معرفی استانبول + تصاویر و ویدیو

  • 193
  • 0

معرفی اجمالی استانبول

استانبول یکی از بزرگ ترین شهرهای ترکیه می باشد که در شمال غربی ترکیه و در کنار تنگه بسفر و دریای مرمر واقع شده است. این شهر دیدنی از پرطرفدارترین شهرهای ترکیه می باشد و به لحاظ گردشگری سومین شهر توریستی جهان محسوب می شود. استانبول تنها شهر بزرگ جهان می باشد که دو قاره ی آسیا و اروپا را از هم جدا می کند. استانبول دارای آب و هوایی گرم و مرطوب و زمستانهای سرد می باشد. بر اساس آخرین سرشماری انجام گرفته در سال 2016 جمعیت این شهر زیبا حدود 14804116 نفر بوده به طوریکه 35 درصد آن در بخش آسیایی نشین و 65 درصد در بخش آسیایی نشین سکونت دارند. مذهب رسمی این شهر اسلام بوده و بیشتر آنها به زبان ترکی استانبولی صحبت می کنند. همچنین اقلیت های مذهبی دیگری نظیر مسیحی، یهودی نیز در این شهر به وفور به چشم می خورد.

1-مسجد ایاصوفیه

مسجد ایاصوفیه یکی از مکان های دیدنی استانبول می باشد که بیش از 1500 سال قدمت دارد و هر ساله طرفداران بسیاری را به سوی خود می کشاند.  این بنای باشکوه شاهکار معماری دوره بیزانس و امپراطوری عثمانی بوده بنابراین در نزد گردشگران از اهمیت والایی برخوردار است. مسجد ایاصوفیه در ابتدا یک کلیسا و سپس یک مسجد بوده هم اکنون نیز به عنوان موزه ای تاریخی در اختیار گردشگران قرار گرفته است. مسجد ایاصوفیه دارای گنبدهای بسیار زیبا و با عظمتی می باشد که نگاه هر بیننده ای را به خود خیره کرده و زیبایی خاصی را به نمایش گذاشته است.  گردشگران عزیز لازم است بدانید اگر چه در تور آنتالیا و تور کوش آداسی هدف از سفر لذت بردن از سواحل زیبا  و آب و هوای مدیترانه ای آن ها می باشد اما در تور استانبول بیشتر بازدید از آثار تاریخی و خریدهای مسافرتی مورد توجه گردشگران عزیز قرار می گیرد. 

2-مسجد سلطان احمد

از دیگر بناهای تاریخی استانبول مسجد سلطان احمد می باشد که در نزدیکی ایاصوفیه و بر روی یک میدان اسب دوانی و کاخ امپراطوری بینزانس احداث شده است. این بنای باشکوه شباهت بسیاری به مسجد ایاصوفیه دارد و زیبایی خاصی دارد. این مسجد باشکوه در سالهای 1609-1619 به دستور سلطان احمد ساخته شده است. از این رو پس از مرگ وی این مسجد به مسجد سلطان احمد نام گرفت و در این مکان نیز دفن شده است. مسجد سلطان احمد به مسجد آبی نیز شهرت دارد. نام آبی برگرفته از کاشی های آبی می باشد که داخل بنا بکار برده برده اند.  

3- حمام خرم سلطان

حمام خرم سلطان یکی از قدیمی ترین و گردشگرپذیرترین مکانهای دیدنی استانبول می باشد که در محله فاتح واقع شده است. این بنای قدیمی مربوط به قرن شانزدهم و دوره سلطان سلیمان پادشاه معروف عثمانی می باشد. این حمام بعد از گذشت 500 سال هنوز هم فعال است و طرفداران بیشماری را از اقصی نقاط کشور از آن خود کرده است. 

4-کاخ توپ کاپی

کاخ توپ کاپی از قصرهای معروف امپراتوری عثمانی می باشد که از سال های 1465 تا 1853 مرکز اداری این امپراتوری بوده است. این کاخ دیدنی در سال 1458 به دستور سلطان محمد فاتح ساخته شده است و در سال 1465 نیز کار ساخت آن به اتمام رسید. این کاخ  زیبا و دیدنی بین شاخ طلایی و دریای مرمر در استانبول واقع شده و چشم اندازی بسیار زیبا و دیدنی به تنگه ی بسفر دارد.

5-قصر دلما باقچه

قصر دلما باقچه از مکانهای دیدنی و مجلل استانبول می باشد که توسط پادشاهان عثمانی به نام سلطان عبدالمجید اول درسالهای بین 1843 تا 1856 ساخته شده است. این کاخ اولین کاخی است که به سبک معماری اروپایی در دوران حکومت عثمانی ساخته شده است. قصر دلما باغچه با مساحتی حدود 45 هزار متر در قسمت اروپایی استانبول و به طول 600 متر در کنار ساحل تنگه ی بسفر قرار گرفته است. 

6-تنگه بسفر

تنگه بسفر، باریکه آبی در کشور ترکیه می باشد که دریای سیاه را به دریای مرمر متصل می کند. طول این تنگه حدود 30 کیلومتر و عرض آن حدود 700 تا 3550 متر می باشد. این تنگه دو قاره اروپا و آسیا را از یکدیگر جدا می کند و زیبایی توصیف نشدنی را برای گردشگران تور استانبول به نمایش گذاشته است. علاقه مندان در این تنگه می توانند به راحتی از قایق های سنتی و قدیمی که بر روی آب وجود دارد استفاده نمایند و سفری دریایی و دل چسب را در این مکان خارق العاده  تجربه نمایند. 

7-مسجد سلیمانیه

مسجد سلیمانیه از مسجدهای جامع استانبول می باشد که در سال های 1550 تا 1557 به دستور سلطان سلیمان اول و توسط سنان معمار مشهور عثمانی ساخته شده است. این مسجد مانند دیگر مساجد عثمانی دارای 4 گنبد بوده که ارتفاع هر گنبد 53 متر و قطر هر یک از گنبدها  بیش از 27 متر می باشد. مسجد سلیمانیه علاوه بر زیبایی خاصی که دارد دارای نمایی خارق العاده به سمت تنگه بوده و یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری استانبول به شمار می رود. 

8-آب انبار باسیلیکا سیسترن

آب انبار باسیلیکا سیسترن از قدیمی ترین بناهای استانبول است که در 150 کیلومتری جنوب غربی ایاصوفیه و در قرن ششم میلادی ساخته شده است. این آب انبار با دارا بودن 138 متر طول و 64/6 متر عرض مساحتی حدود 100 متر را از آن خود کرده است. همچنین این آب انبار قادر به نگهداری 80000 متر مکعب آب می باشد.

9-برج دختر

برج دختر یکی از جذاب ترین بناهای استانبول می باشد که بر روی جزیره ای کوچک در میان تنگه ی بسفر جا خوش کرده است. این منطقه دارای پیشینه تاریخی بسیاری بوده و در دوران امپراتوری روم باستان از این جزیره به عنوان نقطه کنترل بازرگانی و برج فانوس دریایی مورد استفاده قرار می گرفته است. علاقه مندان برای بازدید از این منطقه ی زیبا می توانند از تورهای ترکیه استفاده نمایند و سفری به یاد ماندنی را از شهرهای ترکیه در ذهنشان به ثبت برسانند. 

10-بازار بزرگ استانبول

بازار بزرگ استانبول از بزرگ ترین و قدیمی ترین بازارهای سرپوشیده جهان محسوب می شود که دارای 54/653 متر مربع مساحت بوده و در قرن 15 ساخته شده است. این بازار بزرگ و پرهیاهو از 56 گذرگاه طاقی مرتبط به هم ساخته شده که روی هم رفته شامل 4000 مغازه می باشد. 

دیدگاه:


captcha
در خبرنامه عضو شوید