معرفی تنگه بسفر + تصاویر و ویدیو


تنگه بسفر یکی از زیبا ترین جاذبه های توریستی استانبول می باشد که دو قاره آسیا و اروپا را از یکدیگر منفصل نموده است. این تنگه یک باریکه آبی در ترکیه می باشد که دریای سیاه را به دریایی مرمره متصل می کند. تنگه بسفر شهر استانبول را به دو قسمت مجزا تقسیم نموده است، که سبب شده یک قسمت از شهر در بخش آسیایی و بخش دیگر شهر در قاره اروپا واقع شود. این تنگه 30 کیلومتر طول و عرض آن بین 700 تا 3550 متر متغیر می باشد. دقیقا در وسط تنگه یک جریان تند در جهت دریای سیاه به دریای مرمره وجود دارد، اما در زیر سطح آب جریان دیگری در جهت مخالف در دو طرف آبراه وجود دارد. ارتفاع تنگه بسفر از دریای سیاه پایین تر و از دریای مرمره بالاتر می باشد که این اختلاف ارتفاع سبب شده تا جریان آب از دریای سیاه به سمت دریای مرمره روان می باشد. به طوری که سالانه حدود 660 میلیارد متر مکعب آب دریای سیاه توسط تنگه بسفر با سرعت 5 کیلومتر بر ساعت به سمت دریای مرمره سرازیر می شود.

تنگه بسفر , دیدنی های استانبول , تورگشت

بر روی تنگه بسفر یک پل احداث شده که قسمت آسیایی شهر استانبول را به بخش اروپایی شهر پیوند می دهد. این پل معلق و فولادی 1150 متر طول، 39 متر عرض و 105 متر ارتفاع دارد. ساخت و ساز این پل از سال 1970 شروع شد و سه سال طول کشید تا این پروژه تکمیل گردد. روزانه حدود 180000 وسایل نقلیه بر روی این پل در حال رفت و آمد هستند. سواحل تنگه بسفر تلفیقی از استانبول امروز و قدیمی می باشد که شکوه و عظمت  امروزی را همراه با سادگی و زیبایی گذشتگان به تصویر می کشد. در تنگه بسفر قایق ها ی تفریحی و کشتی های بسیاری وجود دارد که گردشگران تور استانبول با گشت و گذار در سواحل تنگه می توانند یک روز خاطره انگیز را برای خود رقم بزنند. همچنین در پیرامون تنگه رستوران های بسیاری نیز وجود دارد که در آنجا هم غذاهای دریایی تازه و هم غذاهای محلی ترکیه سرو می شود. 

تنگه بسفر , دیدنی های استانبول , تورگشت

تنگه بسفر , دیدنی های استانبول , تورگشت

جاذبه های پیرامون تنگه بسفر

محله میرگان: این محله به دلیل داشتن معماری خانه های قدیمی و پارک زیبایش معروف می باشد. این پارک سر سبز در فروردین ماه و در هنگام فستیوال گل های لاله زیبایی خاصی را در محله میرگان خلق می کند. 

محله امیرگان , دیدنی های استانبول , تورگشت

محله ببک: این محله به خاطر داشتن پارک زیبایش معروف می باشد. اما فروشگاه ها و غرفه های بوتیک بسیاری نیز در محله ببک وجود دارد که این محله را به یک مرکز خرید معروف مبدل نموده است. دلیل دیگر محبوبیت این محله رستوران های ماهی، بستنی و کلوچه های خوشمزه آن می باشد.

محله ببک , دیدنی های استانبول , تورگشت

محله اورتاکوی: به جز مسجد معروف این محله کلیساها و مکان های مذهبی بسیاری در این محله وجود دارد. در سال های اخیر محله اورتاکوی به خاطر تفریحات، کلوپ های شبانه و غذای خیابانی به نام کامپیر از شهرت خاصی برخوردار می باشد. 

 کاخ های عثمانی: در زمان حکومت امپراطوری عثمانی در پیرامون تنگه بسفر قصرهای مجلل عثمانی و خانه های گران قیمت یالی بسیاری وجود داشت که افراد ثروتمند در آنجا زندگی می کردند. از مهم ترین کاخ های عثمانی می توان کاخ توپکاپی و دلما را نام برد. از دیگر کاخ های پیرامون تنگه می توان کاخ سیرگان که امروز به هتل 5 ستاره تبدیل شده و کاخ بیلربی که محل اقامت تابستانه پادشاهان بوده را نام برد. 

کاخ های عثمانی , دیدنی های استانبول , تورگشت

مساجد تاریخی

مسجد اورتاکوی: این مسجد که بیشتر در زمینه کارت پستال های استانبول نقش بسته در سال 1856 بنا شده است. مسجد اورتاکوی نمونه بارزی از معماری باروک می باشد. 

مسجد اورتاکوی , دیدنی های استانبول , تورگشت

مسجد ایسکل کامی در اوزکودار: یکی از مساجد معروف استانبول می باشد که در سال 1548 به وسیله معمار سینان بنا شده است. در نزدیکی مسجد ایسکل کامی مسجد شمسی پاشا وجود دارد که در سال 1580 ساخته شده است. 

موزه معروف

موزه ساکیب سابانچی: این موزه محل اقامت یک خانواده معروف استانبولی بوده که امروزه به یک موزه تبدیل شده است. در موزه ساکیب سابانچی اشیا آنتیک و وسایل هنری بسیاری وجود دارد. در اطراف موزه کافه کوچکی وجود دارد که در آنجا می توانید همراه با صرف صبحانه و نهار از چشم اندازهای زیبای تنگه بسفر نهایت لذت را ببرید. 

موزه ساکیب سابانچی , دیدنی های استانبول , تورگشت

موزه سادبرک حانیم: این موزه گرچه وسیع نیست اما مجموعه آثار باستان شناسی و آثار هنری ترکی اسلامی با ارزشی در آنجا وجود دارد. 

منبع:tourgasht.com

دیدگاه:


captcha
در خبرنامه عضو شوید
به تورگشت در تلگرام بپیوندید