معرفی اصفهان + تصاویر و ویدیو


اصفهان مرکز استان اصفهان و یکی از کلان شهرهای بزرگ ایران می باشد که در مرکز کشور واقع شده است. این شهر ۱٬۶۰۲٬۱۱۰ نفر جمعیت دارد که پس از تهران و مشهد به عنوان پرجمعیت ترین شهر ایران شناخته شده است. اصفهان در زمان شکوه و اقتدار خود پس از اسلام، در دوره صفویان پایتخت ایران بوده، که در این دوره بناهای تاریخی بسیاری در این شهر بنا شده است. این شهر که لقب نصف جهان را به یدک می کشد، به دلیل داشتن آثار تاریخی بی نظبر، پل های جادویی، مساجد و مناره های زیبایش معروف شده است. این شهر تاریخی که نماد گردشگری ایران می باشد، تاریخ و تمدن غنی و پر افتخار ایران را روایت می کند. از نظر گردشگری اصفهان پس از مشهد و از نظر اقتصادی پس از تهران رتبه دوم را از آن خود نموده است. هر ساله علاقه مندان بسیاری در ایام نوروز و فصل بهار به اصفهان سفر می کنند تا از نزدیک با جاذبه های دیدنی این شهر آشنا شوند. از نظر شرایط اقلیمی اصفهان شهری چهار فصل می باشد تابستان های آن گرم و زمستان های سردی دارد. اصفهان جاذبه های گردشگری بسیاری دارد که نه تنها در ایران بلکه در جهان نیز از نظر معماری منحصر به فردی که دارند، مشهور شده اند. در ادامه متن به چند مورد از مهم ترین آنها اشاره خواهد شد. برای آشنایی بیشتر با نصف جهان با تورگشت همراه شوید.

1- سی و سه پل

سی و سه پل شاهکار معماری ایران و یکی از بهترین پل های جهان می باشد که در شهر اصفهان قرار دارد. این پل تاریخی در دوره صفویان توسط ه‌وردی خان اوندیلادزه بر روی رود زاینده رود ساخته شد. سی و سه پل یا پل الله وردی خان که بیش از 4 قرن قدمت دارد، دارای ۳۳ دهانه، ۲۹۵ متر طول و ۱۴ متر عرض می باشد. انعکاس تصویر پل بر روی رود زاینده رود، زیبایی پل را دو چندان می  نماید. نام سی و سه پل از تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۱۱۰ در میراث ملی ایران به ثبت رسیده است. دلیل نامگذاری سه و سه پل بدین ترتیب است: برخی از گرجی تبارها معتقدند که چون الله وردی خان گرجی بوده و تعداد حروف الفبای گرجی 33 تا می باشد، این پل نیز 33 دهانه دارد. در صورتیکه پل در ابتدای ساخت 40 دهانه داشته پس این نظریه درست نیست. از طرف دیگر متخصصان عدد 33 را متعلق به آناهیتا می دانند و برای باورند که پل نیز مانند بیشتر سازه های آبی و پل ها نمادی از آناهیتا می باشد.

سی و سه پل , دیدنی های اصفهان , تورگشت

2-میدان نقش جهان

میدان نقش جهان یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری اصفهان می باشد که تمام جاذبه های اصفهان یک طرف و میدان نقش جهان طرف دیگر. این میدان که دومین میدان بزرگ دنیا می باشد، نام آن در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسده است. میدان نقش جهان، میدان مرکزی اصفهان می باشد که در قلب مجتمع تاریخی نقش جهان واقع شده است. این میدان مستطیلی شکل در زمان پادشاهی شاه عباص صفوی بنا شد. مکان های دیدنی بسیاری در پیرامون میدان وجود دارد اما کالسکه سواری در میدان جذابیت خاصی به آن بخشیده است. به گردشگران تور اصفهان توصیه می شود، کالسکه سواری در میدان را از دست ندهند. 

میدان نقش جهان , دیدنی های اصفهان , تورگشت

3- پل خواجو

پل خواجو یکی از زیبا ترین پل های اصفهان می باشد که در شرق سی و سه پل و بر روی رودخانه زاینده رود واقع شده است. این پل که به پل شاه، پل بابا رکن الدین و پل حسن بیگ شهرت دارد، در زمان سلطنت شاه عباس دوم صفوی بنا شده است. از بین پل های زاینده رود، پل خواجو به خاطر کاشی کاری و معماری منحصر به فرد به عنوان زیبا ترین پل شناخته شده است. پل خواجو 133 متر طول و 12 متر عرض دارد. در وسط پل یک ساختمان به نام بیگلربیگی وجود دارد که برای اقامت موقتی شاه صفوی و خانواده او ساخته شده بود.

پل خواجو , دیدنی های اصفهان , تورگشت

4-کاخ چهل ستون

کاخ چهل ستون که یکی از بی نظیر ترین آثار به جای مانده از دوران صفویان می باشد که در شرق خیابان چهار باغ پایین، جنوب خیابان سپه و غرب میدان نقش‌ جهان واقع شده است. این کاخ که به باغ چهل ستون شهرت دارد یکی از بهترین باغ های سلطنتی صفویان می باشد. کاخ چهل ستون 67000 متر مربع وسعت دارد. نام این کاخ در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. دلیل نام گذاری این قصر به چهل ستون اینست که انعکاس بیست ستون ایوان اصلی در استخر بزرگ عمارت، و جمع این دو عدد با یکدیگر می باشد. دلیل دیگر آن نقش عدد 40 در ادب فارسی است که نشان از زیاد بودن و کثرت دارد، مانند چهلچراغ یا یک کلاغ چهل کلاغ و نظایر آن. 

کاخ چهل ستون , دیدنی های اصفهان , تورگشت

5-مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله یکی از مهم ترین آثار تاریخی دوران صفویان می باشد که به دلیل معماری بی نظیر و کاشی کاری های زیبای خود شهرت یافته است. گنبد مدور این مسجد که در طول روز به رنگ های صورتی، خاکستری و خاکی در می آید، به عنوان یکی از زیبا ترین گنبدهای جهان شناخته شده است. مسجد شیخ لطف الله به دستور شاه عباس اول و در بین سال های 1602 تا 1619 بنا شده است. علاوه بر شاهکار معماری این بنا به دلیل نداشتن مناره و صحن نسبت به دیگر مساجد متفاوت می باشد. مسجد شیخ لطف الله که از نظر معماری و تاریخی در دنیا زبانزد شده تمبر مشترکی از آن در چین انتشار یافته است. نام این مسجد در سال 1310 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مسجد شیخ لطف الله , دیدنی های اصفهان , تورگشت

6- کاخ عالی قاپو

کاخ عالی قاپو یکی از کاخ های سلطنتی و معجزه معماری اوائل قرن یازدهم هجری می باشد که در قلب شهر اصفهان واقع شده است. این کاخ زیبا 6 طبقه و 48 متر ارتفاع دارد که برای رسیدن به بالای کاخ باید از راه پله های مارپیچی آن عبور نمود. کاخ عالی قاپو به دلیل داشتن منیاتورها و گچ بری های بی نظیر خود شهرت یافته است. هر طبقه کاخ عالی قاپو از زیبایی و معماری خاصی برخوردار است، اما اتاق موسیقی کاخ که در طبقه ششم قرار دارد، نمونه بارزی از معماری تحسین بر انگیز دوران صفویه می باشد. 

کاخ عالی قاپو , دیدنی های اصفهان , تورگشت

7- کلیسای وانک

کلیسای وانک یکی از کلیساهای قدیمی و عبادتگاه ارامنه شهر اصفهان می باشد که در محله جلفا واقع شده است. این کلیسا که در زمان شاه عباس دوم بنا شده، برای ساخت این بنا حدود ده سال زمان صرف شد. کلیسای وانک که با تلفیقی از معماری ایرانی و ارمنی ساخته شده، مانند آن در هیچ جای دنیا وجود ندارد. این کلیسا با نقاشی های بی نظیری طراحی شده است. کلیسای وانک یا آمنا پرکیج ۸۷۳۱ متر مربع وسعت دارد که  ۳۸۵۷ متر از آن را ساختمان و بقیه را فضای سبز و باغ وانک در برگرفته است. هدف از ساخت این کلیسا برای تعلیم و تربیت کشیش ها و خلیفه ها بوده و نقش یک حوزه علمیه مسیحی را داشته است. در حال حاضر نیز مرکز خليفه گری و کانون ارتباط ارمنيان اصفهان و جنوب ایران با جهان می باشد و در نزد ارامنه از محبوبیت بسیاری برخوردار می باشد. 

کلیسای وانک , دیدنی های اصفهان , تورگشت

8-سر در قیصریه

سر در قیصریه یکی از بناهای تاریخی روران صفویه می باشد که در ورودی بازار اصفهان و در میدان نقش جهان واقع شده است. این سر در در گذشته سه طبقه داشته، اما امروز طبقه بالای آن تخریب شده و فقط یک طبقه از آن باقی مانده است. طبقه سوم سر در نقار خانه بوده که در آن با صدای موسیقی اوقات روز اعلام می شده است. دلیل نامگذاری سر در قیصریه بدین نام اینست که این سازه از روی یکی از نمونه  بناهای شهر قیصریه در آسیای صغیر ترکیه امروز ساخته شده است. 

سر در قیصریه , دیدنی های اصفهان , تورگشت

9-باغ پرندگان

باغ پرندگان یکی از جاذبه های منحصر به فرد اصفهان می باشد که در سال 1375 با تلاش شهردار این شهر در۴ کیلومتری غرب پل وحید در حاشیه زاینده رود و در انتهای پارک طبیعی ناژوان اصفهان احداث گردید. این باغ مساحتی بالغ بر 55000 متر مربع دارد که مساحت داخلی زیر توری باغ 17000 متر مربع و مساحت توری که بر روی 16 ستون متحرک قرار گرفته، 40000 مترمربع می باشد. بیش از 5000 گونه مختلف از پرندگان در این باغ وجود دارد که این گونه ها بومی ایران و کشورهایی مانند استرالیا، چین، اندونزی و تانزانیا هستند و در این باغ نگه داری می شوند. مکان های نگه داری پرندگان در این باغ با توجه به شرایط زیست محیطی که پرندگان دارند با یکدیگر متفاوت بوده و در فضاهایی مانند برکه، قفس های شیشه ای، صخره، قفس های فلزی، فضاهای سر سبز و پردرخت نگه داری می شوند. 

باغ پرندگان , دیدنی های اصفهان , تورگشت

10- کاخ هشت بهشت

کاخ هشت بهشت در زمان شکوه خود یکی از زیباترین کاخ های اصفهان و جهان بوده است که نمونه بارزی از قصرهای های محل سکونت آخرین سلاطین دوره صفوی می باشد. این کاخ در سال 1080 هجری قمری در زمان پادشاهی شاه سلیمان صفوی بنا شده است. کاخ هشت بهشت که دو طبقه دارد، در میان یک باغ زیبا قرار گرفته است. از تمام کاخ های با صفا و کلاه فرهنگی هائی که در کنار چهار باغ احداث شده بود، تنها کاخ هشت بهشت باقی مانده است. از آثار این کاخ می توان به کاشی‌ کاری هایی‌ که‌ انواع‌ حیوانات‌ پرنده‌، درنده‌ و خزنده‌ بر روی‌ آن‌ نقش‌ بسته‌، اشاره نمود. 

کاخ هشت بهشت , دیدنی های اصفهان , تورگشت

مهم ترین مراکز خرید اصفهان

مرکز خرید سیتی سنتر: این مرکز خرید یکی از مراکز خرید معروف و بزرگ در اصفهان می باشد که در ابتدای جاده اصفهان به شیراز قرار دارد. مرکز خرید سیتی سنتر هفت طبقه دارد که در فروشگاه های آن کالاهایی مانند پوشاک، لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم ورزشی، اسباب بازی، لوازم التحریر و....به فروش می رسد. در این مرکز خرید همانند دیگر مراکز خرید سیتی‌سنتر دارای فروشگاه‌های بزرگ، یک طبقه هایپرمارکت، چند طبقه پارکینگ، فودکورت، سینما و سالن‌های ورزشی می باشد. 

مرکز خرید سیتی سنتر , مراکز خرید اصفهان , تورگشت

مجتمع تجاری پارک: این مرکز خرید یکی از مهم ترین و مراکز خرید اصفهان می باشد که در اولین سال پس از پیروزی انقلاب در بولوار باغ بازگشایی شده است. مجتمع تجاری پارک به دلیل اجناس و نمای زیبایش یکی از مراکز خرید محبوب در اصفهان می باشد. این مرکز خرید برای کسانی که خانوادگی برای خرید می روند، گزینه مناسبی می باشد زیرا می تواند تمام سلیقه را راضی نگه دارد. از مهم ترین کالاهایی که در این مرکز خرید عرضه می گردد، می توان پوشاک زنانه، مردانه و بچه گانه، ساعت، کیف و کفش، لوازم صوتی و تصویری، لوازم موسیقی، اسباب بازی و لوازم کودکان، کامپیوتر و نرم افزار و لوازم جانبی، کادوئی، رستوران و فست فود، لوازم التحریر، آرایشی و بهداشتی، ورزشی و … را نام برد.

مجتمع تجاری پارک , مراکز خرید اصفهان , تورگشت

مجتمع تجاري شهر: این مرکز خرید یکی از شیک ترین مراکز خرید کشور می باشد که در چهار باغ عباسي، نبش خيابان سيدعليخان واقع شده است. مجتمع تجاری شهر که ۱۳۵۰۰ متر مربع وسعت دارد متشکل از 4 طبقه تجاری و یک طبقه پارکینگ می باشد. در این مجتمع 210 فروشگاه و 30 واحد اداری دارد که در فروشگاه های آن کالاهایی مانند آرایشی بهداشتی، پوشاک، حوله، خرازی، کیف و کفش، موبایل، صوتی تصویری، صنایع دستی، شال و روسری، ساعت و ...به فروش می رسد. 

مجتمع تجاری شهر , مراکز خرید اصفهان , تورگشت

بازار قیصریه: این بازار یکی از بازارهای معروف اصفهان می باشد که در حال حاضر یکی از بزرگترین مرکز عرضه صنایع دستی در استان اصفهان می باشد. بازار قیصریه که یک بازار سرپوشیده می باشد، دو طبقه دارد که طبقه بالای آن به امور دفتری و بازرگانی اختصاص دارد و طبقه پایین مغازه‌های اصناف گوناگون وجود دارد. این بازار در دوره صفویان مرکز فروش پارچه و فرش‌های گرانبها بوده و شرکت‌های تجاری خارجی نیز در آن حجره‌هایی داشته‌اند.

بازار قیصریه , مراکز خرید اصفهان , تورگشت

مجتمع تجاری مارتین: این مرکز خرید یکی از منحصربه فرد ترین مراکز خرید اصفهان می باشد که در آن انواع لباس‌های اسپرت و مجلسی، کفش و زیورآلات به فروش می رسد. انواع و اقسام پوشاک از برندهای معتبر دنیا در این مرکز خرید شعبه دارند.

مجتمع تجاری مارتین , مراکز خرید اصفهان , تورگشت

مهم ترین رستوران های اصفهان

رستوران گردان هتل آسمان: این رستوران یکی از بهترین رستوران های اصفهان می باشد که در آن انواع غذاهای ایرانی و فرنگی با بهترین خدمات ارائه می شود. در رستوران گردان هتل آسمان می توانید از چشم اندازهای زیبای شهر و رود زاینده رود نهایت لذت راببرید.

رستوران گردان هتل آسمان , رستوران های اصفهان , تورگشت

رستوران زاگرس: این رستوران یکی از بهترین رستوران های اصفهان می باشد که در بخش جنوبی منطقه ارمنی نشین اصفهان و بالای اتوبان صفه واقع شده است. رستوران زاگرس ارائه دهنده انواع غذاهای سنتی و فرنگی می باشد. با توجه به اینکه این رستوران در بالای کوه قرار گرفته، از آنجا می توان چشم اندازهای زیبای شهر را نظاره نمود. رستوران زاگرس علاوه بر ناهار و شام، صبحانه و عصرانه هم سرو می کند. 

رستوران های زاگرس , رستوران های اصفهان , تورگشت

رستوران شهرزاد: این رستوران یکی از رستوران های معروف و قدیمی اصفهان می باشد که در آن انواع غذاهای لذیذ سنتی و فرنگی سرو می شود. در رستوران شهرزاد می توان همراه با صرف غذا از شنیدن موسیقی های محلی نیز بهره برد. این رستوران یکی از رستوران های محبوب و شلوغ اصفهان می باشد که این امر نشان از کیفیت بالای غذاهای آن می باشد. نقاشی و آیینه کاری های سنتی جلوه خاصی به رستوران بخشیده است. 

رستوران شهرزاد , رستوران های اصفهان , تورگشت

رستوران هرمس: این رستوران یکی از بهترین رستوران های اصفهان می باشد که در مجاورت کلیسای وانک واقع شده است. اگر در سفر به اصفهان هوس غذاهای ایتالیایی کرده اید، رستوران هرمس قطعا گزینه مناسبی خواهد بود. خوشمزه ترین استیک ها در این رستوران سرو می شود.  لیمونادهای رستوران هرمس نیز بسیار خوش طعم می باشد.

رستوران هرمس , رستوران های اصفهان , تورگشت

مهم ترین هتل های اصفهان

هتل پارسیان کوثر: این هتل یکی از هتل های 5 ستاره و معروف اصفهان می باشد که دقیقا در مقابل زاینده رود و در فاصله اندکی از سی و سه پل واقع شده است. هتل پارسیان کوثر 194 اتاق مجهز و 5 رستوران دارد که منوی غذای هر رستوران با رستوران دیگر متفاوت می باشد. از امکانات رفاهی هتل می توان به استخر، سونا، جکوزی، لابی، لاندری، کافی شاپ، کافی نت، پارکینگ و... اشاره نمود.

هتل پارسیان کوثر , هتل های اصفهان , تورگشت

هتل عباسی اصفهان: این هتل یکی از هتل های قدیمی و معروف اصفهان می باشد که در خیابان چهار باغ عباسی واقع شده است. هتل عباسی که یکی از بزرگترین هتل های ایران می باشد سبک معماری آن از دوران صفویه الهام گرفته است. این هتل زیبا 225 اتاق دارد که با امکانات خاصی مجهز شده اند. از امکانات رفاهی هتل می توان به لابی، چایخانه سنتی، کافی شاپ، سالن کنفرانس، سالن اجتماعات، استخر، جکوزی، خدمات پزشکی، رستوران و... اشاره نمود.

هتل عباسی , هتل های اصفهان , تورگشت

هتل آسمان: این هتل یکی از هتل های 4 ستاره و تاپ اصفهان می باشد که در کنار رودخانه زاینده رود واقع شده است. هتل آسمان یکی از آسمان خراش های بلند اصفهان می باشد که در مهرماه 1384 باز گشایی شده است. این هتل به دلیل موقعیت مکانی مناسب و قرار گیری آن در کنار جاذبه های تاریخی شهر و دسترسی آسان به مراکز خرید و فرودگاه اصفهان سبب شده تا بیشتر مسافران برای اقامت این هتل را برگزینند. هتل آسمان 13 طبقه و 93 اتاق دارد که از آنجا می توان تمام چشم اندازهای زیبای شهر را نظاره نمود. از امکانات هتل می توان به لابی، استخر، کافی شاپ، اینترنت رایگان، پارکینگ، رستوران و... اشاره نمود.

هتل آسمان , هتل های اصفهان , تورگشت

هتل آوین اصفهان: این هتل یکی از هتل های 4 ستاره و لوکس اصفهان می باشد که در خیابان هاتف و در نزدیکی میدان نقش جهان قرار گرفته است. هتل آوین اصفهان که در اسفند سال 1394 افتتاح شده ، 70 اتاق دارد. اتاق های هتل به دو دسته طلایی و نقره ای تقسیم بندی شده اند که اتاق های نقره ای نسبت به اتاق های طلائی مساحت کمتری دارند و فاقد پنجره می باشند. از امکانات هتل می توان به لابی، آسانسور، صندوق امانات، سالن کنفرانس، تاکسی سرویس، لاندری، پارکینگ ، رستوران و... را برشمرد.

هتل آوین , هتل های اصفهان , تورگشت

منبع:tourgasht.com

دیدگاه:


captcha
در خبرنامه عضو شوید
به تورگشت در تلگرام بپیوندید