معرفی آنکارا + تصاویر و ویدیو


معرفی اجمالی آنکارا

آنکارا پایتخت کشور ترکیه و بعد از استانبول دومین شهر بزرگ این کشور محسوب می شود. این کشور در مرکز فلات آناتولی واقع شده است. آنکارا از شمال با استان های چانکیری و بلو, از غرب با اسکی شهیر و از شرق با استان گیر شهیر هم مرز می باشد. بر اساس آخرین آماری که در سال 2005 میلادی صورت گرفت جمعیت این شهر حدود 4319167 نفر بوده است که بیشتر مردم آن را ترکهای استانبولی و کردها تشکیل می دهند. شهر آنکارا تابستان هایی گرم و زمستان های آن سرد و برفی می باشد که سردترین ماه سال آن ژانویه با دمای 0 درجه سانتی گراد و گرم ترین ماه آان ژوئیه با دمای 23 درجه می باشد. بعد از استانبول و آنتالیا، آنکارا یکی از شهرهای توریستی و پر جاذبه در ترکیه به شمار می رود و در ایران نیز تور آنکارا یکی از تورهای پر مخاطب به حساب می آید که بیشتر پروازهای آن به صورت چارتر انجام می شوند. در ادامه با ما همراه باشید تا با مهم ترین جاذبه های گردشگری آنکارا که در زیر به آن اشاره خواهد شد، آشنا شوید. برای آشنایی بیشتر با پایتخت ترکیه با تورگشت همراه شوید.  

1- برج آتاکوله

برج آتاکوله در مرکز شهر آنکارا واقع شده است. ارتفاع این برج حدود 125 متر می باشد که در موقعیت پانورامیک قرار دارد این بدان معناست که در هر جای شهر باشید می نوانید این برج را نظاره کنید. همانند پاریس که با برج ایفل شناخته می شود این برج نیز نماد شهر آنکارا می باشد. برج آتاکوله در بین سالهای 1987 تا 1989 ساخته شده است و امروزه یکی از برجسته ترین نمادهای شهر آنکارا محسوب می شود. این برج دارای پنج طبقه می باشد که در طبقه بالای برج رستورانی بزرگ و گردان وجود دارد که گردشگران می توانند همراه با صرف غذا از مناظر زیبای شهر لذت و استفاده لازم را ببرند. با اینکه برج آتاکوله یکی از مقصدهای مهم گردشگری در آنکارا می باشد ولی با این وجود تور آنکارا نسبت به تور استانبول از مخاطبان کمتری برخوردار است.

برج آتاکوله , دیدنی های آنکارا , تورگشت

2- مقبره آتاتورک

مقبره آتاتورک با آمیخته ای از معماری سنتی و مدرن در بخش مرکزی آنکارا بر روی تپه ای واقع شده است و یکی از نمادهای آنکارا به حساب می آید. این مقبره پس از ارگ آنکارا بلندترین نقطه آنکارا به شمار می رود. ساخت و ساز مقبره آتاتورک در سال 1944 شروع و سرانجام در سال 1953 تکمیل گردید. مقبره آتاتورک آرامگاه مصطفی کمال آتاتورک اولین رئیس جمهور ترکیه که در راه استقلال و آزادی این کشور از هیچ تلاشی دست بردار نبوده است. در این مقبره موزه ای وجود دارد که مجسمه آتاتورک، نوشته ها، نامه ها و اشیای متعلق به آتاتورک در این مکان جای دارند.

مقبره آتاتورک , دیدنی های آنکارا , تورگشت

3- حمام قدیمی رومیان

حمام قدیمی رومیان در بخش مرکزی آنکارا و در میدان اولوس قرار دارد و بدون شک یکی از جاذبه های تاریخی شهر آنکارا محسوب می شود. این حمام در بین سال های 211 تا 213 میلادی در دوران امپراطوری رومی ها احداث شده است. حمام قدیمی رومیان از قسمت های مختلفی مانند اتاق سرد، اتاق خنک، اتاق گرم، اتاق مخصوص پوشیدن لباس و اتاق ماساژ تشکیل شده است. امروزه این بنا به عنوان یک موزه فضای باز مورد استفاده عموم قرار می گیرد.

حمام قدیمی رومیان , دیدنی های آنکارا , تورگشت

4- ستون ژلیون

ستون ژولیون در منطقه اولوس شهر آنکارا واقع شده است. این ستون در سال 362 میلادی توسط امپراطور دوم برای بزرگداشت یک ملاقات در پارک گوون بنا شد. ستون ژولیون با ارتفاعی حدود 15 متر که بر روی ستون آن یک دکوراسیون برگی شکل قرار دارد در آنکارا نمایان است. ساکنان محلی به این ستون ملکه ستون شبه نیز می گویند. اما متاسفانه کسی دلیل این نامگذاری را نمی داند.

ستون ژلیون , دیدنی های آنکارا , تورگشت

5- معبد آگاستوس

معبد آگاستوس یکی از مکان های تاریخی آنکارا می باشد که در نزدیکی میدان اولوس واقع شده است. این معبد توسط شاه غلاطیه و در سال دوم بعد از میلاد بنا شد. اهمیت این معبد رومی به دلیل وجود مقبره انیکرانوم می باشد. معبد آگاستوس در مساحتی به وسعت 55 در 36 متر ساخته شده است. در قسمت جلوی این بنا 4 ستون بزرگ و در پشت آن نیز 2 ستون وجود دارد. بر روی دیوارهای این معبد لوح ها، نوشته ها و دستاوردها و جزئیات زندگی آگستوس به زبان های لاتین و یونانی حک شده است. این معبد در سال 2002 میلادی در فهرست بناهای تاریخی در معرض خطر جهان که نیاز به بازسازی دارند قرار گرفت که سرانجام با مشارکت دانشگاه trieste ایتالیا و دانشگاه فنی خاورمیانه در آنکارا مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت.

معبد آگاستوس , دیدنی های آنکارا , تورگشت

6- پارک جنگلی آتاترک

پارک جنگلی آتاترک یکی از تفرجگاه های اصلی آنکارا می باشد که دارای باغ وحش, چایخانه و مکان مناسبی برای پیک نیک به حساب می آید. این پارک در سال 1925 توسط مصطفی کمال آتاتورک موسس جمهوری ترکیه به عنوان یک پارک خصوصی تاسیس گردید. پارک جنگلی آتاترک یک مسیر چند کیلومتری مجزا یا چشم اندازهای زیبا و بی نظیر برای علاقه مندان به ورزش پیاده روی و دوچرخه سواری دارد. همچنین برای رفت و آمد در این پارک می توان از وسایل نقلیه ای مانند اتوبوس، مینی بوس و قطار استفاده کرد. در پارک جنگلی آتاترک یک بنا شبیه به خانه اصلی آتاترک که در سال 1881 در آن متولد شده وجود دارد که علاقه مندان در هنگام بازدید از این پارک می توانند از آن دیدن نمایند.

پارک جنگلی آتاترک , دیدنی های آنکارا , تورگشت

7- ارگ آنکارا

ارگ آنکارا یکی از قدیمی ترین جاذبه های تاریخی آنکارا می باشد که در منطقه اولوس بر روی تپه ای واقع شده است. این ارگ در سال 278 قبل از مسیح بنا شده است. دیوارهای این ارگ حدود 14-16 متر ارتفاع دارند که از عجایب این ارگ به شمار می رود. پایه گذاری ارگ آنکارا توسط غلاطیه ها بر روی یک رخنمون گدازه انجام و سپس بوسیله رومی ها تکمیل گردید. امروزه از خانه های قدیمی این ارگ که مورد بازسازی قرار گرفته اند بعنوان رستوران استفاده می شود. داخل ارگ و فضای پیرامون آن قدیمی ترین بخش آنکارا می باشد که در بر گیرنده نمونه های ظریف معماری سنتی می باشد. همچنین در محوطه ارگ نیز فضای سبز وجود دارد که گردشگران می توانند در آنجا استراحت کنند.

ارگ آنکارا , دیدنی های آنکارا , تورگشت

8- مسجد کجاتپه

مسجد کجاتپه یکی از مساجد بزرگ آنکارا که مساحتی حدود 4500 متر دارد. این مسجد که به شیوه عثمانی کلاسیک طراحی گردیده 4 مناره دارد که طول هر مناره 88 متر می باشد. این بنا در بین سالهای 1967 تا 1987 در کویته ساخته شده است که برای ساخت این بنا حدود 20 سال زمان صرف شد و سرانجام در سال 1987 افتتاح گردید. موقعیت مکانی و وسعت زیاد این مسجد نقطه عطقی است که تقریبا درهر نقطه از آنکارا دیده می شود. برای رفاه حال گردشگران درون این مناره ها به آسانسور مجهز شده است. همچنین در طبقات پایین این مسجد کتابخانه، سالن کنفرانس و پارکینگ وجود دارد که معماری آنها تلفیقی از معماری سنتی و مدرن می باشد.شهر آنکارا با وجود جاذبه های گردشگری متعدد اما تور آن در مقایسه با تور آنتالیا از علاقه مندان کمتری برخوردار می باشد. 

مسجد کجا تپه , دیدنی های آنکارا , تورگشت

9- آب های گرم و معدنی هایمانا

چشمه های آب گرم و معدنی هایمانا در منطقه ای به نام هایمانا در جنوب آنکارا قرار دارند. وجود عناصری مانند کلسیم، سدیم، منگنز، بی کربنات و کربن دی اکسید در این آب ها سبب شده که بعنوان آب درمانی مورد استفاده قرار بگیرند. هایمانا که به شهر آب های شفابخش شهرت دارد، برای مداوای بسیاری از بیماریها مانند رماتیسم, فلج اطفال حتی آلرژی نیز از آب این چشمه ها می توان استفاده کرد. همچنین در اطراف هایمانا هتل ها و رستوران هایی برای رفاه حال گردشگران تعبیه شده است.

آب های گرم و معدنی هایمانا , دیدنی های آنکارا , تورگشت

10- موزه تمدن آناتولی

موزه تمدن آناتولی در منطقه آت پازاری در جنوب قلعه آنکارا واقع شده است. این موزه یکی از موزه های دیدنی و قدیمی ترکیه می باشد که قدیمی ترین اثر هنری این موزه به دوران پالئولتیک تعلق دارد. مکانی که موزه آناتولی در آن واقع شده یک بازار مسقف قدیمی می باشد که دیرینه ای کهن دارد. موزه تمدن آناتولی در سال 1997 موفق به دریافت جایزه موزه های اروپا شد. علاوه بر آثار باستانی به نمایش گذاشته در این موزه مراسم دیگری مانند جشنواره ها، کنسرت و مراسم فرهنگی برگزار می شود. با قدم زدن در این موزه می توان تاریخ آناتولی را مرور نمود. با وجود این همه جاذبه گردشگری در آنکارا با این حال گردشگران میل کمتری برای خرید این تور ترکیه نسبت به سایر تورهای این کشور دارند.

موزه تمدن آناتولی , دیدنی های آنکارا , تورگشت

اطلاعت ضروری درباره آنکارا

زبان: ترکی استانبولی

واحد پول: لیر

اختلاف ساعت با تهران: یک ساعت و نیم از تهران عقب تر می باشد

جمعیت: ۴٬۳۳۸٬۶۲۰ نفر

مهم ترین مراکز خرید آنکارا

 مرکز خرید گالریا: این مرکز خرید یکی از قدیمی ترین  و معروف ترین مراکز خرید آنکارا می باشد که از سال 1995 در حال فعالیت می باشد. مرکز خرید گالریا 103 مغازه دارد که در آن انواع برندها و اجناس متنوع به فروش می رسد. همچنین این مرکز خرید برای خرید انواع سوغاتی ها ترکیه مکان مناسبی می باشد. مرکز خرید گالریا 5 ورودی دارد که از جهات مختلف می توانید از این مرکز خرید دیدن نمایید.

مرکز خرید گالریا , مراکز خرید  آنکارا , تورگشت 
مرکز خرید کیزیلای آنکارا: این مرکز خرید یکی از بهترین مراکز خرید آنکارا می باشد که دقیقا در قلب این شهر قرار گرفته است. مرکز خرید کیزیلای با توجه به اینکه در یک منطقه پر تردد واقع شده، اکثر گردشگران برای خرید این مرکز خرید را بر می گزینند. این مرکز خرید 20 هزار متر مربع وسعت دارد که علاوه بر فروشگاه ها مراکز تفریحی و امکانات بسیاری را در خود جای داده است. مرکز خرید کیزیلای عرضه کننده کلکسیونی از برندهای ترکی و بین المللی می باشد که خریداران می توانند با توجه به تنوع اجناسی که وجود دارد، یک خرید دلچسب و لذت بخش داشته باشند.

مرکز خرید کیزیلای , مراکز خرید  آنکارا , تورگشت

مرکز خرید کنت پارک: این مرکز خرید یکی از مراکز خرید معروف در آنکارا می باشد که 200 هزار متر مربع وسعت دارد. مرکز خرید کنت پارک دارای 230 مغازه با اجناس متنوع می باشد. این مرکز خرید 6 طبقه دارد که در آن مرکز تفریحی مخصوص کودکان، مرکز فیتنس و سینما همگی در این مرکز خرید بزرگ وجود دارد. 

مرکز خرید کنت پارک , مراکز خرید  آنکارا , تورگشت

مرکز خرید کاروم: این مرکز خرید یکی از بهترین و زیبا ترین مراکز خرید آنکارا می باشد که در آن انوع برندهای معروف ترکی به فروش می رسد. مرکز خرید کاروم 9 طبقه و 62 هزار متر مربع وسعت دارد. در فروشگاه های این مرکز خرید انواع پوشاک بانوان و آقایان، لباس‌های سنتی، اکسسوری و متعلقات مد، زیورآلات و جواهرات، ساعت، کیف و کفش، لوازم آرایش، هدیه و سوغات حتی لوازم التحریر و عینک عرضه می گردد. 

مرکز خرید کاروم , مراکز خرید  آنکارا , تورگشت

مرکز خرید سپا: این مرکز خرید  یکی از مراکز خرید بزرگ و کامل آنکارا می باشد که در سال 2007 احداث شده است. مرکز خرید سپا 160 هزار متر مربع وسعت دارد که بزرگترین فست فود ترکیه و نخستین شعبه کارفور, فروشگاه های بین المللی فرانسوی با دو طبقه در آن واقع شده است. این مرکز خرید دارای ۱۹۵ مغازه، سینما، کافه و رستوران و مرکز تفریحی می باشد. انواع برندهای معروف دنیا در مرکز خرید سپا وجود دارند.

مرکز خرید سپا , مراکز خرید  آنکارا , تورگشت

مهم ترین رستوران های آنکارا

رستوران تریلیه: این رستوران یکی از بهترین رستوران های  دریایی آنکارا می باشد که  در سال 2002 افتتاح شده است. از جمله غذاهایی که در رستوران تریلیه سرو می شود، می توان صدف دریایی، اره ماهی، هشت پا و … را نام برد.  فضای داخلی رستوران با چراغ های آبی تزئین شده و سایه های درخت زردآلو و گیلاس به محوطه رستوران جلوه خاصی بخشیده است. 

رستوران تریلیه , رستوران های آنکارا , تورگشت

رستوران بالیکچیکوی: این رستوران یکی از برترین رستوران های آنکارا می باشد که در آن انواع غذاهای دریایی لذیذ سرو می شود. رستوران بالیکچیکوی یک ایده خاصی طراحی کرده است تا مشتریان تصور کنند بر روی دریا یک وعده غذایی صرف می کنند. مثلا با استفاده از از کشتی قایقرانی، فانوس دریایی، طناب های ملوانی گره خورده، ماهی سرامیکی در تخته های چوبی سفید و ... فضایی مشابه با دریا را برای مهمانان شبیه سازی نموده است. ترشی ماهی از بهترین و پر طرفدارترین غذاهای این رستوران می باشد. 

رستوران بالیکچیکوی , رستوران های آنکارا , تورگشت

رستوران فیگه: این رستوران یکی از رستوران های مشهور آنکارا می باشد که در بخش چانکایا این شهر واقع شده است. علاوه بر غذاهای باکیفیت رستوران فیگه دارای طراحی خاصی می باشد که در جلب مشتری نقش مهم را ایفا نموده است. فضای داخلی این رستوران قرمز بوده و با طبقه های چوبی جلا داده شده و دیوارهای شیشه ای بلندی دارد. برای کسانی که می خواهند در فضای باز غذا میل کنند، از باغ رستوران که پر از شکوغه های رنگارنگ می باشد، استفاده نمایند.

رستوران فیگه , رستوران های آنکارا , تورگشت

رستوران واشنگتن: این رستوران یکی از رستوران های سر شناس آنکارا می باشد که در بخش قدیمی شهر واقع شده و افراد معروفی مانند هیلاری کلینتون مورد بازدید قرار می گیرد. رستوران واشنگتن بیش از یک دهه است که غذاهای معمولی و سنتی ترکیه را در کنار منوی غذاهای بین‌المللی خود، به مشتریانش عرضه می‌کند. این رستوران تراس زیبایی دارد که می توان همراه با صرف غذا از چشم اندازهای زیبای آنکارا نهایت لذت را برد. 

رستوران واشنگتن , رستوران های آنکارا , تورگشت

مهم ترین هتل های آنکارا

هتل شرایتون آنکارا: این هتل یکی از هتل های 5 ستاره و شیک آنکارا می باشد که در مرکز این شهر واقع شده است. هتل شرایتون آنکارا 311 اتاق دارد که این اتاق ها با بهترین امکانات تجهیز شده اند. از امکانات این هتل می توان به دو استخر سر پوشیده و بزرگ، شنا،  تنیس، اسکواش، دارت و بیلیارد ، رستوران و... را نام برد. 

هتل شرایتون , هتل های آنکارا , تورگشت

هتل ریکسوس گرند آنکارا: این هتل یکی از هتل های 5 ستاره و مجلل آنکارا می باشد که در مجاورت موزه تمدن آناتولی ، قلعه آنکارا و موزه آتاتورک واقع شده است. هتل ریکسون گرند یکی از هتل های زنجیره ای ریکسوس است که در بیشتر شهرهای توریستی ترکیه شعبه دارند. این هتل 215 اتاق وجود دارد که اتاق ها و سوئیت های آن با بهترین امکانات مجهز شده اند. از امکانات رفاهی هتل ریکسون می توان مرکز آب گرم با حمام ترکی و سونا، ورزشگاه ، ماساژ، استخر سر پوشیده، رستوران و... را نام برد.

هتل ریکسوس گرند , هتل های آنکارا , تورگشت

هتل بارسلو آنکارا آلتینل : این هتل یکی از هتل های 5 ستاره و مدرن می باشد که در فاصله دو کیلومتری شهر آنکارا واقع شده است. هتل بارسلو آنکارا آلتینل دارای ۱۷۲ اتاق استاندارد، اتاق و امکانات برای معلولین، سوئیت مخصوص تازه عروس، اتاقهای بدون حساسیت که اتاق ها در اندازه های متفاوت و با رنگ هایی ملایم  طراحی شده اند. از امکانات رفاهی این هتل می توان به استخر، وان آب داغ، حمام ترکی، باشگاه بدنسازی، ماساژ درمانی، سالن کنفرانس، رستوران و... را نام برد. 

هتل بارسلو آنکارا آلتینل , هتل های آنکارا , تورگشت

هتل کرون پلازا: این هتل یکی از هتل های معروف و 5 ستاره آنکارا می باشد که در مجاورت سفارت کانادا، سفارت آمریکا و سفارت انگلیس واقع شده است. برای کسانی که وقت سفارت دارند، این هتل مکان مناسبی می باشد. هتل کرون پلازا 263 اتاق دارد که از امکانات مناسبی برخوردار می باشند. از امکانات رفاهی هتل می توان به استخر روباز و سر پوشیده، استخر مخصوص کودکان، ساحل اختصاصی، جکوزی، سونا، اسپا، ماساژ درمانی، سالن بدنسازی، تنیس، بیلیارد، گلف، بولینگ، رستوران و... را نام برد. هتل  کرون پلازا , هتل های آنکارا , تورگشت

منبع:tourgasht.com

دیدگاه:


captcha
در خبرنامه عضو شوید
به تورگشت در تلگرام بپیوندید