بازدید از آب انبار سنتی باسیلیکا سیسترن در استانبول


آب انبار باسیلیکا سیسترن یکی از قدیمی ترین و محبوب ترین بناهای تاریخی استانبول می باشد که در قلب این شهر و در بخش جنوب غربی مسجد ایاصوفیه واقع شده است و دسترسی بسیار راحتی دارد. این آب انبار دارای مساحتی حدود 9800 متر می باشد و گنجایش ذخیره آب در حدود 100000 تن را دارد. امروزه آب انبار باسیلیکا سیسترن زیر نظر یکی از سازمان های فرهنگی شهرداری استانبول اداره می شود و درهایش را به عنوان موزه ای به روی گردشگران تورهای ترکیه گشوده است. این مکان باستانی میزبان رویدادهای ملی و بین المللی بسیاری بوده است و از نقاط باارزش و دیدنی استانبول به شمار می رود. 

آب انبار باسیلیکا سیسترن , دیدنی های استانبول , ترکیه , تورگشت

آب انبار باسیلیکا سیسترن یک اتاق زیرزمینی حدود 138 متر می باشد و دارای 140 متر طول و 70 متر عرض می باشد. این آب انبار به دستور ژوستینیانوس اول، امپراتور دوران بیزانس که بین سال های 527-565 زندگی می کرد، احداث شده است. جالب است بدانید باسیلیکا سیسترن در لغت به معنای ((محل عبادت)) می باشد و در متون تاریخی، به کلیساهای بزرگ امپراتوری روم اشاره می کند. این آب انبار بزرگ ترین آب انبار شهر استانبول می باشد و در ساخت آن حدود 7000 برده شرکت داشتند. 

آب انبار باسیلیکا سیسترن , دیدنی های استانبول , ترکیه , تورگشت

 برای رفتن به این آب انبار بایستی 52 پله را طی نمود. همچنین این آب انبار، 336 ستون بسیار بزرگ را در خود جای داده که هر یک از ستون ها 9 متر ارتفاع دارند. فاصله این ستون ها از یکدیگر نیز 4/80 متر می باشد و 12 ردیف از این ستون ها در آب انبار باسیلیکا قرار دارند. بسیاری از ستون های به کار رفته در این آب انبار، به نظر می رسد که از ساختمان های بسیاری قدیمی به این مکان آورده شده و همچنین مرمرهای آن از انواع مختلف این سنگ می باشد. سر این ستون ها، در بعضی از آنها ویژگی های متفاوتی دارد. نود و هشت تای این ستون ها از سبکی موسوم به کورینسیان می باشد و بعضی دیگر نیز سبک دورین را دنبال می کند. دیوارهای این آب انبار آجری می باشد و دارای 4/80 متر طول می باشد و کف آن از آجر پوشیده شده است. این مجموعه باستانی در نزدیکی دیدنی های دیگر استانبول همچون مسجد ایاصوفیه، مسجد سلطان احمد و کاخ توپ کاپی قرار دارد. 

آب انبار باسیلیکا سیسترن , دیدنی های استانبول , ترکیه , تورگشت

آب انبار باسیلیکا سیسترن , دیدنی های استانبول , ترکیه , تورگشت

علاقه مندان تور استانبول وقتی که از لابه لای ستون ها و دالان های این آب انبار عبور می کنند چیزی عجیب توجه آنها را به خود جلب می کند. ستون هایی با کله برعکس مدوسا که با زیبایی خاصی طراحی گردیده است و نگاه هر بیننده ای را مجذوب خود می کند. مدوسا یکی از شخصیت های اساطیری روم باستان می باشد که وجود آن در این مکان تاریخی، هویت بیزانسی سازندگان باسیلیکا سیسترن را تائید می کند. 

آب انبار باسیلیکا سیسترن , دیدنی های استانبول , ترکیه , تورگشت

منبع: tourgasht.com

دیدگاه:


captcha
در خبرنامه عضو شوید
به تورگشت در تلگرام بپیوندید