قلعه ناریکالا دژی مستحکم در گرجستان


قلعه ناریکالا یکی از قلعه های باستانی گرجستان می باشد که بر فراز تپه های سنگی شهر تفلیس و رودخانه مکتوری واقع شده است. این دژ مستحکم و استوار در قرن چهارم بنا شده است. هدف از ساخت این قلعه به خاطر موقعیت استراتژیک آن برای محافظت از شهر در برابر هجوم بیگانگان و کنترل عبور و مرور تنگه در مسیر اروپا به هند بوده است. این قلعه یکی از جاذبه های پرطرفدار و معروف تفلیس می باشد که در دوره امپراطوری ساسانیان و به دست ایرانیان ساخته شده است و در میان مردم تفلیس از این قلعه به عنوان قلب و روح این شهر یاد می شود. از آنجایی که این قلعه باستانی بر فراز تپه ای باعظمت قرار گرفته گردشگران می توانند با بالا رفتن از این قلعه، منظره ای زیبا و دیدنی از شهر تفلیس را نظاره  کنند و لذت ببرند. 

قلعه ناریکالا , گرجستان , دیدنی های گرجستان , تفلیس

قلعه ناریکالا , دیدنی های گرجستان , تفلیس

قلعه ناریکالا در سال 1872 براثر زلزله به شدت تخریب شد ولی استحکامات آن از قرن 16 و 17 میلادی همچنان پا برجا مانده است که نشاندهنده بخشی از تاریخ غنی شهر تفلیس می باشند. دو بخش این قلعه با دیوارهای بلند واقع در یک تپه شیب دار بین حمام گوگرد و باغ گیاه شناسی تفلیس محصور شده اند.

قلعه ناریکالا , دیدنی های گرجستان , تفلیس

در محوطه پایین قلعه که به تازگی مورد بازسازی قرار گرفته کلیسای سنت نیکلاس وجود دارد که در بین سال های 1996-1997 ساخته شده است. این کلیسا جایگزین کلیسای قدیمی قرن 13 که براثر آتش سوزی نابود شده، می باشد. کلیسای جدید به سبک معماری قدیمی و به شکل صلیب بنا شده است. درون کلیسا با نقاشی هایی که بیانگر تاریخ گرجستان می باشد، طراحی شده است. به علاقه مندان تور گرجستان توصیه می شود در صورت سفر به شهر تفلیس بازدید از این قلعه پر رمز و راز را در اولویت برنامه سفر خود قرار دهند. لازم است بدانید برای ورود به قلعه ناریکالا 3 راه وجود دارد. 1- از طریق تراموای هوایی 2- از طریق باغ گیاه شناسی 3-از طریق بالا رفتن از منطقه حمام های گوگردی.

قلعه ناریکالا , دیدنی های گرجستان , تفلیس

با وجه به اینکه شهر تفلیس از لحاظ جغرافیایی در نیمکره ی شمالی، جنوبی منطقه قفقاز و در میان دریای سیاه و کوه های قفقاز واقع شده است و همچنین به علت وجود شرایط آب و هوایی نیمه گرمسیری و مرطوبی که در این شهر وجود دارد. تابستان ها در تفلیس آب و هوا بسیار گرم و زمستانهای نسبتا گرمی دارد. در بیشتر اوقات سال میزان بارندگی در این شهر بیشتر است به طوریکه نمی توان دوره ای خشک و کم آب را نام برد. از این رو در چهار فصل سال زمان مناسبی برای سفر به تفلیس می باشد. 

قلعه ناریکالا , دیدنی های گرجستان , تفلیس

قلعه ناریکالا , دیدنی های گرجستان , تفلیس

منبع: tourgasht.com

دیدگاه:


captcha
در خبرنامه عضو شوید
به تورگشت در تلگرام بپیوندید