کلیسای قدیمی گغارت در دل صخره های ارمنستان + تصاویر


کلیسای گغارت یکی از بناهای تاریخی و قدیمی ارمنستان می باشد که در 35 کیلومتری جنوب شرقی ایروان در استان کوتالیک واقع شده است. این کلیسای زیبا در دل یک کوه کنده کاری شده جا خوش کرده است و طرفداران بیشماری را از آن خود کرده است. این کلیسا در دو بعد زمانی مختلف ساخته شده است. در ابتدای قرن سیزدهم میلادی این ناحیه از املاک مخصوص خاندان زاکریان محسوب می شد. این خاندان از ثروتمندترین خاندان ارمنستان بودند و دستور ساخت کلیسای بیرونی را در سال 1215 دادند. سالها بعد خاندانی به نام پروشیان این ملک را از زاکریان ها خریداری نمودند و دستور ساخت کلیسای درونی را مطرح کردند. این صومعه قدیمی، قدمتی طولانی دارد و در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. 

کلیسای گغارت , دیدنی های ارمنستان , ایروان , تورگشت

این کلیسا نمونه ای منحصر به فرد از سبک معماری قرن چهارم می باشد که در دل صخره قرار گرفته است. کلیسای گغارت به دلیل واقع شدن در دل صخره به کلیسای غار نیز معروف است. ناگفته نماند ساخت این سازه ی سنگی حدود 10 سال طول کشیده است. کلیسای گغارت در محلی دورتر از معبد گارنی قرار دارد و مسیر جاده ای بسیار زیبا و خارق العاده ای دارد و برای گردشگران تور ارمنستان بسیار جالب و دیدنی است. 

کلیسای گغارت , دیدنی های ارمنستان , ایروان , تورگشت

کلیسای گغارت , دیدنی های ارمنستان , ایروان , تورگشت

گغارت یک نوع نیزه می باشد که پایه ای چوبی دارد و بر سر آن یک آهن تیز قرار گرفته است این نیزه مربوط می شود به زمانی که حضرت مسیح را به صلیب کشیده بودند و با قرار دادن نیزه در بدن حضرت عیسی می خواستند مطمئن شوند که حضرت عیسی زنده است. این نیزه در نزد مسیحیان بسیار مقدس می باشد و از اهمیت والایی برخوردار است. این کلیسا یک در ورودی با تو رفتگی های کوچک دارد که مردم این منطقه معتقدند اگر شخصی به این در هفت سنگ پرتاب کند و از این هفت سنگ, سه سنگ درون آن برود و زمین نیفتد به هر آرزویی که دارد می رسد. همچنین در داخل کلیسا نیز چشمه ای وجود دارد که اهالی منطقه بر این باورند هر کس از آب این چشمه را بر سر و صورتش بزند جوان خواهد ماند. در بیرون از صومعه مکان مخصوصی برای مراسم قربانی وجود دارد که از استقبال خوبی برخوردار است. گردشگران می توانند هنگام بازدید از این منطقه قدیمی سوغاتی هایی هم چون نان گردویی و مربای گردو را نیز خریداری کنند. 

کلیسای گغارت , دیدنی های ارمنستان , ایروان , تورگشت

کلیسای گغارت , دیدنی های ارمنستان , ایروان , تورگشت

منبع: tourgasht.com

دیدگاه:


captcha
در خبرنامه عضو شوید
به تورگشت در تلگرام بپیوندید