خانه بومیان کیش, مکانی ایده آل برای آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم کیش


خانه بومیان کیش یکی از قدیمی ترین خانه های جزیره کیش می باشد که در محله سفین قدیم واقع شده است و میزبان گردشگران تور کیش می باشد. این مکان دیدنی قدمتی 200 ساله دارد و سالانه بازدیدکنندگان بیشماری از آن بازدید می کنند. این خانه یکی از منحصر به فرد ترین جاذبه های گردشگری کیش می باشد که گردشگران با سفر به این مجموع جزایر و بدون بازدید از این خانه قدیمی سفری ناتمام خواهند داشت. مساحت این خانه 1200 متر است و شامل 15 اتاق مجزا می باشد و از سبک معماری بومی نشات گرفته است. صاحب اصلی این خانه شخصیت معروف و محبوب کیش حاج عبدالله بن شاهین می باشد که این خانه را از 3 نسل قبل از خود به ارث برده است. او تاجر مروارید و صاحب اصلی یکی از بزرگ ترین لنج های بادبانی آن زمان بوده و در نجاری و گلافی مهارت به خصوصی داشته است. در این مجموعه باستانی  شیوه زندگی و معیشت و کار بومیان کیش در دوران قدیم را برای علاقه مندان به نمایش گذاشته شده است. 

خانه بومیان کیش , دیدنی های کیش , تورگشت

خانه بومیان کیش , دیدنی های کیش , تورگشت

همچنین این بنای باستانی برای بومیان نسل گذشته کیش به ویژه اهالی سفین قدیم از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده است. زیرا اکثر آنها فراگیری قرآن را در آن گذرانده بودند. در واقع این خانه در گذشته حکم مدرسه محله سفین را داشته است. این مکان باستانی دارای 2 حیاط می باشد. حیاط مجلسی آن مخصوص مهمانان و مردم نامحرم به ویژه غریبه هاست. حیاط دیگر، حیاط خانه است که مخصوص خانواده هاست و مردان نامحرم اجازه ورود به آن را ندارند. این مکان تاریخی به منظور معرفی تاریخ، فرهنگ، آداب و رسوم، معیشت و صنایع دستی منحصر به فرد بومیان کیش، با هدف ایجاد اشتغالزایی برای بومیان منطقه و تحقق و توسعه گردشگری پایدار برای جزیره کیش به خانه مردم شناسی بومیان کیش تبدیل گردیده است.

خانه بومیان کیش , دیدنی های کیش , تورگشت

در این مکان مجموعه تاریخی تعداد زیادی از ابزار و وسایل قدیمی پخت و پز، صید مروارید، ماهیگیری، مکان نگهداری خرما بصورت سنتی و تهیه شیره انگور بصورت دو حلقه چاه آب برای تامین آب شرب ساکنان و ... به نمایش گذاشته شده است. در واقع می توان گفت خانه مردم شناسی بومیان کیش نمادی از اصالت مهمان نوازی مردمان کیش می باشد. به گردشگران عزیز توصیه می شود در سفر به جزیره ی زیبای کیش بازدید از این مجموعه باستانی را از دست ندهند، همچنین در کنار بازدید از این خانه قدیمی می توانند از سایر جاذبه های گردشگری پرطرفدار کیش همچون کشتی یونانی، شهر باستانی حریره و جزیره هندورابی نیز بازدید نمایند و لحظاتی خوش و به یاد ماندنی را در کنار خانواده هایشان سپری کنند و لذت ببرند. 

خانه بومیان کیش , دیدنی های کیش , تورگشت

خانه بومیان کیش , دیدنی های کیش , تورگشت

منبع:tourgasht.com

دیدگاه:


captcha
در خبرنامه عضو شوید
به تورگشت در تلگرام بپیوندید