معرفی جیپور + تصاویر و ویدیو


جیپور یکی از شهرهای باستانی هندوستان و مرکز ایالت راجستان می باشد که در شمال غربی این کشور واقع شده است. بر اساس سرشماری که در سال 2011 انجام شد این شهر حدود 3.1 میلیون نفر جمعیت دارد که دهمین شهر پر جمعیت هند به شمار می رود. جیپور در سال 1728  به وسیله ماهاراجا ساوای سینگ دو فرمانروای امبر احداث شده است. این شهر به دلیل داشتن بناهای صورتی رنگ به شهر صورتی معروف می باشد. جیپور اولین شهر طرح شهری در هند و مرکز صنایع سنتی و مدرن می باشد. این شهر بزرگترین صادر کننده طلا، الماس و سنگ های گرانبها در آسیا می باشد. از دیگر صنایع معروف جیپور می توان به كابلهاي ACSR، توليد آرد، ساچمه، سراميك، روغن خوراكي و صنايع مهندسي اشاره نمود. از نظر شرایط اقلیمی آب و هوای این شهر نیمه خشک می باشد و فصل تابستان از فروردین تا تیر می باشد. بهترین زمان برای سفر به جیپور از اکتبر تا مارس می باشد. در شهر جیپور که بیشتر افراد ثروتمند زندگی می کنند تفریحات و جاذبه های گردشگری بسیاری وجود دارد که در ادامه متن به مهم ترین آنها اشاره خواهد شد. برای آشنایی بیشتر با شهر صورتی جیپور با تورگشت همراه شوید. 

1- قصر شهر

قصر شهر یکی از مهم ترین بناهای تاریخی شهر جیپور می باشد که در قلب این شهر واقع شده است. این قصر محل اقامت مهاراجه جیپور و رئیس قبیله راجپوت کچواهه هند بوده است. قصر شهر در بین سال های 1729 تا 1732 میلادی به وسیله سینگ دوّم به نام ساوای بنا شده است. این کاخ از بخش های مختلفی مانند بنای کاخ، موکوت محل، کاخ ماحارانی، دیوان عام، دیوان خاص، موزه شهر، قصر چاندرا محل، مبارک محل تشکیل شده است. همانند دیگر بناهای تاریخی هند این کاخ نیز با مصالحی مانند ماسه سنگ قرمز رنگ و سنگ مرمرهای سفید و سیاه ساخته شده است.

قصر شهر , دیدنی های جیپور , تورگشت

2- رصدخانه جانتر مانتر

رصد خانه جانتر مانتر یک رصد خانه بین المللی و قدیمی می باشد که در شهر جیپور قرار دارد. این رصد خانه مجموعه ای از نوزده ابزار معماری نجومی می باشد که توسط پادشاه جی سینگ دوم بنا شده است. جانتر مانتر در زبان سانسکریت به معنای ابزار اندازه گیری هماهنگی آسمان می باشد. نام رصد خانه جانتر مانتر در سال 2010 به عنوان مهارت های نجومی و مفاهیم کیهان شناختی پس از دوره مغول در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. 

رصد خانه جانتر مانتر , دیدنی های جیپور , تورگشت

3- قلعه آمبر

قلعه آمبر یکی از شاهکارهای معماری راجپوت می باشد که در 11 کیلومتر شهر جیپور و بر فراز یک تپه واقع شده است. این قلعه با شیوه معماری هندی- اسلامی و با مرمر سفید و سنگ های  قرمز رنگ ساخته شده است. قلعه آمبر مانند شهری پر از قصرهای مجلل می باشد که به وسیله میناس احداث شده است. از مهم ترین مشخصه های این قلعه می توان به قرار گرفتن آن در کنار دریاچه زیبای مائوتا اشاره نمود، که جلوه خاصی به قلعه بخشیده است. این قلعه که تمام دیوارها و سقف آن آیینه کاری شده، ییلاق پادشاهان سلطنتی بوده است. هر ساله گردشگران بسیاری با استفاده از تور هند از این قلعه پر رمز و راز بازدید می کنند.

قلعه آمبر , دیدنی های جیپور , تورگشت

4- هوا محل(قصر بادها)

هوا محل یک قصر صورتی رنگ در شهر جیپور می باشد که با شن ها ی ریز قرمز و صورتی رنگ ساخته شده است. این قصر که یکی از نمادهای کشور هند می باشد در سال 1799 به فرمان مهاراجه ساوای پراتاپ سینگ در مرکز شهر جیپور بنا شده است. هوا محل که 953 پنجره دارد، هدف از ساخت آن برای آشنایی زنان قصر و خاندان سلطنتی با زندگی و آداب و رسوم مردم جیپور بوده است. این قصر 5 طبقه از چند ساختمان و یک موزه تشکیل شده است و فقط از سه طبقه آن می توان دیدن کرد، زیرا سقف دو طبقه آن بسیار کوتاه و فقط به صورت خمیده می توان در آنجا رفت و آمد نمود.

هوا محل , دیدنی های جیپور , تورگشت

5- موزه آلبرت هال

موزه آلبرت هال یکی از موزه های قدیمی و معروف شهر جیپور می باشد که در مرکز این شهر واقع شده است. این موزه به وسیله سر ساموئل یعقوب و با کمک میترا تجمول هوزین طراحی و در سال 1877 به عنوان یک موزه عمومی بازگشایی شد. در موزه آلبرت هال آثار ارزشمندی مانند انواع ظروف و زیور آلات، ابزار و ادوات جنگی، ابزار آلات موسیقی، نقاشی مینیاتور، مجسمه خدایان و مومیایی، ظروف چینی شعر و خط پارسی و... وجود دارد.

موزه آلبرت هال , دیدنی های جیپور , تورگشت

6- کاخ جال محل

کاخ جال محل یکی از کاخ های مجلل و رمانتیک جیپور می باشد که در نزدیکی این شهر و در میانه دریاچه ی مان ساگار واقع شده است. این کاخ در قرن هجدهم میلادی به فرمان جی سینگ دوم ساخته شد. جال محل کاخی شناور در آب می باشد که دقیقا یک قصر نیست زیرا هیچ اتاقی برای سکونت ندارد. این قصر نمایانگر تاریخ، فرهنگ و سبک زندگی در هند می باشد که شیوه معماری سنتی هندی را به نمایش گذاشته است. 

کاخ جال محل , دیدنی های جیپور , تورگشت

7-معبد برلا مندیر

معبد برلا مندیر یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری جیپور می باشد که در مجاورت این شهر و فراز تپه موتی دونگاری واقع شده است. این معبد توسط بنیاد برلائر حیدر آباد آندرا پرادش و تماما از سنگ ساخته شده است. این معبد به معبد لاکشمی نایاران نیز مشهوراست. به گردشگران تور جیپور توصیه می شود در سفر به جیپور بازدید از این معبد را از دست ندهند. 

معبد برلا مندیر , دیدنی های جیپور , تورگشت

8-الفنتستیک

الفنتستیک یک مزرعه فیل می باشد که در شهرک آمبر جیپور واقع شده است. این مزرعه فیل ها در قرن شانزدهم به وسیله یک خانواده در سال 2012 در روستایی به دلیل ترویج سلامتی این موجودات غول پیکر و همچنین جلوگیری از بد رفتاری آنان با گردشگران بنا شد بنا شد. سفر به جیپور بدون تجربه فیل سواری هیچ لذتی ندارد. می توانید با فیل سواری در جنگل یا آب بازی با فیل ها و نقاشی نمودن بر روی بدن آنها یک روز خاطره انگیز برای خود رقم بزنید. 

الفنتستیک , دیدنی های جیپور , تورگشت

9- باغ وحش جیپور

باغ وحش جیپور یکی از مهم ترین اماکن دیدنی جیپور می باشد که در فاصله کمی از موزه ۀبرت هال واقع شده است. این باغ وحش که به باغ جانور شناسی نیز معروف است، در سال 1877 به دستور مهاراجه ساوای رام سینگ ۲ بنا شد. در باغ وحش جیپور حدود 50 گونه مختلف از پستانداران، پرندگان و خزندگان وجود دارد که بخش کروکودیل ها از محبوب ترین نقاط باغ وحش می باشد. این باغ وحش عضو معاهده حیات وحش می باشد که هدف اصلی از احداث باغ وحش جیپور کمک به حفظ حیات وحش منطقه است. 

باغ وحش جیپور , دیدنی های جیپور , تورگشت

10- قلعه ناهارگار

قلعه ناهارگار یکی از دژهای مستحکم و قدیمی جیپور می باشد که بر فراز تپه‌های Aravalli که چشم انداز بی نظیری به شهر دارد، واقع شده است. این قلعه با تلفیقی از معماری سنتی هند و معماری اروپایی در سال 1734 بنا شده است. اما بعدها در سال 1868 بر وسعت آن افزوده گردید. قلعه ناهارگار از بخش های مختلفی مانند اتاق شیک و زیبا، اتاق های خواب و خصوصی، درها و پنجره های رنگی، استخر و... تشکیل شده است. 

قلعه ناهارگار , دیدنی های جیپور , تورگشت

اطلاعات ضروری درباره جیپور

زبان رسمی: هندی و راجستانی

واحد پول: روپیه

اختلاف ساعت با تهران: دو ساعت از تهران جلوتر است

جمعیت: 3.1 میلیون نفر

مهم ترین مراکز خرید جیپور

 مرکز خرید گانپاتی پلازا: این مجموعه تجاری یکی از بهترین مراکز خرید جیپور می باشد که در خیابان MI Road قرار دارد. مرکز خرید گانپاتی پلازا یک مرکز خرید کامل است که به جز فروشگاه های خرید امکانات تفریحی بسیاری نیز وجود دارد. در این مرکز خرید انواع برندهای داخلی و خارجی معتبر عرضه می گردد. در مرکز خرید گانپاتی پلازا انواع پوشاک مدرن، زیورآلات، اسباب بازی و محصولات مد به فروش می رسد. این مرکز خرید به علت داشتن دکوراسیون داخلی مجلل و تزیینات زیبا جوایز بسیاری را کسب نموده است. 

 مرکز خرید گانپاتی پلازا , مراکز خرید جیپور , تورگشت

مرکز خرید کریستال پالم: این مرکز خرید یکی از بزرگترین مراکز خرید جیپور می باشد که در سال 2007 بازگشایی شده است. مرکز خرید کریستال پالم چهار طبقه می باشد، که در آن فروشگاه، رستوران و مغازه های بسیاری وجود دارد. این مجموعه تجاری که بهشتی برای عاشقان خرید می باشد، در آن انواع برندهای معروف لباس و لوازم آرایشی عرضه می گردد. 

 مرکز خرید کریستال پالم , مراکز خرید جیپور , تورگشت

مرکز خرید کریستال کورت: این مرکز خرید یکی از مراکز خرید معروف جیپور می باشد که مکان مناسبی برای خرید و تفریح می باشد. در مرکز خرید کریستال کورت فروشگاه ها و وسایل سرگرمی بسیاری وجود دارد. همچنین در این مرکز خرید مارک های معروف هندی و بین المللی عرضه می گردد. 

 مرکز خرید کریستال کورت , مراکز خرید جیپور , تورگشت

مرکز خرید اپکس مال: این مرکز خرید یک مجموعه تجاری می باشد که در آن به جز دفاتر تجاری، مراکز خرید هم وجود دارد. در مرکز خرید اپکس مال فروشگاه های معروف لباس و چندین رستوران وجود دارد که غذاهای متنوعی در آن سرو می شود. 

 مرکز خرید اپکس مال , مراکز خرید جیپور , تورگشت

مهم ترین رستوران های جیپور

رستوران سووارنا: این رستوران یکی از رستوران های مجلل جیپور می باشد که در کاخ رام باغ واقع شده است. اگر می خواهید مانند یک ماهاراجه از شما پذیرایی شود، قطعا رستوران سووارنا گزینه مناسبی خواهد بود. این رستوران با ظرف های طلا و نفره کاری شده و خدمه خوش برخورد به عنوان یکی از بهترین رستوران های جیپور شناخته شده است. این رستوران دارای دکوراسیون شیک و زیبا می باشد که شما می توانید همراه با صرف غذا از شنیدن موسیقی دل نواز یک روز خاطره انگیز را برای خود رقم بزنید. در رستوران سووارنا اناوع غذاهای هندی و مغولی سرو می شود. 

رستوران سووارنا , رستوران های جیپور , تورگشت

رستوران جال محل: این رستوران یکی از بهترین رستوران های جیپور می باشد که در هتل ترایدنت واقع شده است. در رستوران جال محل انواع غذاهای راجستانی و آسیایی سرو می شود. از معروف ترین غذاهای هندی که در این رستوران سرو می شود، می توان مرغ 65، رول مرغ کاتی و کاری قرمز تایلندی را نام برد. 

رستوران جال محل , رستوران های جیپور , تورگشت

رستوران Sunder Palace: این رستوران یکی از معروف ترین رستوران های معروف جیپور برای یک قرار رمانتیک می باشد. در رستوران Sunder Palace بهترین غذاهای هندی و آسیایی در آن سرو می شود. این رستوران هم در محیط باز و هم فضای بسته صندلی دارد که مشتریان می توانند بسته به سلیقه خود در این محیط ها غذای خود را نوش جان کنند. اگر می خواهید بهترین غذاهای هندی و دمنوش های سنتی معطر را میل کنید، قطعا این رستوران گزینه مناسبی خواهد بود. 

 

رستوران Sunder Palace , رستوران های جیپور , تورگشت

رستوران The Verandah:این رستوران یکی از رستوران های شیک جیپور می باشد که در یک کاخ مجلل و دور از ازدحام و شلوغی قرار دارد. رستوران The Verandah المان های سنتی و مدرن با هم تلفیق شده اند و محیط بی نظیری را پدید آورده است. در این رستوران انواع غذاهای سنتی راجستانی و غذاهای محبوب بین المللی مانند پیتزا سرو می شود. 

رستوران The Verandah , رستوران های جیپور , تورگشت

مهم ترین هتل های جیپور

هتل اوبروی راج ویلاس: این هتل یکی از هتل های مجلل و 5 ستاره جیپور می باشد که در فاصله 8 کیلومتر از مرکز شهر واقع شده است. هتل اوبروی راج ویلاس که به سبک معماری هندی بنا شده دارای چشم انداز بی نظیری می باشد. این هتل 71 ویلای استاندارد و شیک با اندازه های متفاوت دارد که با مبلمانی و زیبا با رنگ ها خنثی و آرامش بخش طراحی شده اند. از امکانات این هتل می توان به استخر روباز، زمین تنیس، مینی گلف، مرکز تناسب اندام، اسپا و مرکز سلامت، ماساژ، زمین بازی، سالن کنفرانس و... اشاره نمود. 

هتل اوبروی راج ویلاس , هتل های جیپور , تورگشت

هتل رام باغ پالاس: این هتل یکی از هتل های 5 ستاره جیپور می باشد که در گذشته افراد ثروتمند و مهاراجه های هندی در آنجا اقامت می کردند .هتل  رام باغ پالا از موقعیت مکانی مناسب، معماری تحسین برانگیز، دیوارهای طلا کاری شده، سالن هایی پوشیده شده از سنگ های زیبا و نادر برخوردار می باشد، به همین دلیل بیشتر افراد برای اقامت در این هتل اقامت می کنند. هتل رام باغ پالاس 79 اتاق شیک ومدرن دارد که از چشم انداز بی نظیری برخوردار می باشند. از امکانات رفاهی این هتل می توان سالن ورزشی، استخر، زمین تنیس اختصاصی، آبگرم، ماساژ، رستوران ، فیل سواری و... را نام برد. 

هتل رام باغ پالاس , هتل های جیپور , تورگشت

هتل ریزورت لبوا: این هتل  یکی از هتل های معروف و 5 ستاره جیپور می باشد که ۱۸ کیلومتری فرودگاه بین المللی جیپور، ۱۰ کیلومتری ایستگاه راه آهن و ۱۰ کیلومتری سازه تاریخی هوا محل واقع شده است. هتل ریزورت لبوا دارای 63 اتاق می باشد که با امکانات بسیاری مجهز شده اند. از امکانات رفاهی هتل ریزورت لبوا می توان به سونا، اسپا، ماساژ، مرکز سلامت و آبگرم، دوچرخه سواری، زمین گلف، زمین تنیس، جکوزی، مرکز تناسب اندام و... اشاره نمود.

هتل ریزورت لبوا , هتل های جیپور , تورگشت

هتل آی تی سی راج پوتانا: این هتل 5 ستاره یکی از هتل های محبوب جیپور می باشد که در فاصله 500 متری از مرکز شهر قرار گرفته است. هتل آی تی سی راج پوتانا 218 اتاق دارد که با کفپوش های چوبی و دکور زیبایی مجهز شده اند. از امکانات این هتل می توان به سونا، مرکز تناسب اندام، استخر روباز، پارکینگ خصوصی، رستوران و... اشاره نمود.

هتل آی تی سی راج پوتانا , هتل های جیپور , تورگشت

منبع:tourgasht.com

دیدگاه:


captcha
در خبرنامه عضو شوید
به تورگشت در تلگرام بپیوندید