برج خلیفه بلندترین شاهکار معماری مدرن در دبی


برج خلیفه یا برج دبی یکی از بلندترین شاهکار معماری مدرن دبی می باشد که از طرفداران بیشماری برخوردار است و هر ساله علاقه مندان بیشماری با استفاده از تور دبی از آن دیدن می کنند. این برج با داشتن 828 متر ارتفاع و 163 طبقه ی قابل استفاده بلندترین سازه و آسمان خراش ساخته شده دست بشر می باشد. ساخت این برج در سال 2004 ژانویه آغاز شد و در روز چهارم ژانویه 2010 نیز به اتمام رسید و درب خود را به روی عموم گشایش یافت. برج خلیفه دارای بیش از هزار واحد آپارتمان، 49 طبقه اداری، 4 استخر و یک کتابخانه مخصوص ساکنان می باشد که مورد استفاده همگان قرار گرفته است. این برج از سه بخش پایینی، میانی و بالایی ساخته شده که هر کدام از این قسمت ها به گونه ای طراحی گردیده تا بتوانند در برابر جریان باد و تغییرات فشار و دما مقاومت کند.

برخ خلیفه , دیدنی های دبی , تورگشت

این برج شاهکار معماری و هنر مهندسان جهان می باشد که توانسته این چنین ساختمان باابهتی را در اختیار گردشگران قرار دهد. برج دبی درست روبه روی بزرگ ترین (آبنمای موزیکال دنیا) آبنمای دبی قرار گرفته و گردشگران می توانند در بازدید از برج خلیفه از این آبنمای زیبا نیز بازدید نمایند. این برج زیبا با نام های برج عرب و برج دبی نیز شهرت دارد. 

برج خلیفه , دیدنی های دبی , تورگشت

نمای این سازه از شیشه ساخته شده و سبب گردیده که برج از کیلومترها فاصله ها بدرخشد و نور خورشید را در خود منعکس کند. برج خلیفه آنقدر جذاب و خارق العاده به نظر می رسد که از فاصله های دور به بیننده ها چشمک می زند و علاقه مندان را محو تماشای زیبایی های خود می کند. علاوه بر بزرگی و معماری منحصر به فردی که این برج دارد تمیزی نمای برج نیز نگاه هر بیننده ای را به خود خیره  کرده است. با توجه به اینکه برج خلیفه کاملا از شیشه ساخته شده است همیشه تمیز و درخشنده به نظر می رسد. زیرا به دلیل مدیریت درست و رسیدگی مسئولان همیشه شیشه ها تمیز و براق هستند. 

برج خلیفه , دیدنی های دبی , تورگشت

 گفتنی است در بیرون برج فواره ای با هزینه ی 218 میلیون دلار که توسط شرکت آمریکایی wet تشکیل شده قرار گرفته است. این فواره ها 275 متر طول دارند و قادرند آب را تا ارتفاع 150 متری به سوی آسمان پرتاپ کند. همچنین شامل 6600 لامپ نیز می باشد که از 25 رنگ مختلف تشکیل شده است و زیبایی منحصر به فردی را برای علاقه مندان به نمایش گذاشته است. در محوطه برج خلیفه پارکی زیبا به مساحت 11 هکتار قرار گرفته که توسط معماری swa و با الهام از گل صحرایی hymenocallis با زیبایی خاصی طراحی گردیده است و برای مخاطبان حال و هوایی خاص را به همراه دارد.

برج خیفه , دیدنی های دبی , تورگشت

هنگام شب برج خلیفه زیبایی وصف نشدنی را به خود می گیرد و هم چون ستاره ای تابناک در دل شهر می درخشد. دلیل این درخشندگی نیز وجود لامپ های متعددی می باشد که در این سازه به کار برده اند. مهندسان تمام سعی خود را کردند تا بتوانند ساختمانی را بسازند که چند بعدی دیده شود. همچنین نمای خارجی برج نیز این قابلیت را دارد که به صفحه ای نمایشی غول آسا تبدیل گردد. فقط کافیست که طرح مورد نظرشان را انتخاب کنند و آن را روی بدنه برج پخش کنند. گویی یک صفحه تلویزیون بزرگ پیش روی شماست. 

برج خلیفه , دیدنی های دبی , تورگشت

برج خبیفه , دیدنی های دبی , تورگشت

منبع: tourgasht.com

دیدگاه:


captcha
در خبرنامه عضو شوید
به تورگشت در تلگرام بپیوندید