بازدید از معبد باستانی گارنی در ارمنستان


معبد گارنی یکی از آثار باستانی استان کوتایک ارمنستان می باشد که در 32 کیلومتری جنوب شرقی ایروان در بین کوه های گغاما، و در کنار روستای گارنی واقع شده است. این معبد در قرن سوم قبل از میلاد به فرمان تیرداد اول بنا شده است و هر ساله گردشگران بیشماری از اقصی نقاط کشور از آن بازدید می کنند. معبد گارنی بالای کوهی قرار دارد و در زمینی به مساحت سه و نیم هکتار جای گرفته است. این بنای تاریخی به صورت مستطیل شکل می باشد و از جنس سنگ بازالت ساخته شده است. همچنین این مجموعه دیدنی از سبک معماری رومی - یونانی پیروی می کند و دارای ویژگی های منحصر به فرد خود می باشد. 

معبد گارنی , دیدنی های ارمنستان , تورگشت

این معبد، نیایشگاهی است که دور تا دور آن را ستون های بزرگی احاطه کرده که زیبایی های این مکان را دو چندان کرده است. از آنجایی که معبد گارنی در مکانی مرتفع واقع شده همین امر سبب گردیده به زیبایی این مکان افزوده شود و گردشگران بتوانند علاوه بر دیدن از این معبد از طبیعت بکر و زیبای ارمنستان نیز بهره مند شوند و لذت ببرند. 24 ستون اطراف معبد را فرا گرفته که هر یک دارای 6/5 متر ارتفاع می باشد. قدمت این بنای تاریخی به حدود سده ی اول تا سوم پیش از میلاد بر میگردد و برخی نیز بر این باورند که این معبد با توجه به شواهد موجود، مکانی برای پرستش میترا یا هلبوس خداوندگار بوده است. 

معبد گارنی , دیدنی های ارمنستان , تورگشت

معبد گارنی , دیدنی های ارمنستان , تورگشت

معبد گارنی در نزدیکی، کلیسای گغارت قرار دارد بنابراین گردشگران می توانند در حین بازدید از معبد گارنی از این کلیسای زیبا نیز دیدن نمایند. این معبد تنها نیایشگاه غیر مسیحی در ارمنستان است. نمای بیرونی معبد به گونه ای ساخته شده که زیبایی های خاصی دارد و برای گردشگران تور ارمنستان جالب و دیدنی است. نمای داخلی معبد، که محل عبادت بوده دارای 7 متر ارتفاع، 8 متر طول و 5 متر عرض می باشد و طرفداران بیشماری را از اقصی نقاط کشور مجذوب خود کرده است. همچنین عکس نمای بیرونی این معبد بزرگ، سال ها بر روی اسکناس های 5000 درامی این کشور چاپ می شد. ناگفته نماند ساختمان گارنی را بازمانده ای از دوران مهرپرستی دانسته اند که برای نیایش خورشید و به عنوان مهرابه ساخته شده است. معبد گارنی در سال 1679 میلادی بر اثر زلزله ای شدید تخریب گردید که برای اولین بار این خرابی ها در سال های بین 1911 تا 1909 میلادی بازسازی گردید. ساعت بازدید از این معبد 10 صبح الی 5 عصر است و در روزهای تعطیل از ساعت 10 صبح تا 9 می باشد. به گردشگران تور لحظه آخری پیشنهاد می شود در سفر به کشور زیبای ارمنستان بازدید از این معبد تاریخی را از دست ندهند و طوری برنامه ریزی کنند که بتوانند تمام مکانهای گردشگری ارمنستان را ببینند و از سفر خود نهایت استفاده را ببرند. 

معبد گارنی , دیدنی های ارمنستان , تورگشت

منبع: tourgasht.com

دیدگاه:


captcha
در خبرنامه عضو شوید
به تورگشت در تلگرام بپیوندید