معرفی مسجد ایاصوفیه + تصاویر و ویدئو


مسجد ایاصوفیه یکی از زیباترین و محبوب ترین بناهای تاریخی استانبول می باشد که در بخش اروپایی این شهر در منطقه سلطان احمد و در مرکز شهر واقع شده است. این مسجد که مانند جواهری در استانبول می درخشد از مهم ترین آثار بجای مانده از دوران امپراطوری بیزانس می باشد. مسجد ایاصوفیه یکی از کهن ترین بناهای تاریخی استانبول می باشد و حدود 1400 سال قدمت دارد. به عقیده بسیاری مسجد ایاصوفیه نماد کشور ترکیه می باشد که با شنیدن نام ترکیه تصویر این مسجد در ذهن هر شخصی تداعی می شود. نام مسجد ایاصوفیه در سال 1985 در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. ایاصوفیه در لغت به معنای خرد مقدس می باشد که نام گذاری این بنای مقدس نیز عالمانه انتخاب شده است و بجای اختصاص دادن نام بنا به یک سنت، نامی مقدس و عارفانه برای آن انتخاب نموده اند. 

مسجد ایا صوفیه , دیدنی های ترکیه , تورگشت

تاریخچه ساخت این بنا بدین شرح است: ایاصوفیه یا حاجیا سوفیا یا هاگیا صوفیا یک کلیسای مسیحیت شرقی بوده است که در دروران امپراطوری بیزانس و در سال 532 میلادی به فرمان امپراطور کنستانتین اول بنا شد. ولی در قرن 6 میلادی مسجد ایاصوفیه توسط ایسیدوروس و آنتییوس مورد بازسازی قرار گرفت. بی جهت نیست که این بنا به عنوان با شکوه ترین بنا شناخته شده است، زیرا برای ساخت و تکمیل شدنش ده هزار کارگر و 100 استاد طی پنج سال کار کرده اند. این کلیسا در ابتدا مسجد اعظم نام داشت. اما پس از فتح استانبول محمد دوم دستور داد که کلیسای ایا صوفیه به مسجد مبدل گردد. سپس به فرمان سلیمان اول نقاشی ها و نگارگری های داخل مسجد را پوشاندند تا در این مکان مقدس نماز جمعه برپا شود. سلیمان دوم به معمار سنان دستور داد که ایا صوفیه را مورد بازسازی قرار دهد. در زمان مراد سوم به ایاصوفیه مناره، منبر و محراب اضافه گردید. در زمان مراد چهارم آیاتی از قرآن بر روی دیوارها و سقف ایاصوفیه نگاشته شد. همچنین لوحه هایی نیز پیرامون سقف ایاصوفیه نصب شد که بر روی آن نام الله، محمد، ابوبکر، عمر، عثمان، علی، حسن و حسین نوشته شده بود. در زمان پادشاهی عبد المجید این لوحه ها جایگزین الواح مدوری که به خط ابراهیم افندی نگاشته شده بود، شد. با برپایی حکومت جمهوری در ترکیه و به قدرت رسیدن آتا ترک ایاصوفیه به موزه تبدیل شد و تا به امروز نیز به همان شکل برجای مانده است. به گردشگران تور ترکیه توصیه می شود در سفر به استانبول بازدید از این شاهکار تاریخی را از دست ندهند. 

مسجد ایا صوفیه , دیدنی های ترکیه , تورگشت

مسجد ایا صوفیه , دیدنی های ترکیه , تورگشت

مسجد ایاصوفیه در واقع یک کلیسای جامع در قسطنطنیه بوده که به قرن ششم تعلق دارد. این بنا 82 متر طول، 73 متر عرض و گنبد آن 33 متر قطر دارد. مسجد ایاصوفیه با داشتن قبه ها و مناره های مرتفع و با توجه به اینکه در یک منطقه پر رفت و آمد و توریستی قرار گرفته، در تمام طول سال پذیرای گردشگران تور استانبول می باشد. در معماری بنای ایاصوفیه طاق ها و ستون های آن به طور زیبا و هماهنگ در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. 4 ستون بزرگ و با عظمت که شبیه به پای فیل می باشند، 4 طاق مسجد را بالا نگه داشته اند، گنبد بزرگ ایاصوفیه نیز بر روی این ستون ها قرار گرفته است. در ساقه گنبد مسجد 40 پنجره کنار هم قرار گرفته اند که نور داخل مسجد توسط این پنجره ها تامین می شود.

مسجد ایا صوفیه , دیدنی های ترکیه , تورگشت

مسجد ایا صوفیه , دیدنی های ترکیه , تورگشت

منبع:tourgasht.com

دیدگاه:


captcha
در خبرنامه عضو شوید
به تورگشت در تلگرام بپیوندید