معرفی استانبول + تصاویر و ویدیو

معرفی استانبول + تصاویر و ویدیو

معرفی اجمالی استانبول

استانبول کلان شهری در شمال غربی کشور ترکیه است که به عنوان محبوب ترین شهر و همچنین پایتخت اقتصادی، فرهنگی و تاریخی این کشور شناخته شده است. استانبول به لحاظ گردشگری سومین شهر توریستی جهان به شمار می رود که در ایران نیز تور استانبول به عنوان قطب تورهای مسافرتی شناخته می شود. این شهر تنها کلان شهر دنیاست که بین دو قاره قرار دارد. استانبول در کنار تنگه بسفر قرار گرفته که دو قاره اروپا و آسیا را از هم جدا می کند. بر اساس آخرین سرشماری صورت گرفته در سال ۲۰۱۰، جمعیت استانبول ۱۳,۲۶۰,۰۰۰ نفر برآورد شده است که ۳۵ درصد آن در بخش آسیایی نشین و ۶۵ درصد در بخش اروپایی نشین سکونت دارند. جمعیت استانبول اکثرا ترک استانبولی و مذهب آنها اسلام است. اقلیت های مذهبی از جمله مسیحی، یهودی نیز در این شهر سکونت دارند. این شهر دارای تابستان های گرم و مرطوب و زمستان های نسبتا سردی است. دمای هوای تابستان در این شهر متوسط ۲۳ سلسیوس و در زمستان ۷ درجه سلسیوس است. در ادامه همراه ما باشید تا به معرفی ۱۰ مکان از جاذبه های گردشگری استانبول که مشهور هستند بپردازیم.


۱- مسجد ایاصوفیه

معرفی استانبول , مسجد ایاصوفیه

مسجد ایاصوفیه بدون تردید نماد صنعت گردشگری استانبول و کشور ترکیه است که بیش از ۱۵۰۰ سال قدمت دارد. این مسجد قبلا کلیسا بوده است که در دوره امپراتوری بیزانس به سال ۵۳۲ میلادی بنا به دستور امپراتور ژوستینین اول ساخته شد. با به قدرت رسیدن عثمانی ها این کلیسا به دستور محمد دوم پادشاه عثمانی به مسجد تبدیل گردید و به مرور زمان مناره و منبر و محراب به ساختمان ایاصوفیه افزوده شد و ظاهر مسجد به خود گرفت. مسجد ایاصوفیه در زمان آتاتورک به مروزه تبدیل شد و تا کنون موزه باقی مانده است. اگر در تور آنتالیا و تور کوش آداسی هدف از سفر لذت بردن از آب و هوای مدیترانه ایی و سواحل بسیار زیبای این بندر است، در تور استانبول دیدن این مسجد یکی از مقاصد اصلی گردشکری به شمار می رود.


۲- مسجد سلطان احمد

معرفی استانبول , مسجد سلطان احمد

از دیگر بناهای تاریخی استانبول که شهرت جهانی دارد مسجد سلطان احمد است که شباهات بسیاری به مسجد ایاصوفیه دارد. این مسجد بین سال های ۱۶۰۹ تا ۱۶۱۹ توسط سلطان احمد پادشاه عثمانی احداث شد به همین دلیل اسم وی را روی مسجد نهادند. گفته می شود این مسجد به عمد روبری کلیسای ایاصوفیه ساخته شده است تا نشان دهد معماران اسلامی و عثمانی دسته کمی از اجداد مسیحی خود ندارند. 


۳- حمام خرم سلطان

معرفی استانبول , حمام خرم سلطان

جادبه های گردشگری در استانبول بر خلاف آنتالیا و کوش آداسی شامل بناهای تاریخی هستند.حمام خرم سلطان از دیگر آثار تاریخی استانبول به شمار می آید. این حمام به دستور همسر سلطان سلیمان و زیر نظر معمار سنان، معمار معروف عثمانی ها ساخته شد. این حمام بعد از گذشت ۵۰۰ سال هنوز هم فعال است. حمام خرم سلطان در حال حاضر به دو بخش زنانه و مردانه تبدیل شده است و از محبوبیت زیادی نزد گردشگرانی که به  استانبول سفر می کنند تبدیل گردیده است. پیشنهاد میگردد که گردشگران از کشورمان حتما از این حمام دیدن و استفاده نمایند.


۴- کاخ توپ کاپی

معرفی استانبول , کاخ توپ کاپی

کاخ توپ قاپی یا توپ کاپی معروف ترین کاخ امپراتوری عثمانی است که  حدود ۴۰۰ سال (۱۴۶۵ تا ۱۸۵۳) به عنوان مرکز اداری عثمانی ها بوده است. این کاخ به دستور سلطان محمد فاتح در سال ۱۴۵۹ میلادی شروع به ساخت گردید و  ۶ سال به طول انجامید تا تکمیل گردد. این قصر چشم انداز بسیار عالی نسبت به تنگه بسفر دارد و امروزه تبدیل به موزه گردیده است و بازدید از آن برای عموم آزاد است. در این موزه بسیاری از آثار ادبی و هنری ایران نیز نگاهداشته می‌شود. دیدن این کاخ قطعا برای گردشگران علاقه مند به آثار تاریخی چنان هیجان انگیز است که پیشنهاد می شود حتما از ایران با تور لحظه آخری به مقصد استانبول سفر کنند و از کاخ توپ قاپی دیدن نمایند. 


۵- قصر دلما باقچه

معرفی استانبول , کاخ دلما باغچه

قصر دلما باقچه یا دلما بهچه بعداز این که سلطان عبدالحمید تصمیم گرفت مقر فرماندهی خود را از کاخ توپ قاپی تغییر دهد در سال ۱۸۴۶ شروع به احداث گردید و در سال ۱۸۵۶ اتمام یافت. این کاخ اولین کاخی است که به سبک معماری اروپایی در دوران حکومت عثمانی است. این کاخ تا سال ۱۹۰۹ مرکز اداری امپراتوری عثمانی بوده است. این امروزه به یکی از مراکز اصلی گردشگران که به استانبول سفر می کنند تبدیل شده است. 


۶- تنگه بسفر

معرفی استانبول , تنگه بسفر

تنگه بسفر باریکه آبی است که استانبول را به دو قسمت جدا کرده و همچنین مرز میان ۲ قاره آسیا و اروپاست. این آب باریکه زیبا از جاذبه های گردشری استانبول محسوب می شود و گردشگران زیادی در آن یه قایقرانی می پردازند. 


۷- مسجد سلیمانیه

معرفی استانبول , مسجد سلیمانیه

آنکارا پایتخت سیاسی کشور ترکیه می باشد و تور آنکارا قطعا به صورت ترکیبی لذت بخش است  اما استانبول قطعا پایتخت فرهنگی و تاریخی این کشور است و حداقل یک هفته برای کسانی که برای نخستین بار به این شهر سفر میکنند زمان می برد تا از کل شهر دیدن نمایند. مسجد سلیمانیه به دستور سلطان سلیمان اول و توسط سنان معمار مشهور عثمانی ساخته شده است. این مسجد مانند دیگر مساجد عثمانی دارای ۴ گنبد است که ارتفاع هر گنبد ۵۳ متر و قطر هر یک بیش ار ۲۷ متر می باشد. علاوه  بر زیبایی خود مسجد یکی از زیباترین نماها را به سمت تنگه بسفر دارد که گردشگران استانبول را به بازدید از این مسچد راغب تر می کند. 


۸- باسیلیکا سیسترن

معرفی استانبول , باسیلکا سیسترن

آب انبار باسیلیکا سیسترن از قدیمی ترین بناهای استانبول است که در قرن ششم میلادی ساخته شده است. آب مورد نیاز جهت ذخیره سازی از دریای سیاه بوسیله کانال های تامین میگردیده است و سالیان متمالی برای قسطنطنیه مورد استفاده قرار میگرفته است. از این مکان برای سری فیلم های جیمز باند استفاده شده است.


۹-برج دختر

معرفی استانبول , برج دختر

این قلعه در سال ۲۴ قبل از میلاد ساخته شده است و در محل اتصال دریای سیاه با دریای مرمره قرار گرفته است. کاربرد اصلی این قلعه راهنما و نجات دهنده کشتی ها به عنوان فانوس دریایی بوده است. در موررد این قلعه افسانه های زیادی وجود دارد.


۱۰- بازار بزرگ استانبول

معرفی استانبول , بازار بزرگ استانبول

این بازار از بزرگترین بازارهای قدیمی سرپوشیده در جهان به شمار می رود و به آن کاپالی چارشی گفته می شود. بازار بزرگ استانبول قزن ۱۵ میلادی توسط سلطان محمد فاتح ساخته شده است و دارای بیش از ۶۱۰۰ مغازه می باشد. این بازار برای گردشگران تور استانبول یکی از مقاصد اصلی گردشگری به شمار میرود.

بدون دیدگاه

*

code

وجود ندارد
استفاده از مطالب وب سایت بانک تور و گردشگری به هر نحوی ، بدون اجاز کتبی از مدیریت سایت ممنوع می باشد.
به تورگشت در تلگرام بپیوندید