کلیسای گرگتی مکانی خارق العاده در دل کوه های گرجستان + تصاویر و ویدئو


کلیسای گرگتی ترینیتی یکی از مکان های مذهبی و دیدنی گرجستان می باشد که در شمال شرقی این کشور در بیرون از شهر استپ انسمیندا و در ارتفاع 2170 متری کوه قازبگی واقع شده است. موقعیت مکانی این کلیسا سبب شده تا به عنوان یکی از زیباترین کلیساهای جهان شناخته شود. به دلیل اینکه این کلیسا در نزدیکی روستای گرگتی قرار گرفته به کلیسای گرگتی معروف است. این کلیسا که نمادی برای گرجستان می باشد در قرن چهاردهم میلادی ساخته شده است. در هنگام بازدید از کیسا می توان از چشم اندازهای زیبا و طبیعت بکر کوه قازبگی نهایت لذت را برد.

کلیسای گرگتی معماری منحصر به فرد و حیرت انگیزی دارد به طوریکه پنجره های آن طوری ساخته شده اند که حتی در روزهای آفتابی درون کلیسا حالت نیمه تاریک دارد. همچنین یک برج ناقوس زیبا نیز وجود دارد که روی برج با طرحهای زیبایی منقوش شده است. طبق باورها و داستان های تخیلی مردی به نام پرومتیوس آتش خدایان را ربوده بود و به همین علت در کلیسای گرگتی زندانی و به سنگی زنجیر شد. اگر از داخل شهر به کلیسا نگاه کنید چون بر روی تپه ای بلند قرار گرفته به نظر می رسد رفتن به این کلیسا کاری دشوار باشد اما وقتی به روستای گرگتی می رسید، می بینید که رفتن به این کلیسا کار چندان سختی نخواهد بود. جالب است بدانید که عکسبرداری از داخل کلیسا ممنوع می باشد.

معماری و طراحی این کلیسا کاملا سنتی می باشد که این امر نمایانگر هنر و طراحی گرجی ها می باشد. بر روی بلوک ها و سنگ های کلیسا تزیینات و طراحی های خاصی نقش بسته است. همچنین بر روی این سنگ ها دست نوشته ها و نمادهای مسیحی به چشم می خورد که به عنوان شناسنامه کلیسا محسوب می شوند و زیبایی خارق العاده ای را برای گردشگران تور گرجستان به نمایش گذاشته است. بر روی این سنگ ها اطلاعات مربوط به بنیان گذاران و تاریخ کلیسای گرگتی ترینیتی نوشته شده است که می توانید از نزدیک شاهد چرخه حیات این کلیسای زیبا شوید.

علی رغم دیگر کلیساهای توریستی جهان امکان برگزاری مراسمات مذهبی و دعا وجود دارد. فضای آرامش بخش، ارتفاع زیاد، معماری سنتی و قدیمی سبب شده تا در زمان بازدید از این کلیسای زیبا لحظاتی متفاوت و به یاد ماندنی را تجربه نمایید. طبق نوشته های نویسندگان محلی در گذر زمان حوادث مختلفی در این کلیسا رخ داده است که مهم ترین آنها مربوط به دوران شوروی سابق می باشد که در آن دوران انجام مراسم مذهبی در کلیسا ممنوع بوده که از این رو جنبه توریستی و گردشگری کلیسا اهمیت ویژه ای پیدا نموده است.

منبع: tourgasht.com

دیدگاه:


captcha
در خبرنامه عضو شوید
به تورگشت در تلگرام بپیوندید