بازدید از حمام باستانی خرم سلطان در استانبول


حمام خرم سلطان یکی از قدیمی ترین و پرطرفدارترین مکان های تاریخی استانبول می باشد که در زمان سلطان سلیمان، پادشاه عثمانی ساخته شده است. این مجموعه باستانی در محله فاتح قرار دارد و به دستور خرم سلطان، ملکه امپراطور عثمانی احداث گردیده است. بنابراین خرم سلطان به معمار دربار دستور ساخت داد تا حمامی برای مردم مذهبی شهر و در نزدیکی مساجد معروف استانبول بسازند. در آن زمان معمار دربار، معمار سنان معروف کسی که بناهای باشکوهی هم چون مسجد سلیمانیه، مسجد مهر و ماه، مسجد رستم پاشا و ... را احداث کرده است. بنابراین ساخت حمام خرم سلطان در میان مسجد ایاصوفیه و مسجد آبی در نظر گرفته شد. این انتخاب نمی تواند بی دلیل باشد زیرا بسیاری از مردم شهر برای عبادت و پرستش به یکی از این دو مراکز مهم متوسل می شوند.

حمام خرم سلطان , دیدنی های استانبول , ترکیه

حمام خرم سلطان , دیدنی های استانبول , تورگشت , ترکیه

این مجموعه باستانی بر طبق اصول اسلامی ساخته شده و با دیدن این مجموعه باستانی با معماری زیبای دوران عثمانی بیشتر آشنا خواهید شد. حمام خرم سلطان دارای بخش های جداگانه برای خانم ها و آقایان، دالان های شبانه و اطاق های چوبی می باشد. لازم است بدانید که بخش مربوط به آقایان در قسمت شمالی و بخش متعلق به خانم ها در قسمت جنوبی این حمام قرار گرفته است. همچنین ورودی مردان در شمال ساختمان و ورودی خانم ها نیز در غرب این بنا واقع شده است. این حمام باستانی برای اولین بار در سال 1957-1958 مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفت و تا سال 2007 نیز به عنوان بازار فرش فعالیت می کرد. 

حمام خرم سلطان , دیدنی های استانبول , ترکیه , تورگشت

در حمام خرم سلطان خدمات و بسته های متنوعی از حمام، ماساژ و برگزاری مراسم های مختلف (مانند جشن عروسی) دیده می شود که هر یک لذت خاص خود را برای گردشگران تور استانبول به ارمغان می آورد. برای انتخاب هر یک از بسته های معرفی شده، احتیاجی به لوازم خاص نیست و تمام آنچه را که لازم است، مجموعه حمام سنتی در بسته های مخصوص در اختیار گردشگران قرار خواهد داد. این بسته ها شامل دستکش، شامپو، حالت دهنده مو، لوسیون بدن، صابون روغن زیتون طبیعی، دمپایی های مخصوص حمام و ... می باشد. بعد از حمام و ماساژ می توانید با یک نوشیدنی دلچسب خاطره ای خوش را در ذهنتان به ثبت برسانید. همچنین علاقه مندان می توانند در رستوران زیبای حمام، غذاهای خوشمزه ترکی را بچشند. ساعات کار این رستوران از ساعت 8 صبح الی 1 بامداد می باشد و آماده خدمت رسانی به مهمانان عزیز می باشد. 

حمام خرم سلطان , دیدنی های استانبول , ترکیه

گردشگران عزیز لازم است بدانید که حمام خرم سلطان از بخش های مختلفی تشکیل شده است که شما را با توضیح مختصری از آنها آشنا خواهیم کرد. 

بخش های مختلف حمام خرم سلطان ایاصوفیه:

1- سالن سرد 2- سالن داغ 3- سالن گرم

سالن سرد: سالن سرد اولین بخشی می باشد که هنگام ورود به حمام خرم سلطان وارد آن می شوید. این سالن شامل اتاق مخصوص(VIP)، اتاق ماساژ، اتاق تعویض لباس و کمدها، بخش پذیرش، فروشگاه، آرایشگاه، ویتامین سرا و مکانی برای استراحت کردن می باشد. در واقع اتاق سرد به مکانی گفته می شود که شما برای ورود به حمام آماده می شوید و هنوز چیزی از گرما و بخار لذت بخش حمام سنتی را تجربه نکرده اید. همچنین برای تعویض لباس نیز می توانید به سراغ اتاق های مشخص شده بروید و وسایل شخصی خود را در کمدهای قفل دار و مطمئن قرار دهید و لباس های سفید و ابریشمی مخصوص حمام را به تن کنید. در اتمام حمام کردن نیز به این سالن برمی گردید و با نوشیدن آبمیوه ای مقوی و دلچسب محو تزئینات و زیبایی های ساختمان شوید و تاریخچه این مکان باستانی زیبا را در ذهنتان مرور کنید. 

حمام خرم سلطان , دیدنی های استانبول , ترکیه

سالن داغ: سالن داغ بزرگ ترین بخش حمام خرم سلطان می باشد که با ورود به این سالن، فضایی مرمرین و وسیع به چشم می خورد که در اطراف با غرفه های بزرگ و کوچکی احاطه شده است. این غرفه ها با زیبایی خاص و توسط فرش پوشیده شده و می توانید در آن بنشینید و استراحت کنید. علاقه مندانی که وارد سالن داغ می شوند باید بدانند که دمای هوا در این مکان حدود 42 تا 47 درجه سانتیگراد است. این دما در غرفه ها بیشتر نیز خواهد شد و تا نزدیک حدود 60 درجه سانتیگراد می رسد. بنابراین می توان علت وجود فواره و شیرهای آب خنک در اطراف سالن داغ را درک کرد. همچنین می توانید با کاسه های زرین، آب خنک را بر روی بدن خود بپاشید تا اندکی حرارت و سوزش بدن کاهش یابد. لازم است بدانید دمای بالای سالن داغ به خاطر این است که بدن عرق کرده و پوست برای کیسه و لیف کشیدن آماده شود. 

حمام خرم سلطان , دیدنی های استانبول , ترکیه , تورگشت

سالن گرم: پس از آنکه بدن عرق کرد و پوستتان آماده کیسه کشیدن شد به سراغ سالن گرم می روید. در این سالن، کارکنان شما را برای دراز کشیدن در مکان مورد نظر راهنمایی می کنند و حالا وقت حمام کردن به سبک ترک ها می باشد. همچنین علاقه مندان می توانند با ورود به این سالن سیستم گرمایشی قدیمی را نیز از نزدیک تجربه نمایند و نهایت لذت را ببرند و خاطره ای خوش را از سفر به کشور استانبول با استفاده از تورهای ترکیه در ذهنشان به ثبت برسانند.  

حمام خرم سلطان , دیدنی های استانبول , ترکیه

منبع: tourgasht.com

دیدگاه:


captcha
در خبرنامه عضو شوید
به تورگشت در تلگرام بپیوندید