معرفی دهلی + تصاویر و ویدیو


دهلی یکی از کلان شهرهای بزرگ هند می باشد که در ناحیه مرکزی نیمه شمالی هند و در ساحل غربی رود یامونا واقع شده است. در مقایسه با دیگر شهرهای هند به جز بمبئی دهلی شهری گران می باشد که بخش کوچکتری به نام دهلی نو که پایتخت هند می باشد، را محصور نموده است. بر اساس سرشماری که در سال 2001 انجام گرفت این شهر با جمعیتی برابر ۱۳٬۷۸۲٬۹۷۶ نفر جمعیت مرکزی و بیش از 22 میلیون نفر یکی از بزرگترین شهرهای هند می باشد. دهلی بیش از 5000 سال قدمت دارد که به همراه شهرهای دمشق و بنارس به عنوان قدیمی ترین شهرهای جهان شناخته شده اند. این شهر که در سال 1911 پایه گذاری شده از زمان تاسیس تاکنون بیش از 11 بار ویران شده و دوباره بازسازی شده است. دهلی تلفیقی از جامعه سنتی، مدرنیته و نمودی می باشد که در آن می توان فرهنگ ها، مذاهب و عقاید مختلفی را مشاهده نمود. در دهلی اماکن و جاذبه های گردشگری بسیاری وجود دارد که در ادمه متن به ده مورد از آنها اشاره خواهد شد. برای آشنایی بیشتر با این شهر بزرگ با تورگشت همراه شوید. 

1- قلعه سرخ

قلعه سرخ یا لال قلعه  یکی از مهم ترین و زیبا ترین بناهای تاریخی دهلی می باشد که در کنار رود یامونا واقع شده است. این قلعه به فرمان شاه جهان پنجمین امپراطور مغول یا امپراطور گورکانی، زمانی که پایتخت خود را از آگرا به دهلی تغییر داد، بنا شد. قلعه سرخ که به شکل یک هشت ضلعی نامنظم می باشد و توسط دیواری با سنگ های قرمز رنگ احاطه شده، 5.2 کیلومتر طول و ارتفاع آن بین 16 تا 33 متر می باشد. در زبان هندی لال به معنای قرمز می باشد و چون دیوارهای این قلعه قرمز رنگ می باشند به آن قلعه سرخ می گویند. قلعه سرخ از بخش های زیبایی ساخته شده که از جمله آنها می توان به دروازه های دهلی، فیل و لاهور، نقاره خانه، خاص محل، برج مثَمن، نهر بهشت و... اشاره نمود. نام این قلعه در سال 2007 در میراث جهانی یونسکو به عنوان اثر معماری مشترک تمدن های هندو، ایرانی، اسلامی و تیموریان به ثبت رسیده است.

قلعه سرخ , دیدنی های دهلی , تورگشت

2- قطب منار

قطب منار یکی از نمادی ترین جاذبه های گردشگری هند می باشد که در شهر دهلی نو قرار گرفته است. این مناره بزرگ که 72.5 متر ارتفاع دارد، به عنوان مرتفع ترین بنای آجری دنیا شناخته شده است. قطب منار که با مرمر و سنگ های سرخ بنا شده، حدود 800 سال قدمت دارد. این منار زیبا به فرمان پادشاهان سلسله غوریان و در بین سال های 1193 تا 1199 میلادی ساخته شده است. قطب منار یکی از پر طرفدار ترین جاذبه های توریستی هند می باشد که سالانه بیش از 3.9 میلیون نفر با استفاده از تور هند از آن بازدید می کنند. این بنا که یکی از افتخارات دهلی می باشد، نام آن در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. 

قطب منار , دیدنی های دهلی , تورگشت

3- معبد نیلوفر آبی

معبد نیلوفر آبی یکی از هشت معبد قاره ای آئین بهایی می باشد که در شهر دهلی قرار گرفته است. این معبد به عنوان مادر معابد شبه  قاره هند شناخته شده است. معبد نیلوفر آبی را یک معمار ایرانی به نام فریبز صهبا بنا نموده که برای ساخت معبد از طرح گل نیلوفر آبی استفاده نموده است. تا به امروز جوایزی بسیاری را این معبد در زمینه معماری منحصر به فرد خود کسب نموده است. معبد نیلوفر آبی متشکل از 27 گلبرگ می باشد که از بتن سفید و با سنگ مرمر پوشیده شده است. 

معبد نیلوفر آبی , دیدنی های دهلی , تورگشت

4- آرامگاه همایون

آرامگاه همایون یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری پایتخت هند می باشد که در منطقه نظام الدین و در قلب شهر دهلی واقع شده است. این آرامگاه  متعلق به همایون یکی از پادشاهان گورکانی هند می باشد که در سال 1570 به فرمان همسراول همایون و توسط میراک میرزا قیاس، معمار ایرانی ساخته شد. آرامگاه همایون نخستین باغ ایرانی ساخته شده در شبه قاره هند می باشد. همچنین اولین مقبره با فضای باز و باغ گونه در هند می باشد که در نمای آن از سنگ های ماسه ای قرمز رنگ استفاده شده است.

آرامگاه همایون , دیدنی های دهلی , تورگشت

5- مسجد جامع دهلی

مسجد جامع دهلی یکی از باشکوه ترین و مهم ترین مسجد هندوستان می باشد که تا اواخر قرن بیستم بزرگترین مسجد در جهان بوده است. این مسجد به دستور شاه جهان پنجکین امپراطور سلسله گورکانیان هند که تاج محل را نیز بنا نموده، ساخته شده است. مسجد جهان نما دارای دو مناره بلند و سه گنبد مرمرین و زیبا می باشد که در شهر دهلی خود نمایی می کند. برای ساخت مسجد جامع دهلی از سنگ مصاحی همچون سنگ قرمز، ماسه و مرمر استفاده شده است. به گردشگران تور دهلی توصیه می شود در سفر به این شهر بازدید از این مسجد عظیم را از دست ندهید. 

مسجد جامع دهلی , دیدنی های دهلی , تورگشت

6- دروازه هند

 دروازه هند بنای یاد بود ملی هند می باشد که در مرکز شهر دهلی نو واقع شده است. هدف از ساخت این بنا برای یادبود تمامی جنگ های هند و برای بزرگداشت 90 هزار سرباز هندی ارتش بریتانیایی که در جنگ جان خود را ازدست داده اند. نام این سربازان بر روی دیوارهای این دروازه حک شده اند. این دروازه که 42 متر طول دارد در سال 1931 به وسیله لیتینز معمار بریتانیایی بنا شده است. برای ساخت دروازه هند از سنگ قرمز، مرمر و گرانیت استفاده شده، به همین خاطر به رنگ قرمز کمرنگ دیده می شود. 

دروازه هند , دیدنی های دهلی , تورگشت

7-قلعه پورانا کیلا

قلعه پورانا کیلا یکی از قدیمی ترین قلعه های پایتخت هند می باشد. این قلعه به فرمان  شاه سوری بنیان گذار سلسله سور در هند بنا شد. زمان ساخت این بنا مشخص نیست اما باستان شناسان معتقدند که در سال 1545 زمانی که سلطان سوری از دنیا رفت قلعه پورانا کیلا تکمیل نبود و بعدها توسط پسرش تکمیل گردید. قلعه پورانا کیلا و شهر پیرامون آن به ششمین شهر دهلی شهرت دارند. این قلعه سه دروازه دارد که سازه های دو طبقه آن از سنگ ماسه تشکیل شده و به وسیله دو برج  بزرگ نیم دایره ای با کاشی های آبی رنگ محصور شده است. 

قلعه پورانا کیلا, دیدنی های دهلی , تورگشت

8-معبد آکشاردام

معبد آکشاردام یکی از معابد معروف هند می باشد که در شهر دهلی نو واقع شده است. این معبد در سال 2010 به وسیله ماهاراج پراموخ سووآمی در کنار رود یامونا و مجاورت دهکده مسابقات کشورهای منافع المشترک ساخته شده است. ساختمان اصلی واقع در مرکز معبد آکشاردام بر طبق علم جهت یابی ومعماری هندی بنا شده که تماما از سنگ می باشد. در این معبد نمایشگاه هایی از زندگی ماهاراج پراموخ سووآمی و تاریخ هندوستان، یک فواره ی موزیکال، تالارها و باغ های بی نظیری وجود دارد. 

معبد آکشاردام , دیدنی های دهلی , تورگشت

9- باغ های لودی

باغ های لودی یکی از زیبا ترین و بزرگ ترین پارک های شهری دهلی نو می باشد که در جاده لودی و در حد فاصل مقبره صفدرجونگ و خان مارکت در جنوب دهلی واقع شده است. این پارک از دو جهت بسیار حائز اهمیت می باشد: اولا به دلیل اینکه این باغ 90 هکتار وسعت دارد و یکی از تفرجگاه های اصلی شهر دهلی می باشد. ثانیا وجود آرامگاه چند تن از بزرگان و پادشاه هندی در آن که جلوه ای تاریخی و فرهنگی به باغ های لودی بخشیده است.

باغ های لودی , دیدنی های دهلی , تورگشت

10-موزه رشترپاتی بوهان

موزه رشترپاتی بوهان یکی از موزه های معروف دهلی می باشد. رشترپاتی بوهان یکی از رئیس جمهوران اسبق هند می باشد که در زمان فعالیتش به عنوان یک دموکرات فعال تمام عیار شناخته می شد. این رئیس جمهور معروف برای مردم هندی از ارزش بالایی برخوردار بود و به همین خاطر پس از مرگ وی خانه ی او را به موزه ای دیدنی تبدیل نمودند. موزه رشترپاتی بوهان 130 هکتار وسعت و 340 اتاق دارد. از جالب ترین بخش های این موزه می توان محوطه ی باشکوه، اصطبل ها، اتاق محافظان و کارکنان، اتاق های کار و... را نام برد.

موزه رشترپاتی بوهان , دیدنی های دهلی , تورگشت

اطلاعات ضروری درباره دهلی

جمعیت: بیش از 22 میلیون نفر

زبان رسمی: انگلیسی، اردو، هندی

واحد پول: روپیه

اختلاف ساعت با تهران: از تهران دو ساعت جلوتر است

مهم ترین مراکز خرید دهلی

select citywalk: این مرکز خرید یکی از بزرگترین و معروف ترین مراکز خرید دهلی می باشد. در مرکز خرید select citywalk فروشگاه های بسیاری با برندهای متنوع نظیر zara و ماگنا وجود دارد. علاوه بر فروشگاه های پوشاک، رستوران و کافه های بسیاری وجود دارد. 

select citywalk , مراکز خرید دهلی , تورگشت

pacific mall: این مرکز خرید که در غرب دهلی واقع شده است، بیش از 200 مغازه دارد. تعدادی از این مغازه ها عرضه کننده بسیاری از برندهای بین المللی می باشند. در این مرکز خرید pacific mall امکانات رفاهی مانند بولینگ، سالن نمایشی و رستوران وجود دارد. 

pacific mall , مراکز خرید دهلی , تورگشت

بازار جانپات: این بازار یک مکان معروف برای خرید خیابانی در دهلی می باشد که روبه روی کاخ معروف کانات واقع شده است. بازار جانپات متشکل از مغازه‌های کوچک و غرفه‌های محلی می باشد که آخرین محصولات مد روز را برای فروش می‌گذارد. به جز غرفه‌ها و مغازه‌های کوچک ثابت، هنرمندانی با محصولاتی چون لباس محلی و کیف و کفش را می‌بینید که بین دو ردیف مغازه نشسته‌اند. بیشتر محصولات این بازار سنتی می باشند و برای خرید سوغاتی مکان مناسبی می باشد. 

بازار جانپات , مراکز خرید دهلی , تورگشت

دیلی هات: این بازار معروف و فضای باز در دهلی می باشد که در آن غرفه های بسیاری برای عرضه غذا، صنایع ‌دستی و فعالیت‌های فرهنگی و سنتی  وجود دارد. از عمده ترین محصولاتی که در بازار دیلی هات وجود دارد می توان سنگ‌های قیمتی، مهره‌های مختلف، کفش و صندل، صنایع‌ دستی و … را نام برد. در واقع بازار دیلی هات دو شعبه دارد، یکی از آن‌ها در بازار INA و دیگری در بخش پیتامپورا قرار دارد. 

دیلی هات , مراکز خرید دهلی , تورگشت

مهم ترین رستوران های دهلی

رستوران بخارا: این رستوران معروف ترین رستوران در تمام هند می باتشد. نام رستوران بخارا همیشه در لیست بهترین رستوران های دنیال می باشد  و با 25 سال سابقه بهترین غذاهای جنوب هند در آن سرو می شود. بخارا به معنای تنور داغ می باشد و چون غذاها و کباب های این رستوران در تنور داغ طبخ می شوند بدون چنگال و قاشق خورده می شوند.

رستوران بخارا , رستوران های دهلی , تورگشت

رستوران شانگ پالس: این رستوران یکی از شیک ترین و گران ترین رستوران های دهلی می باشد. در رستوران شانگ پالس غذاهای غذاهای چینی، اروپایی، سوپ، مخصوص گیاهخواران سرو می شود. دکوراسیون رستوران بسیار شیک و جذاب می باشد که علاوه بر این دکور مجلل سعی شده تا رستوران اصالت هندی خود را حفظ نماید. 

رستوران شانگ پالس , رستوران های دهلی , تورگشت

رستوران دام پوک: این رستوران یکی از برترین رستوران های هند و در لیست یکی از پنجاه رستوران برتر آسیا می باشد. دام پوک بهترین کباب‌های آرام پز شده و بریانی‌هایش را در یک سالن غذاخوری باشکوه آبی و نقره‌ای با لوسترهای کریستالی به مشتریان عرضه می‌کند. 

رستوران دام پوک , رستوران های دهلی , تورگشت

رستوران تامرا: این رستوران یکی از رستوران های محبوب دهلی می باشد و اگر می خواهید طعم واقعی غذاهای هندی را بچشید، بدون شک رستوران تامرا گزینه مناسبی خواهد بود. رستوران تامرا هم از نظر کیفیت غذا، هم دکوراسیون و خدمات واقعا بی نظیر می باشد. قیمت غذاهای این رستوران نیز نسبت به رستوران های هم ترازش مناسب می باشد. 

رستوران تامرا , رستوران های دهلی , تورگشت

هتل هیلتون نیو دهلی جاناکپاری: این هتل یکی از هتل های معروف و 5 ستاره دهلی می باشد که در مرکز این شهر و در 14 کیلومتری فرودگاه بین المللی دهلی قرار گرفته است. هتل هیلتون نیو دهلی از موقعیت مکانی مناسبی برخوردار می باشد و دارای تجهیزاتی مانند مرکز تجاری، اتاق‌های ویژه محل برگزاری نشست و همایش، دستگاه پرینتر، اسکنر، فکس، فتوکپی و…می باشد. این هتل 228 اتاق دارد که تمامی اتاق ها با بهترین امکانات مجهز شده اند.  

هتل هیلتون نیو دهلی جاناکپاری , هتل های دهلی , تورگشت

هتل فریزر سوئیتز دهلی نو: این هتل یکی از هتل های لوکس و 5 ستاره دهلی نو می باشد که به دلیل موقعیت مکانی مناسب و دسترسی آسان به جاذبه های گردشگری هر ساله مسافران بسیاری برای اقامت این هتل را بر می گزینند. هتل فریزر سوئیتز 92 اتاق با چشم اندازهای بی نظیر دارد. همچنین شیشه اتاق ها دوجداره می باشد و از ورود سر و صداها جلوگیری می کند. 

هتل فریزر سوئیتز دهلی نو ,هتل های دهلی , تورگشت

هتل رادیسون بلو دهلی نو: این هتل یکی از هتل های مشهور هندوستان می باشد که در نزدیکی فرودگاه بین المللی دهلی و تاج محل واقع شده است. هتل رادیسون بلو دهلی 261 اتاق استاندارد و خانوادگی شیک و مجلل دارد که از امکانات مناسبی برخوردار می باشند. این هتل دارای امکاناتی مانند اتاق یوگا، وان آب داغ، مرکز تناسب اندام، سونا و استخر در فضای باز می باشد.

هتل رادیسون بلو دهلی نو , هتل های دهلی , تورگشت

هتل دی سوريا دهلی نو: این هتل یکی از بهترین و معروف ترین هتل های هند می باشد که در شهر دهلی واقع شده است. هتل دی سوریا با دیگر هتل های دهلی قابل مقایسه نیست و با معماری مدرن بنا شده است. این هتل 253 اتاق دارد که با به روزترین امکانات تجهیز شده اند. از امکانات هتل دی سوریا جکوزی، سونا، مرکز سلامت و آبگرم، حمام ترکی و بخار ، استخر روباز ، صرافی و... اشاره نمود. 

هتل دی سوريا دهلی نو , هتل های دهلی , تورگشت

منبع:tourgasht.com

دیدگاه:


captcha
در خبرنامه عضو شوید
به تورگشت در تلگرام بپیوندید