار قدیم قشم: این بازار یکی از محبوب ترین و جذاب ترین مراکز خرید قشم می باشد که در مرکز شهر و در نزدیکی اسکله سنگی واقع شده است.  بازار قدیم قشم که از سال 1290 بازگشایی شده دالان های تو در تو و راسته های بسیاری دارد و بیشتر مردم جزیره قشم از آنجا خرید می کنند. در این بازار کالاهایی مانند پوشاک، ساعت و اصنافی مانند حراجی و لوازم خانگی وجود دارد. 

بازار قدیم قشم , مراکز خرید قشم , تورگشت

مهم ترین رستوران های قشم

رستوران قلعه: این رستوران یکی از بهترین رستوران های قشم با غذاهای متنوع و کیفیت بالا می باشد. منوی غذاهای رستوران قلعه متنوع و در آن انواع و اقسام غذاهای دریایی وجود دارد. که معروف ترین غذاهای آن خوراک کوسه، خوراک ماهی مرکب، خوراک صدف و میگو می باشد. 

رستوران قلعه , رستوران های قشم , تورگشت

رستوران خاله: این رستوران یکی از رستوران های معروف قشم می باشد که دقیقا در کنار رستوران قلعه واقع شده است. کل جزیره قشم رستوران خاله را به خاطر سمبوسه ها و فلافل های خوشمزه آن می شناسند. البته به جز سمبوسه و فلافل در این رستوران  کوسه  و ماهی کباب خوش طعم نیز سرو می شود.  

 رستوران خاله , رستوران های قشم , تورگشت

رستوران نعیم: این رستوران یکی از بهترین رستوران های قشم می باشد که در آن بهترین میگو های پفکی سرو می شود. در رستوران نعیم غذاهای دریایی زیادی سرو نمی شود و تنها غذاهای دریایی آن میگو، ماهی شیر، ماهی کباب و قلیه ماهی می باشد که البته قلیه های آن بسیار خوشمزه و لذیذ هستند. منوی غذاهای رستوران نعیم بسیار متنوع  و انواع مرغ، کباب و استیک در این رستوران تهیه می شود. حجم غذاهای این رستوران زیاد می باشد. قیمت غذا در رستوران نعیم نسبت به بقیه رستوران ها کمی بالا می باشد.

 رستوران نعیم , رستوران های قشم , تورگشت

رستوران الوند: این رستوران در هتل الوند قرار دارد و بیشتر گردشگران تور قشم وعده های غذایی خود را از رستوران الوند تهیه می کنند. بهترین غذاهای این رستوران قلیه ماهی، بشقاب کوسه و غذاهای دریایی‌اش می باشد. همچنین در رستوران الوند بشقابی به نام میکس دریایی وجود دارد که کباب شیر ماهى، قلیه ماهى، میگو و ماهى سوخارى در آن بسیار خوش طعم می شود. رستوران الوند بوفه سلف سرویس دارد، اما قیمت‌ها نسبت به دیگر رستوران های قشم بالاست و ۱۵ درصد مالیات نیز به آن اضافه می‌شود.

 رستوران الوند , رستوران های قشم , تورگشت

کباب بز و شاورما: کباب بز یا جگرکی یکی از غذاهای محبوب می باشد. کباب بز یکی از خوشمزه ترین و متفاوت ترین کباب ها می باشد و توصیه می شود بدون خوردن کباب بز قشم را ترک نکنید. در جزیره قشم کباب بز خوب در نزدیکی میدان شهدا، روبه روی مرکز خرید سام و زال وجود دارد. شاورما همان کباب ترکی است با این تفاوت که با مرغ درست می شود و لای نان لواش پیچیده می شود. بهترین شاورما را می تواند در کنار مرکز خرید سیتی سنتر صرف نمود.

کباب بز و شاورما , رستوران های قشم , تورگشت

مهم ترین هتل های قشم

هتل ارم قشم: این هتل 4 ستاره یکی از هتل های لوکس و معروف قشم می باشد که می توان آن را بهترین هتل جزیره قشم معرفی نمود. هتل ارم قشم 2000 متر مربع وسعت و 5 طبقه می باشد. این هتل دارای 100 اتاق و برای 300 نفر ظرفیت دارد. با توجه به موقعیت مکانی مناسبی که دارد از همه اتاق ها می توان دریا را نظاره نمود. همچنین به مراکز خرید قشم نیز بسیار نزدیک می باشد. 

هتل ارم قشم , هتل های قشم , تورگشت

هتل آرتا: این هتل یکی از هتل های تازه تاسیس و شیک قشم می باشد که در فروردین سال 1396 باز گشایی شده است. هتل آرتا با ارائه خدمات کامل اقامتی پذیرای مسافران قشم می باشد و با توجه به نوساز بودنش می توان آن را در زمره یکی از هتل های برتر قشم معرفی نمود. 

هتل آرتا , هتل های قشم , تورگشت

هتل ساحل طلایی قشم: این هتل که در گذشته به هتل سیمین یا پلاژ سیمین معروف بوده، یکی از هتل های سه ستاره قشم می باشد. هتل ساحل طلایی در محیطی تمیز و آرامش بخش آماده ارائه خدمت به گردشگران قشم می باشد. این هتل متشکل از 44 سوئیت معمولی، 8 سوئیت دوبلکس، 4 سوئیت تک خواب و 25 واحد ویلایی دوخوابه با پارکینگ مجزا می باشد.

هتل ساحل طلایی قشم , هتل های قشم , تورگشت

هتل کیمیا 4 قشم: این هتل 4 ستاره یکی از بهترین هتل های قشم می باشد که با فراهم نمودن امکانات کامل رفاهی و اقامتی گزینه مناسبی برای اقامت در قشم می باشد. قرار گیری هتل کیمیا 4 در موقعیت مکانی مناسب، مخصوصا نزدیک بازارهای قشم مانند بازار ستاره قشم و مرکز خرید خلیج فارس قشم، سبب شده تا مسافران این هتل بتوانند هر زمانی که اراده کنند با کمی پیاده روی به هرآنچه  که نیاز دارند، برسند.

هتل کیمیا 4 قشم , هتل های قشم , تورگشت

منبع:tourgasht.com

دیدگاه:


captcha
در خبرنامه عضو شوید
به تورگشت در تلگرام بپیوندید