بازدید از شهر باستانی آسپندوس در آنتالیا


آسپندوس یکی از شهرهای باستانی و تاریخی آنتالیا می باشد که در 40 کیلومتری این شهر واقع شده است. این آمفی تئاتر در سال 155 میلادی و در زمان سلطنت مارکوس اورلیوس امپراطور رومی بنا شده است. دلیل اصلی شهرت آسپندوس به خاطر آمفی تئاتر آن می باشد. سالن آمفی تئاتر آسپندوس یکی از مهم ترین و قدیمی ترین آمفی تئاتر های رو باز دنیا به شما می آید. جالب است بدانید آسپندوس در زمان خود یکی از ثروتمندترین شهرها بوده است.

آسپندوس , دیدنی های آنتالیا , تورگشت

آسپندوس , دیدنی های آنتالیا , ترکیه , تورگشت

نام این شهر باستانی در سال 2015 میلادی در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. آمفی تئاتر آسپندوس در 7 کیلومتری شمال شرقی سیلک واقع شده است و گوشه ای از تاریخ ترکیه را به گردشگران تور آنتالیا نشان می دهد. این آمفی تئاتر به صورت نیم دایره ساخته شده، قطر آن 96 متر است و ظرفیتی بالغ بر 15000 نفر تماشاگر را دارد. آمفی تئاتر آسپندوس به سبک رومی ساخته شده است و امروزه برای برگزاری جشنواره های مهم هنری مورد استفاده قرار می گیرد. 

آسپندوس , دیدنی های آنتایا , تورگشت

آمفی تئاتر آسپندوس از منحصر به فردترین سالن های آمفی تئاتر دنیاست که به خوبی از آن محافظت شده است. این مجموعه باستانی توسط دو راهروی پله دار و شیبدار تقسیم می شود. این پله ها برای نشستن تماشاچی ها طراحی گردیده است. همچنین در این بنا تالاری با 59 طاق قوسی دیده می شود که زیبایی خاصی دارد. آمفی تئاتر آسپندوس همانند بسیاری از آمفی تئاترهای دیگر بازمانده ای از دوران رومیان می باشد و دارای جایگاه ویژه ای است، که در آن صندلی های جلو مختص سناتورها و قاضی ها و ردیف دوم نیز افرار سرشناس و ثروتمند می نشینند. 

آمفی تئاتر آسپندوس , دیدنی های آنتالیا , تورگشت

لازم است بدانید سالن تئاتر و قنات های آسپندوس هر یک توسط معماران متفاوتی ساخته شده که هدفشان از ساخت این بنا، به دست آوردن جایزه سلطنتی یعنی ازدواج با دختر پادشاه آسپندوس بوده است. از آنجایی که پادشاه از هر دوی این آثار خوشش آمد و بسیار لذت برد. بیان کرد که دخترش را به دو نیم تقسیم کند و نیمی را از وی به هر یک از آنها بدهد. طراح قنات و آبراه های شهر با این پیشنهاد موافقت کرد اما سازنده سالن تئاتر این موضوع را نپذیرفت و از سهم خود گذشت. سرانجام همین امر سبب گردید که پادشاه دخترش را به ازدواج طراح و سازنده سالن درآورد. 

آمفی تئاتر آسپندوس , دیدنی های آنتالیا , تورگشت

از ویژگی های منحصر به فرد آسپندوس جنگل های بسیار انبوه و دشت های حاصلخیز آن است و اینکه در این شهر پرده هایی از جنس طلا و نقره بافته می شد. همچنین از چوب درختان لیمو نیز در ساخت مجسمه و مبلمان مورد استفاده قرار می گرفت. گفتی است اهالی آسپندوس از دریاچه کاپریا که در نزدیکی شهر قرار گرفته به استخراج نمک مشغول بودند. آسپندوس در کار پرورش و صادرات اسب به شهرهای همسایه از فعالیت ویژه ای برخوردار است و همچنین پرورش انگور و تجارت شراب نیز در این شهر رواج داشته است. 

آمفی تئاتر آسپندوس , دیدنی های آنتالیا , تورگشت

منبع: tourgasht.com

دیدگاه:


captcha
در خبرنامه عضو شوید
به تورگشت در تلگرام بپیوندید