کوه قازبگی, مشهور به اورست کوچک در گرجستان


کوه قازبگی یکی از کوه های سر به فلک کشیده و معروف شمال شرقی گرجستان می باشد که در 100 کیلومتری شهر تفلیس و در نزدیکی مرز روسیه واقع شده است. این کوه با 5037 متر ارتفاع هفتمین کوه مرتفع در قفقاز و سومین کوه بلند گرجستان می باشد. کوه قازبگی که از نظر درجه سختی قله کوه با درجه سختی قله های رشته کوه هیمالیا مطابقت می کند به اورست کوچک شهرت دارد. در سال 1382 کوهنوردان ایرانی برای اولین بار به قله این کوه صعود نمودند. کوه قاز بگی در زبان گرجی به معنای قله یخچال یا قلب سردترین یخ می باشد و در نزد کوهنوران دارای جایگاه ویژه ای می باشد. 

کوه قازبگی , دیدنی های گرجستان , تورگشت

جالب است بدانید که تنها در فصل تابستان می توان کوه قازبگی را فتح نمود زیرا مناسب ترین فصل برای علاقه مندان ورزش اسکی نیز می باشد. قصه ها، افسانه ها و حقایق تاریخی جالبی درباره این کوه وجود دارد که دانستن آنها خالی از لطف نیست. در ارتفاع 3800 متری این کوه یک غار بزرگ وجود دارد که در 80 متر بالاتر از غار یک کلیسای سنگی به نام بیتلیمی یا بیت لحم ساخته شده است که طبق گفته ها این کلیسا در زمان کارتیس تشووربا به عنوان خزانه کاربرد داشته است. این کوه همانند کوه آلبروس یک آتشفشان خاموش بوده که فرم مخروطی آن به راحتی قابل دیدن است و از زیبایی خاصی برخوردار است. 

کوه قازبگی , دیدنی های گرجستان , تورگشت

کوه قازبگی , دیدنی های گرجستان , تورگشت

در این کوه امکانات تفریحی و رفاهی منحصری به فردی وجود دارد که ارائه دهنده خدمات رسانی به بازدیدکنندگان از کوه می باشد، که از جمله این امکانات می توان به هتل پنج ستاره این کوه که دارای اتاق هایی مجهز به استخر و سونا، وای فای و پارکینگ می باشد اشاره کرد. علاقه مندان به طبیعت گردی می توانند با استفاده از تور گرجستان در صورت بازدید از این کوه از طبیعت بکر این منطقه و چشم اندازهای فوق العاده آن روزی سرشار از نشاط را تجربه نمایند. ناگفته نماند این کوه در زمان جنگ، بعنوان پناهگاهی امن مورد استفاده اهالی آن منطقه قرار می گرفت. 

کوه قازبگی , دیدنی های گرجستان , تورگشت

منبع: tourgasht.com

دیدگاه:


captcha
در خبرنامه عضو شوید
به تورگشت در تلگرام بپیوندید