بازدید از موزه دیدنی ماتناداران در ارمنستان + تصاویر


موزه ماتناداران یکی از غنی ترین و کهن ترین خزانه های کتاب در دنیا محسوب می شود. این موزه در سال 1957 میلادی توسط مارک گریکوریان بنا شده است. این موزه در ارمنستان بر روی تپه ای، با چشم اندازی خارق العاده و در شمال غربی شهر ایروان واقع شده است. جلوی درب ورودی این موزه مجسمه ای زیبا از ماشتوس قرار گرفته که در حال آموزش الفبای ارمنی به یک نوجوان می باشد و نمایی منحصر به فرد را برای بازدیدکنندگان به نمایش گذاشته است. ماشتوس مخترع الفبای ارمنی در قرن چهارم بوده است. همچنین بر روی دیوار پشتی این موزه حروف الفبای ارمنی حکاکی شده است و زیبایی خاصی دارد. 

موزه موتناداران , دیدنی های ارمنستان , ایروان , تورگشت

موزه موتناداران , دیدنی های ارمنستان , ایروان , تورگشت

ماتناداران در معنای لغوی به معنی، مجموعه ای برای نگهداری اسناد، متون خطی و کتاب های دست نویس قدیمی یا چاپی می باشد که برای بسیاری از بازدیدکنندگان تور ارمنستان جالب توجه است. ناگفته نماند این مجموعه دیدنی علاوه بر آنکه وظیفه حفاظت از متون را بر عهده دارد فعالیت های دیگری نظیر جمع آوری، ترمیم، طبقه بندی، تحقیق و نشر آنها را نیز عهده دار است. این موزه دیدنی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده و طرفداران بیشماری را به سوی خود می کشاند. 

موزه موتناداران , دیدنی های ارمنستان , ایروان , تورگشت

از آنجایی که این موزه یکی از پرطرفدارترین دیدنی های ارمنستان به شمار می رود علاقه مندان می توانند در کنار بازدید از این موزه دیدنی از سایر جاذبه های گردشگری ارمنستان نیز بازدید کنند. قبل از ورود به این موزه مجسمه هایی از فیلسوفان، دانشمندان و هنرمندان باستانی قرار گرفته اند که از مهمانان خود استقبال می کنند و به ترتیب شامل مجسمه هایی از توروس روسلین، گریکور تاتواتسی، آنائی شیراکاتسی، موسس خرناتسی، مخیتار گوش و فردریک می باشند. 

موزه موتناداران , دیدنی های ارمنستان , ایروان , تورگشت

مجموعه کتابهای قرار گرفته در این موزه شامل 17000 نسخه خطی می باشد که شامل تعداد بیشماری نسخه های فرهنگی و علمی دوران باستان و میانه است. بیشتر آثار قرار گرفته در این موزه مربوط به قرون وسطی می باشد که به کشورهای ایران، روم باستان و امپراطوری خاور برمیگردد. هنگامی که در مقابل موزه ماتناداران قرار می گیرید شکوه و عظمت تاریخی آن شما را مبهوت خواهد کرد، بنابراین کمتر کسی را می بینید که بدون بازدید از این مجموعه دیدنی ایروان را ترک کند. به گردشگران عزیز توصیه می شود در سفر به ارمنستان زمانی را برای بازدید از این موزه اختصاص دهید. زیرا این موزه به عنوان یکی از گنجینه های اصلی کتاب های قدیمی ارمنستان به شمار می رود و در بین مردم از شهرت خاصی برخوردار است. همچنین می توانید در کنار بازدید از این مجموعه ی دیدنی از سایر دیدنی های این منطقه گردشگری هم چون ساختمان اپرا، دره گل ها و معبد گارنی نیز دیدن نمایند و خاطره ای خوش را در ذهنشان به ثبت برسانند. 

موزه موتناداران , دیدنی های ارمنستان , ایروان , تورگشت

منبع: tourgasht.com

دیدگاه:


captcha
در خبرنامه عضو شوید
به تورگشت در تلگرام بپیوندید